2024. november 24., vasárnap

Dehogy mond le Csáky!

Igencsak fölkapta a média vasárnap az arról szóló hírt, hogy Csáky Pál, az MKP elnöke 2011-ben lemondani készül pártelnöki tisztségéről. Attól függetlenül, hogy milyen lesz a jövő évi parlamenti választások eredménye. A bejelentésnek valamirevaló hírértéke egyébként is csak akkor lett volna, ha nem a távoli jövőről szól, hanem pl. a jelenről.

Csáky ugyanis a pozsonyi közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában azt is mondta, hogy felelősnek érzi magát a pártszakadásért. „Mondtam, hogy igyekeztem ezt megakadályozni, de mégis abban az időszakban én voltam a pártelnök, és felajánlottam a székemet” – jelentette ki. A pártkongresszus két hónappal ezelőtt azonban megerősítette tisztségében.

Később az Új Szónak elmagyarázta: kijelentésével a 2011-es MKP-kongresszusra utalt, ahol minden vezető lemond, és teljes tisztújítás zajlik le. Akkor neki is lejár a mandátuma, s lemond. Megjegyezte: a téma most tárgytalan, mert őt elnöki tisztségében október közepén a rimaszombati kongresszus megerősítette.

Figyelemre méltóbb Csákynak a tévéműsorban elhangzott kijelentése, miszerint 2011-ben nemcsak az MKP vezetésében, de már az alapszervezeti szinttől kezdve nagy változásokra kell számítani.

„Ki kell várni a jövő évi (parlamenti) választások eredményeit és a helyhatósági választások eredményeit. 2011 januárjától az alapszervezetektől a legfelsőbb tisztségig átszerveződik az MKP” – mutatott rá Csáky.

Eszerint esetleg számításba jöhet a valós lemondás is? Ha például rosszul sikerülnek a választások. Bizonyára, még abban az esetben is, ha most nem arról beszélt az elnök. A pesszimisták szerint ugyanis megtörténhet, hogy a pártszakadás miatt sem az MKP, sem a Híd nem jut be a parlamentbe. Némely fölmérések szerint viszont mindkettőnek sikerülhet. Persze, Csákyt – érthetően – a saját pártjának a sikere érdekli. Kudarc esetén pedig valóban bukhat az elnök is. De hol van még az az idő?!

Az MKP elnöke szerint nagyon hasznos lenne, ha jövőre, a várhatóan Fidesz vezette magyar kormány idején az MKP a szlovák kormánykoalíció tagja lehetne, mert kitűnő kapcsolatai vannak a Fidesszel és személyesen Orbánnal is. „Úgy gondoljuk, hogy garantálni tudjuk a jövőbeni (szlovák) kormánynak és az egész Szlovák Köztársaságnak a stabilitást és a jó viszonyokat ezekben a körökben” – fogalmazott a tévéadásban az MKP elnöke.

Ahhoz azonban előbb be kell kerülni a parlamentbe, utána a kormányba, meg Fico pártjának is akarnia kellene a „jó viszonyokat”. Vagy jön a lemondás?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás