Vasárnap éjszaka szemmel láthatóan elégedetten nyilatkozott Markó Béla, az RMDSZ elnöke a Duna Televízióban, amikor nyilvánosságra kerültek az első választási adatok. Persze, az exit poll eredmények inkább a közvélemény-kutatáshoz hasonlóak, de rendszerint megközelítik a végeredményt.
A pártelnök okkal volt jó hangulatban, hiszen korábban vélhetően csak reménykedett a sikerben, mert túlzottan biztos nem lehetett benne. Elsősorban amiatt nem, hogy néhány fontos körzetben (magyarlakta megyékben) az RMDSZ-jelölteknek főként a magyar, de függetlenként induló ellenfelekkel kellett megküzdeniük. A „függetlenség” pedig ebben az esetben azt jelenti, hogy a Magyar Polgári Párt jelöltjeivel, akiket néhány másik magyar szervezet és Tőkés László köztiszteletben álló püspök, európai parlamenti képviselő is támogatott.
Harmadik alkalommal indultak egymás ellen romániai magyarok: egy évvel ezelőtt az EP-, idén nyáron a helyhatósági választásokon és vasárnap, amikor parlamenti képviselőket és szenátorokat választottak. Egyezkedés mindig folyt az RMDSZ és csak az idei tavaszon bejegyzett MPP között, de sikertelenül. Igaz ugyan, hogy Tőkés püspököt – nyilván rendkívül nagy népszerűségének köszönhetően – függetlenként EP-képviselőnek választották, de a helyhatósági választásokon az RMDSZ ellenfelei (elsősorban az MPP színeiben) alig rúgtak labdába, miként ezúttal függetlenekként sem.
Éppen Tőkés László az, aki nagy hévvel hirdeti a politikai pluralizmust a magyarok között is, amit elvileg Markó Béla szintén támogat, de ő olyan módon szeretné ezt megvalósítani, hogy más politikai szervezetek tagjai a Romániai Magyar Demokrata Szövetség keretében induljanak a választásokon, számos kérdésben megtartva önállóságukat. A múltban, amikor Tőkés püspök közvetített az RMDSZ és az MPP között, éppen ez nem sikerült. Bár a püspök a végén már elfogadhatónak vélte az RMDSZ ajánlatát. Bizonyára a helyhatósági választásokon elszenvedett kudarc miatt (85:15 volt a szavazati arány Markó pártja és az MPP között) jelöltették magukat függetlenként ez utóbbi párt tagjai.
Visszás helyzet ez, mert egyértelműen számíthattak arra, hogy csak kivételesen (számukra) szerencsés helyzetben juthat valaki közülük mandátumhoz; egyetlen „eredmény” az lehet, hogy szavazatokat vesznek el a magyar ellenféltől. Így is történ. És ez nem magyarázható az új választási rendszerrel, hiszen pl. Kovászna megyében, ahol nagyon alacsony volt a részvételi arány, ugyanúgy „tarolt” az RMDSZ, mint ahol többen adták le voksukat.
Tőkés László azt mondta, hogy ezen a választáson a demokrácia szenvedett vereséget, amely megállapítása nehezen értelmezhető. Tudjuk, hogy a már említett pluralizmusra gondolt, de biztosan ő is tisztában van azzal, hogy az RMDSZ önkéntesen nem mond le képviselőiről. Előnyeit pedig kihasználja a párt.
Egyelőre nem tudhatjuk, hogy a Markó Béla vezette szövetség hány képviselővel és szenátorral rendelkezik majd, mert a töredékszavazatok (a kiesőkre leadott voksok) visszaosztása ezután következik, de a siker tagadhatatlan. A másik oldalon pedig a kudarc.
Lehet, hogy a szavazók látják jól: egyelőre Romániában sem olyan erős a demokrácia, hogy érdemes egymás ellen indulniuk a magyaroknak. Mert ki kevesebbet, ki többet, de mindenki veszít rajta.