2024. július 17., szerda

Kit illet a Mikó Kollégium?

AMIKOR MAGYAR JELENT FEL MAGYART

Utcai tiltakozásra szólították fel a háromszékieket a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatásának ügyében a magyar történelmi egyházak sepsiszentgyörgyi lelkészei, a megyeszékhely önkormányzata és Antal Árpád András polgármester. A gyertyás, néma tüntetést az egyetemes imahét vasárnapi zárórendezvénye után tartják.

Az utcai tiltakozásra azért van szükség, hosszú évek után először, mert a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatását lehetővé tevő bizottság három tagja ellen tavaly december végén vádat emelt a brassói Korrupcióellenes Ügyészség.

Az ügyészég szerint Markó Attila kisebbségügyi államtitkár, Marosán Tamás, az Erdélyi Református Egyházkerület egykori jogtanácsosa és Silviu Clim, az Igazságügyi Minisztérium egykori jogtanácsosa az iskolaépület visszaszolgáltatásával 1,3 millió eurós kárt okozott az államnak, ezért személyi vagyonukat is zárolták. A vád szerint a restitúciós bizottság tagjai egy 1990-ben kiállított telekkönyvi kivonat és a telekkönyv alapján szolgáltatták vissza az ingatlant, az eredeti telekkönyvnek pedig nem volt hiteles román fordítása.
Már az ügyészségi határozat közzétételének pillanatában veszélyes precedensnek nevezte a pert Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület főjegyzője, mert úgy értékelte, ezáltal elkezdődhet a visszaszolgáltatott egyházi vagyon újraállamosítása. Az egyház soha nem kért olyant, ami nem volt a tulajdonában – mondta Kató Béla, aki hangsúlyozta, az egyház ingatlanját nem lehet elvenni, akkor sem, ha ennek nagy ára van: a restitúciós bizottság tagjait meghurcolják, mert a bűnvádi eljárással azt kívánják sugallni, hogy így járhat, aki az egyház javára dönt a tulajdonjogi kérdésekben.

Markó Attila államtitkár tegnap tartott sajtótájékoztatót Sepsiszentgyörgyön. Kijelentette: a visszaszolgáltatás törvényes volt, az épület szerepelt azon a listán, amelyet a kormány is láttamozott és visszaadható ingatlanként jelölt meg. „Felkészültem arra, hogy ha kell, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságáig viszem az ügyet, az igazamat fenntartom” – nyilatkozta Markó Attila.

A Korrupcióellenes Ügyészségen két sepsiszentgyörgyi magyar család tett bűnvádi feljelentést az egyház ellen, mert szerintük az Erdélyi Református Egyházkerület hamis dokumentumok alapján igényelte és kapta vissza a Székely Mikó Kollégium épületét. (A feljelentést azután tették, miután azt az ingatlant, amelyben laktak, a református egyház, a jogos tulajdonos visszakapta. Mivel a lakásuk jogi státusa egyértelmű volt, legalább bosszút akartak állni az egyházon.)A Székely Mikó Kollégium eredeti telekkönyve 1900-ból való, és a református egyházat jelöli meg az iskola tulajdonosaként.

A vasárnapi gyertyás felvonulás kezdeményezői leszögezik: „A nemzettársaink meghurcolásán túlmutató cél kettős: egyfelől, semmissé tenni az iskolaépület visszaszolgáltatását, és azt ismét a román állam tulajdonába adni. Másfelől, leállítani az amúgy is döcögő visszaszolgáltatási és kárpótlási folyamatot, és így továbbra is kiszolgáltatott helyzetben hagyni az erdélyi magyarságot. Ezt a nemtelen próbálkozást sem közösségként, sem keresztyén gyülekezetként, sem becsületes magyar emberekként nem hagyhatjuk szó nélkül!”

Ezért arra szólítják fel Sepsiszentgyörgy és Háromszék polgárait, hogy vasárnap este vegyenek részt az egyetemes imahét zárórendezvényén, majd ezt követően együtt, egy-egy szál gyertyával, némán tiltakozó tömegként vonuljanak a Mikó Kollégium épülete elé!

Hasonló felvonulásokat az anyanyelvi oktatás támogatására a kilencvenes évek elején tartottak Erdélyben. Az események azt jelzik, semmi sem visszafordíthatatlan a történelemben…