Az Országgyűlés tegnapi házbizottsági ülésén gyakorlatilag eldőlt, hogy a mai rendkívüli parlamenti ülésen nem tűzik napirendre a Fidesz–KDNP kedden közzétett javaslatát, amely az Országgyűlés önfeloszlatását kezdeményezi.
A mai ülést azért hívták össze, hogy a honatyák a gazdasági válságról, elsősorban pedig annak a kezeléséről tárgyaljanak. A Fidesz és a KDNP azonban úgy véli, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette kormány nem tudja megoldani a gondokat, ezért kezdeményezték a törvényhozó testület föloszlatását. Utána következhetett volna a rendkívüli választás kiírása.
Várható volt, hogy a hatalmon levő MSZP elveti a javaslatot (bár kinézetre nem teljesen ez történt); a kormányfő azonnal ki is nyilvánította állásfoglalását, miszerint fontosabb dolguk is van most ennél. Az MDF a Fidesz programjától tette függővé a támogatást, az SZDSZ pedig kedden még nem nyilvánított véleményt.
Tegnap azonban egyértelművé vált a helyzet azzal, hogy a szabad demokraták sem tartották időszerűnek a parlament feloszlatását. Fodor Gábor pártelnök szerint ez elmélyítené a válságot. Meg a Fidesz egyelőre azt sem tudja, hogy milyen válságkezelő javaslattal áll elő a kormány. Fodor azonban eléggé világosan utalt arra is: ha számukra nem lesz elfogadható a kormányprogram, akkor sem voksolnak az Országgyűlés föloszlatására.
Ma ugyan még napirendre tűzhető a kezdeményezés, de ahhoz többségi szavazat kellene, a szabad demokraták nélkül azonban erre nincs esély. Azért nincs, mert Szili Katalin házelnök szavai szerint kétszer szavaznának: először a sürgősségről (hogy már ezen az ülésen megkezdődjön a vita), de ha ez a javaslat nem kap többséget, akkor nem is lesz második szavazás. Szili Katalin megjegyezte, hogy az MSZP frakciója azt támogatná, hogy az Országgyűlés normál menetben vegye napirendre az indítványt.
Kedden egyébként az MNO-nak nyilatkozó Kiszelly Zoltán politológus arra utalt, hogy valószínűleg „nem megy át” a kezdeményezés. Szerinte ugyanis „az SZDSZ–MDF-tandem nem jutna be egy most megtartott választáson a parlamentbe.” Az MSZP-ről azt mondta: elképzelhető, hogy van egy ilyen gondolat a pártban, ám inkább az a valószínű, hogy megpróbálják kihúzni 2010-ig. Megjegyezte, hogy ha az indítványt elutasítják, akkor a Fidesznek lehetősége lesz arra, hogy „nyilvánvalóvá tegye, melyek az igazi ellenzéki pártok” az Országgyűlésben.
A FIDESZ–KDNP KITART
Az MTI tudósítása szerint a Fidesz és a KDNP továbbra is kitart véleménye mellett. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója sajtótájékoztatóján ugyanis így nyilatkozott: – Minden egyes perc, amit ez a kormány hivatalban tölt, súlyos károkat okoz, és eltékozolt idő. A válság kezeléséhez egy új, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, és a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választást.
Répássy Róbert az SZDSZ-nek – Bibó István szavaival élve – azt üzente, hogy egy demokrata nem fél, különösen nem a választásoktól. Szerinte segíthetne a liberálisokon, ha nem a pártérdeket, hanem az ország érdekeit helyeznék előtérbe.
Répássy szerint végérvényesen bebizonyosodott, hogy a kormány képtelen a válság kezelésére, és kudarcba fulladt a miniszterelnök „utolsó nagy nekirugaszkodása is”, hiszen a többnapos egyeztetéssorozat után sem tudott előállni értelmes tervekkel. Mint fogalmazott, egy ilyen miniszterelnököt és egy ilyen kormányt nyilván senki nem vesz komolyan, ezért véget kell vetni a kudarcok időszakának.