2024. november 24., vasárnap

Kellemetlen incidens

Azt a meggyőződésünket, hogy a szlovák diplomácia gyakran az orránál fogva vezeti a magyart, az újságban leírhatjuk, a diplomáciában viszont más a szabály. A szokásokkal ellentétes az is, amit Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke hétfőn tett, amikor egy néhány perces filmet szándékozott beiktatni – az előzetes egyeztetésektől eltérve – a szlovák társbizottsággal tervezett együttes ülésre. Igaz, hogy napirenden szerepelt a dunaszerdahelyi novemberi mérkőzés, illetve a rendőri brutalitás témája, de film nélkül. Nem túlzottan meglepő tehát, hogy a (meg is várakoztatott) küldöttség dolgavégezetlenül távozott.

Balog Zoltán a történtek után közleményében azt írta: Fontos dolog a diplomácia, de még fontosabb az igazság. Nem értek egyet Szili Katalin elnök asszonnyal, aki szerint „nem itt és nem most” kellett volna felvetni a témát. Kérdezem én: hol máshol lehet beszélni súlyos emberi jogi sérelmekről, ha nem az emberi jogi bizottságok ülésén?!

Igaza lehet, de nyilván nem illik váratlan és kellemetlen helyzetbe hozni a tárgyaló felet.

A. Nagy László, a szlovák parlamenti bizottság elnöke úgy nyilatkozott: megoldhatatlan helyzetbe hozta a küldöttséget a magyar fél.

Balog Zoltán tegnap levélben ismét megbeszélésre hívta a szlovák társbizottságot, mondván, hogy a tárgyalásnak nincs alternatívája. Akár azt is vállalják, hogy ők mennek Pozsonyba.

Külön sajnálatát fejezte ki a szlovák bizottság elnökének, és arra kérte, fogadja el, hogy amikor a dunaszerdahelyi rendőri akció ügyét napirenden kívánja tartani, akkor nem vezeti más szándék, mint hogy hozzájáruljon a szlovák–magyar kapcsolatok egyik súlyos tehertételének tisztázásához. Azt kérte, működjenek együtt minden olyan ügyben, bármelyik országát érinti is az, ahol a kisebbségek jogait meg kell védeni.

Pavol Paška, a szlovák parlament elnöke hétfőn este azt nyilatkozta: helyes lépés volt, hogy távoztak a képviselők. „Remélem azonban, hogy ez a kellemetlen incidens nem fogja megzavarni kölcsönös igyekezetünket a nyílt, baráti és jószomszédi együttműködésre, illetve a két nemzeti parlament közti kommunikációt” – jelentette ki.

A Sme lap jegyzetírója úgy véli, a szlovák félnek a dunaszerdahelyi beavatkozással kapcsolatban „joggal rossz a lelkiismerete, mert továbbra is fennáll az a gyanú, hogy a rendőrség etnikai alapon avatkozott be, s ráadásul a szlovák hatóságok a bizonyítékokkal kapcsolatban hazudtak”. Valószínű, hogy ezért nem akarták megnézni azt a felvételt, amelyet a magyar partnerbizottság elnöke akart levetíteni. Igazuk volt ugyanakkor abban, hogy nem fogadták el az ilyen stílusú tárgyalást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás