2024. július 17., szerda

Százezrek a kormány mellett

BÉKEMENET MAGYARORSZÁGÉRT

Budapesti tudósítónktól

„Ennyien jöttünk el, hogy megmutassuk: a szeretet mindig erősebb lesz, mint a gyűlölet” – mondta Bayer Zsolt, a Magyar Hírlap publicistája, a Békemenet Magyarországért című rendezvény egyik kezdeményezője szombaton délután, a Kossuth téren, a kormány melletti tüntetés résztvevői előtt. A megmozduláson, amelyet Bayeren kívül Széles Gábor nagyvállalkozó, Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője és civilek szerveztek, a rendőrség közlése szerint mintegy négyszázezren vettek részt, de a legóvatosabb becslések is legalább százezer demonstrálóról számolnak be.

Budapesten szombaton már a kora délutáni órákban szép számban lehetett látni ünneplőbe öltözött, kokárdát viselő embereket, akik szinte özönlöttek a Hősök tere felé. A szervezők ugyanis oda hirdették a gyülekezőt; onnan indult a tömeg tizenhat órakor a Magyar Országgyűlés épülete elé. Széles Gábor, a Magyar Hírlap és az Echo TV tulajdonosa a múlt heti sajtótájékoztatón elmondta: legalább százezer tüntetőre számítanak. A becslés jó volt: már a Hősök terén is impozáns méretű tömeg gyűlt össze, amely a Kossuth térre tartó menetelés alatt folyamatosan duzzadt. A felvonulók nemzetiszínű zászlókkal, településük nevét viselő táblákkal, magyar és angol feliratos transzparensekkel érkeztek. Innen tudható, hogy sokan jöttek Csíkból és a Felvidékről is a magyar fővárosba. A szervezők elsősorban a külföldnek szerették volna megmutatni, hogy a többség nem pártolt el a kormány mellől, ezért számos angol nyelvű felirat is olvasható volt a tömegben. Az USA-EU go home, az EU = USSR, a We trust the government of Orban Viktor, a Hungary is a democracy,az EU-„law”, EU „democracy” = Terror of the Mammon??? csak néhány a transzparensek feliratai közül. Vagyis fordításban: Az USA és az EU menjen haza!, Hiszünk Orbán Viktor kormányában, Magyarországon demokrácia van, Az unió törtvénye, az unió demokráciája = a Mammon terrorja??? De volt, aki – immár magyar nyelvű feliraton – azt hirdette: „Magyarország szuverén, ne fenyegess, szoci rém!

Fél négykor már zsúfolásig telt a Hősök tere, ahonnan a tömeg négykor indult az Andrássy, a Bajcsy-Zsilinszky úton és az Alkotmány utcán át a Kossuth térre. A résztvevők elénekelték a Himnuszt, majd Bayer Zsolt, Széles Gábor, Bencsik András, Wittner Mária, a Fidesz parlamenti képviselője, Pataky Attila énekes és mások vezetésével megkezdték a menetelést. Az első sorban haladó szervezők egy molinót tartottak kifeszítve, amelyen a Nem leszünk gyarmat felirat volt olvasható – magyar és angol nyelven. Ugyancsak az első sorok egyikének felvonulói hordozták azt a hatalmas transzparenst is, amelyen a közjogi méltóságok, több kormánytag és több EP-képviselő arcképe volt látható, s amely azt hirdette: Ők értünk, mi velük.

A hatalmas tömeghez az Andrássy út nagyobb terein, így például az Oktogonnál további demonstrálók csatlakoztak. A felvonulók időnként elénekeltek egy-egy dalt (a Kossuth-nótát, a Székely himnuszt, a Szózatot), egyébként csendben beszélgetve haladtak. Egyre többek kezében jelentek meg fáklyák, így, mire a tömeg a Kossuth térre ért, gyakorlatilag fáklyás felvonulássá alakult a séta.

A demonstrálók igen gyorsan töltöttek be minden talpalatnyi helyet a Kossuth téren – pedig akkor a menet vége még valahol az Andrássy úton haladt. Noha a rendezvényt úgy hirdették meg, hogy azon nem lesznek beszédek, Bayer Zsolt, Bencsik András és Széles Gábor néhány köszönő szót mégis intézett az egybegyűltekhez. A kormánynak azt üzenték, hogy nincs egyedül, Európának pedig azt, hogy Magyarország nem lesz gyarmat.

Valamivel hat óra után (miközben az emberek még javában özönlöttek a Kossuth térre) a jelenlévők elénekelték a Szózatot, majd a szervezők arra kérték a helyszínen lévőket: induljanak haza, hogy a menet végén haladók is beférjenek a térre.

A köztelevízió Az Este című műsorában szombaton politológusok elemezték a délutáni történéseket. Fricz Tamás (a Békemenet szervezéséhez csatlakozó Civil Összefogás Fórum szóvivője) és Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője egyaránt a kormány politikai sikerének tartja a békemenetet. Fricz szerint a demonstráció bizonyította, hogy a többség kiáll a kabinet mellett, amire szükség is volt, miután az utóbbi időben „átfogó támadások érték Magyarországot”. Meglátása szerint meg kellett mutatni, hogy a magyar kormány nem „autokrata, diktátor, fasiszta”. Filippov szerint ugyan vitathatatlan siker volt a demonstráció, de nem gondolja, hogy nagy hatása lesz a nemzetközi közvéleményre, illetve a küszöbönálló IMF-tárgyalásokra.

Tegnap az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja nyilatkozatban fejezte ki köszönetét a Békemenet résztvevőinek. „A soha nem látott méretű, kormány melletti civil demonstráció meggyőződésünk szerint egyben a brüsszeli érdekképviselet melletti kiállás is” – olvasható a nyilatkozatban, amelynek szerzői szerint a tömegmegmozdulás „méltó és erőteljes válasz a baloldali erők lejárató kampányára”. A képviselők kiemelték: a Magyarországon és külföldön elhangzó megalapozatlan, az állam demokratikus értékrendjét kétségbe vonó vádaskodások sértik a magyar emberek becsületét, a felvonulás ténye pedig önmagában is bizonyítja: a magyar demokrácia erős alapokon áll.

Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő az MTI-nek nyilatkozva Magyarország történetének legnagyobb demonstrációjának nevezte a szombati eseményt, és megköszönte a résztvevőknek, hogy kiálltak a kormány mellett. Hozzátette: a demonstráció azt mutatja, még mindig él a 2010-es parlamenti választáson létrejött összefogás.

A Békemenet Magyarországért elnevezésű rendezvénynek vajdasági résztvevői is voltak, köztük a politikum és a civil szféra résztvevőivel, hiszen – mint ismeretes – néhány nappal a megmozdulás előtt a Civil Összefogás Fórum és a Kárpát-medencei civil hálót képviselő Civil Együttműködési Tanácskozás vezetősége arra szólította fel tagszervezeteiket és támogatóikat, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a csendes felvonuláson, és a Vajdasági Magyar Demokrata Párt is felhívta tagjainak és támogatóinak figyelmét arra, hogy lehetőségeikhez mérten minél többen utazzanak el a budapesti megmozdulásra.