Lezáratlan, izgalmas, drámai, de mindenképp igaz történet tartalmaz Vrabec Mária pozsonyi újságíró Hedvig című könyve. Arról szól, hogy több mint négy évvel ezelőtt megvertek az utcán egy szlovákiai egyetemista lányt, Malina Hedviget, mert magyarul beszélt. S a Fico-féle kormány beavatkozott a „bűnüldözésbe”: a miniszterelnök és a belügyminiszter a bűnözők oldalára állt azzal, hogy kijelentették: a történetet a lány találta ki, hogy lejárassa Szlovákiát. Innentől úgyszólván mellékessé válik az eredeti bűncselekmény a hatalom számára, hiszen „meg sem történt”, hanem azt kell bebizonyítani, hogy miként akart ártani egy szlovákiai magyar polgár az országának, s ezért akár több évre elítélni.
A nagy politikai-bűnügyi „leleplezés” elé azonban hatalmas akadályt gördített Malina Hedvig azzal, hogy a rendőrségi tortúra, fenyegetések és hatalmas nyomás ellenére nem roppant össze, s kitartott igaza mellett. Persze kellett ehhez két másik kiváló ember is – a családján kívül –: egy szlovák ügyvéd és egy pszichiáter. Ők hárman éveken át folytatták a még mindig le nem zárult harcot a hatalommal, helyenként bűnügyi filmbe illő módszerekkel, mert ha nem teszik, az ártatlanra könnyen rábizonyítják a bűnösséget, miközben a valódi bűncselekményről régóta szó sem esik.
Hedvig esete talán mindannyiunk számára tanulságos történet lehet arról, hogy demokratikusnak mondott rendszerben miként válhat a hatalom áldozatává (huszonegyedik századot írunk!) egy „felsőbb cél érdekében” a kisember. Szégyenletes, tragikus, de igaz.
A keddi számunktól (nyomtatott kiadásunkban) folytatásokban olvashatják Malina Hedvignek a hatalmi gépezettel folytatott küzdelmét, és ezáltal megismerhetnek három kiváló jellemű embert.