2024. július 17., szerda

Víg Végnapok a Gödörben

Egy újabb kultikus színtértől búcsúzik Budapest: február első napjától ugyanis megszűnik a Gödör Klub. A főváros szívében, az Erzsébet téren található klub és környéke izgalmas színfoltja (volt) a budapesti kulturális-közösségi életnek, hiszen agoraként funkcionált, amely „egyszerre kulturális-művészeti találkozóhelye progresszív művészeti-kulturális eseményeknek, generációknak, műfajoknak, és ad helyet a civil társadalom rendezvényeinek, az ifjú művészek bemutatkozásának és a műfajok találkozásának”, ahogyan üzemeltetői fogalmaznak. Kevésbé hivatalos hangnemben: egyszerre volt a Gödör irodalmi, színházi, táncművészeti események helyszíne, a magyar és külföldi klubzenekarok fellépőhelye, számlálhatatlan fesztivál, akció, rendezvény otthona, s egyúttal olyan hely is, ahová az ember bármely napszakban bármikor leülhetett egy kiadós beszélgetésre, ha éppen úgy hozta úri kedve.

A Gödör valóban egy gödör. 1998-ban itt, az V.kerületi Erzsébet téren kezdték építeni a Nemzeti Színházat, ám a munkálatokat az akkori kormányváltás miatt félbehagyták. A Nemzeti a Duna partjára került, a Belváros szívében pedig maradt egy hatalmas lyuk. Egy építésziroda, az Unico Kft. aztán kidolgozott egy projektet, amelynek nyomán létrejött az Erzsébet téri Kulturális Központ és Park. A Gödör Klub. Amelynek működtetését mindeddig az Unico Kft. bonyolította a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal kötött szerződés alapján. Mivel azonban 2012 januárjától az ingatlan feletti rendelkezés és az üzemeltetés is a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Vagyonkezelő Központjához került át, s mivel az új tulajdonos új üzemeltetőt szemelt ki, az eddigi stábnak távoznia kell.
S ha már menni kell, akkor azt legalább stílusosan teszi a csapat: háromnapos Víg Végnapjaink Fesztivállal búcsúzik a közönségtől. A fesztivál vasárnap délután kezdődött, és kedden ér véget, a Gödör logójának leszerelésével. Zenészek, képzőművészek, színészek búcsúztatják a helyet, ahol mindig teret kaptak produkcióik bemutatására. Bródy János, Bérczesi Róbert, Dévényi Ádám, Müller Péter Sziámi, Takács Eszter, a ColorStar, a Balaton, Frenk, Gryllus Vilmos és Gryllus Dániel, a Szilvási Gipsy Folk Band, a Pál Utcai Fiúk – csak néhány név a fellépők közül, akik a két színpadon, félórás minikoncertekkel köszönnek el a Gödörtől. A fesztivál keretében vasárnap este Nagypál Gábor és Fodor Tamás részleteket adott elő Székely János Caligula helytartója című darabjából. A szomorkás hangulatú rendezvénnyel a szervezők is, a fellépők is és a közönség is azt üzenik: szerdán nem egyszerűen egy cég költözik ki, hanem az a civil-kulturális-művészeti tartalom, az a szellemiség, ami az eddig az Erzsébet téren működő Gödör Klubot jellemezte.
Persze, nem marad üresen az izgalmas helyszín: az új üzemeltető, a Design Terminál a programszervezéssel a VOLT Fesztivál és a Balaton Sound programigazgatóját, Muraközy Pétert bízta meg. Akvárium lesz ezután a hely neve, s Muraközy szerint a zenei kínálat is marad olyan, amilyen eddig volt. A Gödör csapata „a döntéshozatali eljárás etikusságában csalódva költözik, és máshol folytatja független és pártpolitika-mentes összművészeti tevékenységét”, ahogyan azt közleményükben megfogalmazták.
Annak csak örülni kellene, ha ezentúl lesz egy Akváriuma is és egy Gödör Klubja is a fővárosnak, ha azok izgalmas, sokszínű, mindenkinek lehetőséget kínáló, színvonalas műsorokat szerveznek. Az viszont érthetetlen, hogy miért kellett mindezt ilyen rossz szájízt hagyó módon végrehajtani.