2024. július 17., szerda

F(AGY)halál

Mintha egész héten éppen semmi sem történt volna a magyar közéletben, úgy söpört el minden más információt a tegnap reggeli hír, miszerint leállt a Malév. Mármint nem úgy, hogy néhány járatot időjárási vagy egyéb okok miatt töröltek, hanem olyan igazából, hogy kész, vége, nincs tovább.

Közben persze történtek kevésbé megrázó események is. Az LMP például megtartotta a kongresszusát, ahol eldöntötte: köszöni a lehetőséget, de nem szeretne részese lenni az alakulófélben lévő ellenzéki kerekasztalnak, inkább egyedül politizálna még egy ideig. Merthogy a fiatal pártnak nem áll szándékában rehabilitálni sem az MSZP-t, sem Gyurcsány Ferencet, sem az általa vezetett Demokratikus Koalíciót, s minden együttműködés előfeltételének tartja, hogy az egykori és mai szocialisták nézzenek szembe a 2006 őszén történtekkel. Gyurcsány azonnal írt is egy nyílt levelet Jávor Benedeknek, az LMP frakcióvezetőjének, mondván: az LMP-sek maguknak ácsolt erkölcsi talapzatról szónokolnak konkrétumok nélkül, így lényegében megbélyegzik ellenfeleiket, és olyan előfeltételekhez kötik az együttműködést, amelynek nincs világos tartalma.

Ellenzéki oldalról sokan azonnal temetni is kezdték a zöldeket, mondván, ha nem csatlakoznak a Fidesszel szemben formálódó szövetséghez, önmagukat lehetetlenítik el. Persze, nem ért ezzel mindenki egyet: Török Gábor politológus szerint a még bizonytalan szavazók körében, akik semmi szín alatt nem voksolnának semmire, ami Gyurcsányra emlékezteti őket, van keresnivalója az LMP-nek.

Nem kis meglepetést okozott az sem, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke kijelentette: pártja nem demokratikus. Ami azért így, kimondva, legalábbis furcsán hat. Nem szoktak pártvezérek ilyet mondani önmagukról, egyszerűen nem illik. Kumin Ferenc, a Századvég Alapítvány vezető elemzője viszont úgy látja: meglepőnek semmiképp nem tekinthető ezt az állítás. Meglátása szerint Vonát „az az aktuális közbeszédet jellemző fejlemény” ösztönözhette erre, amely szerint a „demokrata” az, aki „Orbán Viktor politikai vetélytársa – balról nézve”, márpedig a Jobbik szeretné magát megkülönböztetni ettől a körtől. Ugyanakkor arra is figyelmeztet: kérdéses, hogy kidolgozott-e az az érvkészlet a jobboldal nagyobb, mérsékelt részén, amely védelmébe veszi a demokráciát. „A válság elbizonytalaníthat sokakat az alapvető értékekben, ha pedig az az állítás, hogy a demokrácia is hibás, akkor nem árt jó érvekkel felkészülni a védelmében” – teszi hozzá az elemző. Mert ugyebár, a demokrácia egy rossz dolog, de ennél jobbat még nem talált ki senki, ahogyan azt Winston Churchill mondotta volt…

Mindeközben az egyetemisták és a középiskolások arra készülnek, hogy az utcán is kimutassák: nagyon nem tudnak egyetérteni az oktatási államtitkárságnak a felsőoktatással kapcsolatos döntéseivel. Mentsük meg az oktatást a f(AGY)haláltól! mottóval szervez figyelemfelkeltő akciót és virrasztást a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája február 8-án Budapesten, egy országos rendezvénysorozat nyitóállomásaként, amelynek célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a kormány oktatáspolitikájában rejlő veszélyekre, és lehetőséget teremtsen az érintettek véleménynyilvánítására, mondta Nagy Dávid, a HÖOK elnöke.