2024. november 23., szombat

Nem enyhítettek az állampolgársági törvényen

Visszavonták a szlovák kormánykoalíció vesztésre álló módosítási javaslatát – Igor Matovič „meghúzta a ravaszt”, majd kizárták a frakcióból
Valójában ellenzéki győzelem született a parlamentben (Fotó: Új Szó)

A szlovák parlament a csütörtöki ülésén nem enyhítette a Fico-kormány idején elfogadott állampolgársági törvényt, tehát továbbra is érvényben marad az az előírás, hogy aki másik országban szerez állampolgárságot, elveszíti a szlovákot. A hírek szerint legalább fél évig ez a törvény lesz hatályban. Bugár Béla viszont megbéníthatja a koalíció munkáját.

Már a hétfői koalíciós tárgyalást követően előre látható volt, hogy amennyiben az SaS színeiben parlamentbe került Egyszerű Emberek csoportja kitart álláspontja mellett, akkor nem fogják módosítani a törvényt, tehát maradnak a szankciók. Az Igor Matovič vezette kormánypárti csoportosulás ugyanis olyan javaslatot terjesztett be, amely szerint csak az szerezhetne külföldi állampolgárságot, aki huzamosabb ideje a másik országban él. Egyértelmű, hogy ezzel „megtorpedóznák” a magyar állampolgárság tömeges felvételét. Mivel az Egyszerű Emberek csoportja a szerdai ülésen kitartott javaslata mellett, tegnapra halasztották a parlamenti szavazást, de semmi sem változott, és a parlament 76 szavazattal elfogadta Matovičék módosító javaslatát. Négyük mellett egy KDH-s képviselő és az ellenzék támogatásával sikerült többséget szerezniük.

A koalíciós képviselők ezt követően inkább visszavonták az állampolgársági törvényt, mely némely hírek szerint így leghamarabb fél év múlva kerülhet újra a parlament elé, tehát addig hatályos marad az ellentörvény.

A főügyészválasztás körüli huzavona miatt egyszer már veszélybe került a kormánykoalíció működése, amikor kormánypárti képviselők átszavazása miatt kis híján az ellenzék jelöltjét választották meg, s azóta is húzódik a főügyész megválasztása. Csütörtökön újabb mélypontra került a négy pártból, de hat szervezetből összeállt koalíció.

Bugár Béla, a Híd elnöke a szerdai ülést követően, de a csütörtöki előtt egy televíziós műsorban kifejtette, hogy amennyiben Igor Matovič a csütörtöki szavazáson az ellenzékkel szavaz, társaival együtt nem tekinthetők kormánykoalíciós képviselőknek, azaz Szlovákia kisebbségi kormányzásba kerül. „Matovič pisztolyt szegezett a koalíció fejéhez, és most meghúzhatja a ravaszt is” – hangzott el a műsorban. Bugár szerint, ha Orbán Viktor kormánya rossz törvényt fogadott el, azért nem a szlovákiai magyarokat kellene büntetni, hanem a magyar kormányt. Bugár azt is elárulta, hogy a koalíciós egyeztetésen részt vevő Mikuláš Dzurinda külügyminiszter, az SDKÚ-DS elnöke hangsúlyozta, hogy azok a polgárok, akiket Szlovákia megfoszt a szlovák állampolgárságtól, pert indíthatnak Szlovákia ellen a nemzetközi bíróságon.

Igor Matovič szintén a televízióban elmondta, nem azért jött a parlamentbe, hogy koalíciós vagy ellenzéki törvények között döntsön, hanem a jó és a rossz törvények közül választ. A jó törvény érdekében pedig hajlandó az ellenzékkel is egyeztetni. Ez esetben viszont nem érzi, hogy megszegte volna a koalíciós szerződést, az ugyanis csak azt mondja ki, hogy „lényeges” dolgokban megegyezés szerint szavaznak. De hogy mi a lényeges, azt már nem határozta meg a koalíció. Matovič szerint az állampolgársági törvény módosítása nem az.

Bugár Béla olyan kijelentést is tett, hogy a jövőben nem érzi majd kötelességének, hogy koalíciós partnereivel együtt szavazzon, amennyiben ezt más kormánypárti képviselők megtehetik. Jozef Kollár, az SaS frakcióvezetője erre reagálva azt mondta, hogy ha a Híd elnöke valóban beváltaná, amit mondott, az gyakorlatilag a koalíciós szerződés ellen szólna. Azt hangsúlyozta, hogy ha az előző kormány legerősebb ragasztója a pénz volt, akkor a jelenlegi koalícióé Robert Fico visszatérése. Pengeélen táncol tehát a koalíció, s Bugár – miként a főügyészválasztással kapcsolatban – ismét kijelentette: „Ez a vég kezdete”. A tegnapi ülés után pedig azt közölte, hogy a helyzet tisztázásáig nem fogja támogatni a koalíciós javaslatokat.

Az Egyszerű Emberek vezetője viszont mindeddig kitartott, és nem sokkal korábban azt is mondta: ha valaki rá akarja kényszeríteni, hogy lelkiismerete ellen szavazzon, akkor kilép a koalícióból. Az SaS frakciója azonban ezt nem várta meg, hanem tegnap kizárta soraiból.

A kormány tehát a főügyészválasztást követően ismét csatát vesztett az ellenzékkel vagy inkább önmagával szemben, s egyelőre mindkét kérdés nyitott maradt. Miként az is, hogy meddig tudja együtt tartani a kormányt az a veszély, amit Kollár említett: Fico visszatérése.

SZENT ISTVÁN HAGYATÉKA

Az állampolgársági törvényről folytatott szerdai parlamenti vitában Pavol Hrušovský, a parlament kereszténydemokrata alelnöke így vélekedett: – Örülnék, ha képesek lennénk arra, hogy Szent István hagyományai ösztönöznének bennünket. A történelmi Magyarországnak számos megszívlelendő hagyatéka van a számunkra. Sosem lesz jó vége annak, ha Budapestre úgy tekintünk, mint ellenségünkre. Csakis akkor lesznek jók a szlovák–magyar kapcsolatok, ha egymás szövetségesei leszünk. Meggyőződésem, hogy Szlovákiának szövetségesekre van szüksége, ezért olyan megoldásokat kell keressünk, amelyek mindnyájunk számára megfelelnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás