2024. július 16., kedd

Lekapcsolt vámosok

Csapatmozgások voltak kedden hajnalban a román–szerb határ román oldalán. Az égből a Román Hírszerző Szolgálat helikopterei szálltak alá. Ezerkétszáz csendőrből és rendőrből álló rohamosztag szállta meg Temesmóra és Néranádas határátkelőjét. Az offenzíva nem a baráti Szerbia, hanem a korrupt román vámosok ellen irányult.

A temesmórai átkelő vezetőjét aradi lakhelyén tartóztatták le, bekísérték a helyi ügyészségre, az indoklás szerint azért, hogy ne tudja értesíteni kollégáit a tervezett rendőri fellépésről, illetve ne akadályozhassa meg a nyomozást. A két határátkelőhelyről több tucat bizonyítékot gyűjtöttek be, és szállítottak Bukarestbe. Száz személyt kísértek be kihallgatásra, közülük többtucatnyit helikopterekkel az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) bukaresti székhelyére szállítottak. Közülük 89 ellen fogvatartási parancsot is kiadtak már.

A szerb–román határszakaszon dolgozó vámosokat és rendőröket nem érhette teljesen váratlanul a rajtaütés, mert azt megelőzte egy hasonló akció a szereti román–ukrán határon. Egy héttel korábban 77 személyt vettek őrizetbe, 59 esetben indult bűnvádi eljárás vámosok ellen, mivel azok szemet hunytak a cigarettacsempészet fölött, természetesen nem ingyen, hanem fél euróért csomagonként. (Romániában a legolcsóbb csomag cigaretta ára – az unióban alkalmazott illetékek következtében – 3 euró.)

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség az újabb akciót több hónapig készítette elő. Titkosszolgálati eszközöket is bevetett, rejtett kamerákat szerelt fel a vámszobákban, a számítógépeken, hogy leleplezhesse a vámnál garázdálkodó bűnbanda tagjait. (Még a vámosok munkahelyi szexpartijait is rögzítették…)

A gyanú szerint az érintett vámosok és határőrök szemet hunytak az illegális cigarettacsempészet fölött, több váltásban, összehangolt csapatmunkában hozták be a zárjegy nélküli dohányt, és gondoskodtak annak terjesztéséről. A nyomozás eddigi adatai szerint a vámosok busás hasznot húztak: váltásonként öt-tízezer eurós bevételre is szert tettek. Nem csoda, ha egy vámfőnöki ideiglenes állás betöltéséért egy konstancai vámos 130000 euró kenőpénzt fizetett.

A belügyi alkalmazottak ProLex szakszervezetének vezetője, Vasile Lincu úgy véli: a látványos rajtaütés nem több, mint látszatintézkedés. A ProLex vezetője úgy nyilatkozott: a most leleplezett hálózatok tagjai nem a főszereplői az ügynek, a csempészet igazi haszonélvezőit magas politikai körökben kellene keresni, de odáig nem ér el az ügyészség keze.

A román belügyminisztérium schengeni csatlakozásért felelős ügyosztályának vezetője, Marian Tutilescu igyekezett cáfolni, hogy a vámosok elleni határozott fellépés azt hivatott bizonyítani, hogy Románia felkészült az integrációra. Cáfolatát azonban kevesen fogadják el. Tutilescunek egyébként ellentmondott Emil Boc kormányfő, aki kijelentette: „Az ország határain történő ellenőrzések jelzik, Románia komolyan veszi a korrupcióellenes harcot.”

Romániában sokan hisznek az összeesküvés-elméletekben, így az is felmerült, hogy a vámosok elleni fellépés hátterében az államfő, Traian Băsescu áll. Az államelnök megharagudott a pártjára, s a vámosok letartóztatásával gyakorlatilag elvágta azt a finanszírozást, amelyet Romániában a hatalmon lévő párt mindig is megkapott a különböző áruk csempészéséből. Ki tudja?

Csak annyi biztos, hogy néhány hét múlva a határokon minden ugyanúgy lesz, mint egy héttel korábban, a szereti akció előtt.