2024. július 17., szerda

Súlyos anomáliák Csángóföldön

Répás Zsuzsanna és Lélfai Koppány a sajtótájékoztatón (fotó: Mihájlovits Klára)

Átalakul a csángó magyarok oktatási támogatása, jelentette be tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai államtitkárságának vezetője. Lélfai Koppány a határon túli magyarok támogatásával foglalkozó Bethlen Gábor Alapkezelő (BGA) Zrt. vezérigazgatója az átalakítás részleteit ismertetve elmondta: ideiglenesen a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége viszi tovább a csángó oktatási programot.

Répás Zsuzsanna közlése szerint heteken belül átmeneti, három hónapra szóló megállapodást köt a Bethlen Gábor Alapkezelő a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével annak érdekében, hogy töretlenül működhessen tovább a Csángó Oktatási Program. Minderre azért van szükség, mert az oktatási programot eddig megvalósító Moldvai Csángómagyarok Szövetségének (MCSMSZ) vezetősége lemondott, s ezzel veszélybe került a 2000 óta folyamatosan működő program léte.

A helyettes államtitkár elmondta: több hónapig tartó vizsgálat után nyilvánvalóvá vált, hogy az MCSMSZ gazdálkodása súlyos hiányosságokat, szabálytalanságokat mutat, ezért a magyar kormány a továbbiakban nem támogathatja a szervezetet. Répás Zsuzsanna emlékeztetett: Magyarország mintegy 70 millió forinttal támogatta évente a MCSMSZ-t, mely további 70 millió forintos összeghez jutott az úgynevezett „keresztszülő” támogatásokból. Elmondása szerint az MCSMSZ 2010 júliusában szóbeli tájékoztatást adott a nemzetpolitikai államtitkárságnak, hogy mintegy 35-40 milliós adóssága halmozódott fel. 2011 áprilisáig erről további tájékoztatást az államtitkárság nem kapott, ekkor viszont a szervezet hivatalos levélben kért rendkívüli működési költséget, amit az államtitkárság meg is adott, de közben tájékoztatást kért a Csángómagyarok Szövetségének tartozásairól. Eközben azonban kiderült, hogy az MCSMSZ-nek adó- és járuléktartozásai is vannak a román hatóságok felé, ami viszont eleve kizárja, hogy a szervezetet Magyarország anyagilag támogathassa. A nemzetpolitikai államtitkárság megbízta a Teleki Alapítványt az MCSMSZ átvilágításával, aminek következtében súlyos szabálytalanságokra derült fény, amelyek között megtalálható a nem megfelelő számviteli politika, a rossz könyvelési gyakorlat, a hiányos vagyonleltár, a pénzügyi terv és működési szabályzat hiánya – ami rendre alkalmat ad a visszaélésekre.

„Ebben a helyzetben kettős a felelősségünk: egyfelől folytatni kell a számunkra kiemelten fontos oktatási programot, másfelől az adófizetők pénzével tudnunk kell elszámolni” – emelte ki Répás Zsuzsanna. Az államtitkárság terve szerint létre kellene hozni egy új alapítványt hoz létre a Teleki Alapítvány, a Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány (AMMOA), illetve a MCSMSZ részvételével, amely átveszi az oktatási program gazdasági irányítását. Répás Zsuzsanna sajnálatát fejezte ki, amiért az MCSMSZ teljes vezetősége lemondott, ugyanis a program szakmai irányítását továbbra is rájuk bíznák. Amíg azonban ez az alapítvány nem kezdi meg működését, addig a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége viszi tovább a programot – közölte Lélfai Koppány, aki szerint az erre vonatkozó megállapodást egy-két héten belül meg lehet kötni.

Répás Zsuzsanna újságírói kérdésre válaszolva elmondta: más határon túli magyar szervezet elszámolásai esetében olyan anomáliákra, mint amilyenekre az MCSMSZ-nél bukkantak, nem tapasztaltak.