2024. november 23., szombat

Báb és dzsóker

(Karikatúra: Bogdan Petry)

Bohózatba illő jeleneteknek lehetett tanúja Románia. Derült égből villámcsapásként mondták be a hírt a tévécsatornák, hogy Traian Băsescu államfő új miniszterelnököt akar a kormány élére, és hamarosan meneszti Emil Bocot. Azzal szinte senki nem foglalkozott, hogy a kormányfő leváltása az Alkotmány szerint a parlament feladata és joga. Már az is nagy szó volt, hogy az államfő konzultált a kormányzó Demokrata Liberális Párt (DLP) vezetőivel. Vesztére.

Traian Băsescu azt szerette volna elérni, hogy a kormányfő független technokrata legyen, megkereste a Román Nemzeti Bank elnökét, Mugur Isăsescut is, majd amikor az elutasította, addig szaglászott a jegybank háza táján, amíg talált egy ismeretlen alelnököt, aki kész volt a kormány élére állni.

Miért olyan sürgős Băsescu számára a miniszterelnök leváltása? Nos, azért, mert a főkormánypárt hamarosan új elnököt választ. A jelenlegi elnöknek, aki a miniszterelnök, esélye sem lenne kormányfőként az újabb megbízatásra, ugyanis a DLP igyekszik – amennyire csak lehet – elhatárolódni az országot szegénységbe vezető kormánytól. Így könnyen megtörténhet, hogy Traian Băsescu legfőbb támogatójából legnagyobb ellenségévé vált Vasile Blaga nyerné el a pártelnöki tisztséget. Ezért lenne szüksége az elnöknek Emil Bocra – aki immár nem miniszterelnökként – eséllyel szállhatna szembe Blagával.

Természetesen a kormányfőváltást a Nagy Játékos szerepében tetszelgő Băsescu nem ezzel, hanem azzal indokolta, hogy az ország gazdasági helyzete a fellendülés szakaszába lépett, ezért olyan miniszterelnökre van szükség, aki „stílusváltást” jelent a kormányzásban, és a lakosság bizalmát is élvezi. (Noha a kormányba vetett bizalomra sokkal nagyobb szükség lett volna a megszorító intézkedések bevezetésekor…)

Traian Băsescunak arról még sikerült meggyőznie egykori pártját (Romániában az államfő, ki tudja, miért, nem lehet párttag), hogy indokolt a pártelnöki és a kormányfői tisztség szétválasztása, arról azonban már nem, hogy Emil Boc helyére független szakértő kerüljön. A demokrata liberálisok ugyanis nem akarják elszalasztani azt a lehetőséget, hogy a megjósolt gazdasági élénkülés hatására visszaszerezhető lakossági szimpátiában részesüljenek, arról hallani sem akarnak, hogy a sikert párton kívüli miniszterelnöknek tulajdonítsák a választók. Így ami még nem történt meg, megesett: nemet mondtak az államfőnek.

A koalíciós partner RMDSZ is jelezte, hogy csupán pártpolitikust lát szívesen a kormány élén, s az államfő a magyar érdekvédelmi szervezet jövő szombati kongresszusára hivatkozva visszalépett. Mivel az RMDSZ-kongresszuson nem körvonalazódnak olyan változások, amelyek átértékelnék a koalíciós alkut, világossá vált, hogy Traian Băsescu csupán időt akar nyerni.

Az azonban borítékolható, hogy a következő héten folyton e fogas kérdés megoldásán jár majd az esze. Emil Boc miniszterelnök pedig mostantól kétszeresen is túsz: maradt az elnök bábuja és az elnöknek most már ellentmondani is merő pártjának a dzsókere.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás