Igazán még meg sem melegítették a miniszteri foteleket az RMDSZ tagjai a román kormányban, a megyei vezetők épphogy elfoglalták helyüket, máris arról lehet hallani, hogy Boc miniszterelnök, illetve pártja, a PD-L ismét új partner(ek) felé kacsingat. Bár ezt ő határozottan cáfolja.
Mint ismeretes, december végén alakult meg Boc új kormánya, majdnem két hónappal korábban ugyanis kiléptek a koalícióból a szociáldemokraták. A kormányválság elhúzódott, mert decemberben tartották az államfőválasztást, amelyen Băsescu, a korábbi és jelenlegi államfő és Geoană, a szociáldemokrata pártelnök volt a két esélyes. A választás végkimenetelétől függött az új kormányalakító személye is. Băsescut a PD-L támogatta, az RMDSZ viszont nem, ennek ellenére, miután a régi-új államfő megbízta az úgyszintén régi miniszterelnököt a kormányalakítással, az RMDSZ koalícióra lépett a PD-L-lel. És más kisebbségek parlamenti képviselői is melléjük álltak.
Miután azonban a PSD, azaz a szociáldemokraták ellenzékbe kényszerültek – elsősorban Geoană választási veresége miatt –, a pártban megkezdődött a „tisztulási folyamat”, magyarán: leváltották az elnököt, sokan kiléptek, köztük rangos személyek is, és most valamiképp ismét szeretnék a hatalmat gyakorolni. Ugyanez vonatkozik a másik ellenzéki tömörülésre, a nemzeti liberálisokra is.
Ebből eredhetnek a gondok Markóék számára. Könnyen megtörténhet ugyanis, hogy a független (vagy magukat annak nevező) képviselők száma olyannyira megszaporodik a parlamentben, hogy Boc – ha érdeke úgy kívánja – fölrúghatja a koalíciós szerződést.
A Háromszék című lap tegnap arról írt, hogy Traian Băsescu bármennyire is tagadja, nagy valószínűséggel az ő keze van az ellenzékivé pártok bomlasztásában. És szemmel láthatóan addig akarja ezt tenni az állam- és a kormányfő, míg eme függő-függetlenek segítségével kényelmes többségre tesznek szert, s nem lesz szükségük az RMDSZ támogatására. Bár a miniszterelnök még a múlt hét végén is azt nyilatkozta, hogy semmiféle kormányátalakításra nem készül, a demokrata párt kisebb-nagyobb tisztségviselői, aktivistái meglehetősen heves kampányba kezdtek mind a gazdasági régiók átszervezése, mind a kisebbségi törvénytervezet ellen. Nemzetellenesnek, románellenesnek tekintik azokat, s úton-útfélen arról prédikálnak, hogy a kisebbik kormánypárt, azaz az RMDSZ követeléseivel túllépte a román többség számára elfogadható határt.
Megeshet tehát, hogy a Băsescu–Boc páros – ha a szövetség a továbbiakban ragaszkodik majd az eredeti megállapodáshoz – kiutálja az RMDSZ-t ebből a kormányból.
Az MTI hétfő esti híre szerint azonban Emil Boc határozottan cáfolta, hogy a Demokrata Liberális Párt felbontaná a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel kötött koalíciós megállapodást. Leszögezte: fel sem merül annak a lehetősége, hogy az RMDSZ-t kiszorítsák a kormányból, és hangsúlyozta, hogy az általa vezetett kabinet stabil, hiszen a parlamentben élvezi a többség támogatását.
A parlamentben jelenleg a függetlenek csoportja 28 tagot számlál, számuk majdnem ugyanakkora, mint az RMDSZ frakciójáé (31 képviselő és szenátor). Ez az arány arra utal, hogy a parlamenti többség akár rövidtávon a magyar párt nélkül is elérhető.
Az ellenzék számol ezzel a lehetőséggel. Viorel Hrebenciuc, a PSD képviselőházi frakcióvezetője ugyanis kijelentette, hogy a függetlenek nem a PSD, hanem az RMDSZ számára jelentenek veszélyt, ugyanis a függetlenek gyarapodása miatt a demokratáknak kevésbé lesz szükségük a magyar szervezetre. (Megjegyezzük, hogy a PSD akadályozta meg, hogy az RMDSZ is helyet kapjon az előző Boc-kabinetben.)
A kormány valóban egyre nagyobb létszámú honatya támogatását élvezi a törvényhozói testületben. Tavaly decemberben, a PD-L–RMDSZ kormány beiktatásakor a kabinet még csak törékeny parlamenti többséggel rendelkezett. A függetlenek csoportjának megerősödésével azonban például a képviselőházban a kormánykoalíciót támogatók száma már ötvenöttel meghaladja az egyszerű parlamenti többséget. Ez azonban nem biztos, hogy jót hoz az RMDSZ-nek.