Nem mindennapi lépést tett Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnök asszonya, amikor kedden az egykori szocialista kormány pénzügyminiszterét jelölte pártja listavezetőjének az európai parlamenti választásokra. Lett is visszhangja párton belül és kívül. De az sem akármi, hogy a második helyre Habsburg Györgyöt helyezné.
Az első dávidi döntés igencsak fölkavarta a kedélyeket az MDF-ben. Katona Kálmán, a párt volt választmányi elnöke meglepetésében pl. így reagált a Kossuth rádióban: –Valami az elnök asszonyban megbomlott. Annyira képtelen az ötlet, hogy azt gondoltam, ezt biztos álmodom.
Olajos Péter, a jelenlegi MDF-es brüsszeli tag sem mondott sok szépet. Az elnökség ugyanis akkor hozta meg döntését, amikor – s ezt jól tudták – ő nem lehetett itthon.
Hogy miben látják a „megbomlás”-t? Abban, hogy Bokros eszmeiségben messze áll az antalli MDF-től, és a híres-hírhedt Bokros-csomagnak ez a párt is nagy ellenzője volt egykoron.
A pártelnök már kedden jelezte, hogy lehetnek újabb meglepetések is. Kétségkívül közéjük sorolható az, hogy a hétvégén Dávid Ibolya Habsburg Györgyöt jelölte második helyre.
De mit is szóltak ők ehhez a párton belüli támogatók és tiltakozók mellett?
Bokros Lajos megtisztelőnek tartja az MDF felkérését. Szombaton mondta ezt Budapesten, mielőtt Dávid Ibolya társaságában megérkezett az Antall József Alapítvány rendezvényére. Az MDF Országos Választmányának szombati ülése után dönti el, hogy elvállalja-e a fölkérést.
Habsburg György írásban közölte: nagy megtiszteltetés számára az MDF felkérése. „Kész vagyok arra, hogy tudásomat, tapasztalatomat, nemzetközi kapcsolatrendszeremet Magyarország szolgálatába állítsam, mint – pártonkívüli – európai parlamenti képviselő. Amennyiben a párt választmánya többséggel megerősíti a felkérést, úgy kész vagyok elvállalni azt” – írta a Magyar Vöröskereszt elnöke, volt utazó nagykövet.
Bokros fölkérése után Karsai Péter elnökségi tag a közrádiónak azt mondta, az MDF-nek alkalmazkodnia kell a kialakult helyzethez, és egy a mostanihoz hasonló krízisben „Bokros Lajosok” kellenek. „Ez nem az MDF-nek jó, hanem az országnak” – tette hozzá.
Nos, részben egyetérthetünk Karsaival, de kinek is jó az ilyen döntés?
A válasz nem is olyan bonyolult, mint azok a fejtegetések, amelyekből az értetlenség cseng ki. A kétszázaléknyi támogatottsággal rendelkező MDF meg tudja magyarázni a szavazóknak, hogy az „idegenek” bevonásával minden pártérdeket háttérbe szorít (erre utalt Karsai is), és az ország érdekeit helyezi mindenek fölé. Igazán pedig arról is szó van, hogy saját soraiból csak hajszálnyi eséllyel tudna képviselőt juttatni Brüsszelbe, emígy pedig biztosan nyer újabb szavazókat. Ha bejön a terv, akkor azt fogják mondani, hogy ez Dávid Ibolyának, az ország érdekében tett zseniális húzásának köszönhető. És akár erősödhet is a végveszélyben levő MDF. Ha mégsem lesz igazi a siker, akkor pedig könnyen bukhat a pártelnök, amely veszélynek akkor is ki lett volna téve, ha saját köreiből jelöl – majdnem biztos sikertelenséget előrevetítve.