2024. november 23., szombat

Párt pártában, sok kérővel

Mindegyik román párt szépeket mondott az RMDSZ-ről a kongresszuson, de nem csábult el
(Léphaft Pál karikatúrája)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség X. kongresszusának fontosságát jelezte, hogy minden román parlamenti párt elnöke jelen volt. Érdeklődésük érthető volt, hiszen jelen pillanatban az RMDSZ-en múlik, hogy hatalmon marad-e a Demokrata Liberális Párt, vagy hatalomhoz jut az ellenzék.

Erre utalt Markó Béla leköszönő szövetségi elnök is üdvözlőbeszédében, amikor visszaemlékezett a 21 évvel ezelőtti első, szintén Nagyváradon megtartott RMDSZ-kongresszusra. Akkor a résztvevőket harckocsikkal védték a nacionalista román tömegtől, múlt szombaton a romániai média figyelmének középpontjában tanácskoztak a küldöttek. Ez a bizonyítéka, hogy haladtunk, és az RMDSZ megkerülhetetlen politikai szervezetté vált – mondta Markó Béla.

Traian Băsescu államelnök levélben üdvözölte a kongresszust, értékelte, hogy az RMDSZ partnere maradt a nehéz időkben, amikor mások inkább félreálltak volna, s népszerűségük megtartásáért szidták volna a kormányt. Emil Boc miniszterelnök az elmúlt húsz év legjelentősebb, legszavatartóbb politikai vezetőjének nevezte Markó Bélát, aki bölcs és kiegyensúlyozott, hozzájárult a kormányzás és az ország stabilitásához.

A Szociáldemokrata Párt elnöke, Victor Ponta pontosította a román sajtóban megjelent információkat: nem kérőként jött a csúf menyasszonyhoz, az RMDSZ-hez, hanem azért, mert normális, hogy párbeszéd folyjon a demokratikus pártok közt; ha nincs dialógus, akkor konfliktus van. Kijelentette, az SZDP és az RMDSZ a demokrácia útján halad, az RMDSZ dönti el, hogy 2012-től vagy még korábban együtt vagy külön kormányoznak.

A Nemzeti Liberális Párt elnöke, Crin Antonescu megmagyarázta, miért van jelen ellenzéki politikai alakulat vezetőjeként a kormánypárt kongresszusán: mert tiszteli a magyar közösséget, amelynek törvényes képviselője volt és lesz az RMDSZ. „Azért is eljöttem, mert olvastam, hogy Markó Béla ezúttal nem indul az elnöki tisztségért. Nem mintha lehetőségem lenne kandidálni! Azért jöttem, hogy a liberális párt nevében megköszönjem, amit tett Romániában, Romániáért, a románokért.” Végül tisztán kimondta: le lehet váltani a jelenlegi hatalmat most az RMDSZ-szel, vagy 2012-ben, de akkor az RMDSZ nélkül!

A sok kérő udvarlását hallva nem lehetett könnyű dolga az újonnan megválasztott RMDSZ-elnöknek, Kelemen Hunornak, aki végül mégis döntött. Maradt a jelenlegi hatalommal. Az RMDSZ, a Demokrata-Liberális Párt, a nemzeti kisebbségek parlamenti csoportja és a Románia Haladásáért Országos Szövetség március 2-án aláírták az elkövetkező két év törvényhozási és kormányzási prioritásait rögzítő együttműködési szerződést. A szövetségi elnök elmondta, az RMDSZ által megfogalmazott törvényhozási és kormányzási prioritások mindegyike benne foglaltatik az egyezményben: „Egyrészt a kisebbségi jogok megerősítésére és kibővítésére vonatkozó rendelkezések szerepelnek benne. Ilyen a kisebbségi törvény, amelynek tervezete már 2005 óta a parlamentben várja sorsát, ezt a megállapodás szerint a tavaszi törvényhozási ciklusban fogadjuk el. A másik fontos törvény a fejlesztési régiók átszervezésére vonatkozik, ezt idén, az őszi parlamenti ciklusban kezdjük el megvitatni, hogy aztán a jövőben, a tavaszi ülésszak ideje alatt elfogadjuk. Ugyanakkor javasoljuk a választási törvények módosítását. Mind az önkormányzati, mind a parlamenti választásokat szabályozó jogszabály esetében arra törekszünk, hogy erős és arányos képviseletet biztosítsunk a romániai magyarságnak” – mondta Kelemen Hunor.

A demokrata liberális párt szavát adta, hogy elfogadják a jogvédelmi és gazdaságélénkítő törvényeket. Az ellenzék a kongresszuson fogadkozott, hogyha hatalomra kerül az RMDSZ nélkül, akkor sem változtatja meg azokat. De hát Balkániában az adott szó és a fogadalom annyit ér, mint hótt lón a patkó.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás