Hamarosan ítélet születhet abban a perben, amelyet erkölcsi károkozás miatt Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke indított a Ghimpele de Bihor (Bihari Tüskék) című hetilap főszerkesztője ellen, aki a múlt év januárjában megjelentette a Tőkés, a Securitate alkalmazottja című írását. Florin Budea egy neve elhallgatását kérő volt szekus tiszt feljegyzéseire, illetve a lapnak adott interjújára hivatkozva azt fejtegette, hogy Tőkés Lászlót a román titkosszolgálat küldte Temesvárra, majd kijelentette, meggyőződése, hogy Tőkés László a mai napig a magyar titkosszolgálat embere.
A nagyváradi bíróság legutóbbi tárgyalásán az alperes tanúját, magát a feljegyzést készítő volt szekus tisztet hallgatta ki, azt az Aurel Căproiut, akit a kommunizmus idején a romániai magyar egyházak megfigyelésével bíztak meg. A volt szekus tanúvallomása megdöbbentő részleteket tárt fel az egykori román kommunista titkosszolgálat módszereiről.
A tanúként megszólaló ügynök, aki 1987-ben kapott utasítást, hogy megfigyelje Tőkés Lászlót, és róla jelentéseket írjon, a tárgyaláson kijelentette, hogy soha senkinek nem állította azt, hogy Tőkés László valaha is a kommunista politikai rendőrség ügynöke volt, erre ugyanis semmilyen bizonyítéka nincs, és nem is hiszi, hogy így lenne. Elmondta, hogy a szekus veteránok – állítólag csak saját maguk szórakoztatására – emlékiratokat írtak, s ezeket egymás között terjesztették is. Egy ilyen memoár egy része került Budeához, azonban abban sem állt az, hogy Tőkés ügynök vagy besúgó lett volna.
A volt szekus vallomásából kiderült, hogy a mai napig létezik ez a titkos „memoárkönyvtár”, de az egykori szekusok ezt nem szánják a nyilvánosságnak. Csupán emlékek, amelyek a volt titkosszolgálati tiszteket összeláncolják.
Arról nem esett szó, hogy egyeseket viszont gúzsba köthetnek a memoárok terhelő bizonyítékaival.
Tőkés László ügyvédje, Kincses Előd elmondta: 70000 lejes (mintegy 16500 eurós) kártérítést követelnek Florin Budeától és a lapot kiadó cégtől, ugyanannyit, mint abban a 2001-es sajtóperben, amelyet Tőkés László az Associated Press hírügynökség tudósítója, Alison Mutler ellen indított hasonló jogcímen – bár akkor a bíróság nem találta vétkesnek az újságírót.
Az Európai Parlament alelnöke, aki nem volt jelen a tárgyaláson, bejelentette, a kártérítést sajtószabadsággal kapcsolatos jótékonysági célra fordítja.