2024. július 17., szerda

„A szabadságharcok népe vagyunk”

Budapesti tudósítónktól
Az ünnepi menet résztvevői, köztük lengyel szimpatizánsok magyar és lengyel zászlókkal a kezükben a Lánchídon vonulnak a Kossuth térre (Fotó: MTI – Szigetváry Zsolt) Az 1848-as forradalom és szabadságharc 164. évfordulóját ünnepelte csütörtökön Magyarország. Az állami ünnepségsorozat csúcspontja a kormányfő Kossuth téri beszéde volt. Az ellenzéki pártok közül az MSZP Esztergomban, a Jobbik a fővárosi Deák téren, az LMP a Pilvax-közben ünnepelt. A Milla, azaz az Egymillióan a sajtószabadságért Facebook-csoport az Erzsébet híd pesti hídfőjéhez, a Szabad sajtó útjára invitálta a kormányzattal nem szimpatizáló polgárokat.

Az állami ünnepségsorozat reggel kezdődött a Kossuth téren, a hagyományos zászlófelvonással, amelyen jelen volt Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, a parlamenti pártok képviselői, több kormánytag, valamint a Budapesten akkreditált külföldi képviseletek tisztségviselői is. A katonai tiszteletadást követő zászlófelvonást követően az egybegyűltek a Nemzeti Múzeumhoz vonultak, ahol Tarlós István, Budapest főpolgármestere mondott ünnepi beszédet. „A nemzetnek ártani bűn és súlyos hiba. A hangosan farkast kiáltóknak üzenem, hogy nincs mitől félniük. Európának ránk, nekünk Európára van szükségünk” – hangsúlyozta Tarlós István.

A főpolgármester köszöntőjét végighallgatta az a mintegy kétezer lengyel vendég is, akik egy varsói hetilap szervezésében érkezett Budapestre, hogy kimutassa a magyar kormányfővel szembeni szimpátiáját, aki az Európai Unióban országa szuverenitásáért küzd. Tarlós István megköszönte a vendégeknek a jelenlétükkel nyújtott bátorítást. „A színességére büszke Európa aggodalommal figyeli a magyarok egyéni válaszait. Pedig a válaszaink nem voltak rosszabbak másokénál: nem akarunk rosszat, csak szeretjük a hazánkat, és úgy gondoljuk, ezt egy nagyobb közösség tagjaként is megtehetjük” – emelte ki Tarlós. A megemlékezést követően sokan a Budai Várba vonultak, ahol egész napos családi programok várták az érdeklődőket. A lengyel vendégek innen indultak a kora délutáni órákban a Kossuth térre, hogy meghallgassák a magyar kormányfő ünnepi beszédét.

A Békemenet Egyesület is közös ünneplésre invitálta a polgárokat: a januári, kormányt támogató megmozdulás szervezői ezúttal a Lánchíd pesti hídfőjéhez, a Széchenyi térre hívták a közönséget, ahol előbb bevárták a Várból érkező lengyel és litván vendégeket, majd közösen vonultak a Kossuth térre, ahol előbb Szájer József EP-képviselő köszöntötte a hatalmas tömeget. Ezt követően lépett mikrofonhoz Orbán Viktor. A zsúfolásig telt téren a kormányfő köszönetet mondott a Békemenet szervezőinek. „Ez a nap a szabadságharcosok napja, ez a tér pedig a szabadságharcosok tere” – jelentette ki, majd hozzátette: mi, magyarok „a szabadságharcok népe vagyunk, ezért jöttünk ide, hogy emlékezzünk a márciusi ifjak bátorságára”. „Mi, ma élő magyarok '48 örökösei vagyunk. Politikai és szellemi örökségünk, hogy nem leszünk gyarmat” – hangsúlyozta a miniszterelnök.

„Krasznahorka égő várának fényénél, a nemzetközi pénzügyi rendszer felől érkező morajban meg kell kérdeznünk, és meg kell válaszolnunk a legnagyobb kérdést: elfogadjuk-e a szemfödélig tartó kiszolgáltatottságot, avagy azokra az erényekre támaszkodunk, amelyek a magyart magyarrá teszi, a szuverenitást szuverenitássá, és a történelmet történelemmé” – mondta Orbán Viktor, majd azt kérdezte: a „gyarmati sorsot vagy a legjobb énünk szerint felépített és berendezett magyar életet választjuk-e?” „Ha fölül akarunk kerekedni magunkon, akkor minden magyarnak először magában kell változást előidézni. Ahhoz, hogy elindulhassunk, először fel kell állnunk. Itt tartunk most” – tette hozzá. A miniszterelnök beszédében európai nemzetként egyenlő elbánást követelt Magyarországnak. „Európa és Magyarország felemelkedése elválaszthatatlan. Ha Európának leáldozott, akkor Magyarországnak is. Tudjuk, ez nem a szent szövetség, de nem tűrjük, hogy egy szentségtelen szövetséget erőltessenek ránk. Ha nem kapunk észbe, akkor Európa is a modern pénzügyi rendszer gyarmatává válhat” – zárta beszédét a kormányfő, akinek szónoklatában kiemelkedő szerep jutott az eladósodottság ostorozásának.

Rendszervágás címmel a Ferenciek terén szervezett megmozdulást a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom (Fotó:Mihájlovits Klára)
A kormányfő beszédével egyidejűleg tartotta rendezvényét az Egymillióan a sajtószabadságért Facebook-csoport az Erzsébet híd pesti hídfőjénél. Az érkezők meglepődve látták a Millás rendezvényhez képest szokatlanul erős rendőri jelenlétet – amelyet viszont magyarázott a tény, hogy nagyjából ugyanarra a helyszínre, a Ferenciek tere egyik szegletébe szervezett Rendszervágás címmel megmozdulást a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom. A néhány száz radikális demonstrálót kettős kordon választotta el a Millásoktól, s eleinte úgy tűnt, nem is lesznek gondok, a civilek rendezvényének résztvevői békésen sétáltak a bakancsosok között – néhány megvető beszóláson kívül nem is történt semmi. Egy idő után azonban a radikálisok skandálni kezdtek, s megpróbálták ledönteni a kordont – amit viszont rohamrendőrök akadályoztak meg, akik néhány vármegyést elő is állítottak. A Milla 30-40 ezer demonstrálójának többsége észre sem vette a néhány száz fős ellentüntetőt, akik a leginkább a civilek megmozdulásának résztvevőit és a rendőrséget szidalmazták. A Milla megmozdulásán egyébként a tömeget elsősorban az egybegyűltek igen nagy száma foglalkoztatta, s a szónokok (többek között
, a köztévé egykori munkatársa, a Hallgatói Hálózat képviselője, és a frissen beiktatott „alternatív köztársasági elnök,
) mondanivalóját jóval kevesebb figyelemmel hallgatta. A demonstrációt követően a tömeg békésen széledt szét, míg a vármegyések a saját rendezvényük végén átvonultak a Szabadság térre, az IMF magyarországi képviseletéhez, ahol először petíciót akartak átadni a Valutaalap képviselőinek, majd, miután bejutottak az épületbe, ott petárdákat és füstbombákat kezdtek robbantgatni. A rohamrendőrök beavatkozása után távoztak az épületből. Lapzártánkkor a radikálisok és a különleges egység alakulatai szemben álltak egymással, további atrocitások nem történtek.