2024. július 16., kedd

Pletykás Justitia

Brassói tudósítónktól

Felkapta a romániai és a külföldi sajtó a Mediafax hírügynökség hírét, hogy válókeresetet nyújtott be Tőkés László romániai európai parlamenti képviselő felesége, aki hűtlenséggel vádolja férjét.

Ennyi is elég lett volna, hogy a fórumozók, az egykori református püspök hívei és ellenségei csámcsogjanak a híren, helyzeten, azonban a hírügynökség részletekkel is szolgált.

A Mediafax jelentésében olvasható, hogy Tőkés Edit szerint férje többször is megcsalta, azt állítja, hogy huszonöt éves házasságuk alatt terrorizálta őt, és lelki sérüléseket okozott neki. A válókeresetre hivatkozva azt írja a hírügynökség, hogy Tőkés Edit a házastársi viszonyuk megromlásáért kizárólag férjét hibáztatja. Nehezményezte, hogy a volt püspök hivatalos levelek útján kommunikált családjával, és naplót vezetett, amelybe feljegyezte a nejéhez és gyerekeihez intézett kérdéseit. Tőkés Edit kudarcként élte meg, hogy férje soha nem hívta meg az általa vagy érette szervezett fogadásokra, a nyilvánosság előtt nem mutatkozott vele.

Az, hogy a feleség férjét tartja felelősnek mindenért, egészen természetes, hiszen nincs az a válókeresetet benyújtó személy, aki magát okolná a házassága zátonyra futásáért. A bíróságnak a dolga kideríteni, hogy kinek van igaza – ha ilyen esetben valakinek egyáltalán igaza lehet –, és eldöntenie, hogy kinek a hibájából mondják ki a válást.

Ami viszont nem természetes, hogy Tőkés Edit nagyváradi bírósághoz benyújtott keresetének tartalmához hozzájuthatott egy hírügynökség, majd azt megkaphatta a sajtó. A bulvárlapok azonnal ráharaptak, a román nyelvű komoly lapok is rögvest kikürtölték a volt püspök, európai parlamenti képviselő magánéletéről szóló hírt. Mivel az már nyilvánosságra került, a Magyar Távirati Iroda és az erdélyi magyar sajtó is foglalkozik az üggyel.

Hiába próbálja meg Tőkés László védeni a saját és családja tagjai, felesége és gyerekei életének magánszféráját. A sajtóetika elszánt védelmezői is csak azon vitatkoznak, van-e magánélete egy közéleti személyiségnek, prédikálhat-e a család szentségéről, miközben azzal vádolható, hogy házasságtörést követhetett el.

Ami az üggyel kapcsolatban a legsúlyosabb: az elmúlt években, és az utóbbi hónapokban egyre gyakrabban került a sajtó kezébe bírósági perirat, amely a romániai törvények szerint szigorúan titkos, mert az ártatlanság védelme mindenkit megillet az ítélet megszületéséig.

Románia főügyésze, Laura Codruta Kövesi beismerte, nem tudja megakadályozni, hogy az érintetteknek orvosolhatatlan erkölcsi károkat okozó ellenőrizetlen és nem bizonyított információk ne szivárogjanak ki a bíróságokról, az ügyészségről. Politikai vagy üzleti érdekből a bírók, ügyészek megsértik a szakmai titkot és a sajtó informátoraivá válnak. A média pedig nem finnyáskodik, holmi szakmai, erkölcsi alapon nem utasítja vissza a hírként tálalható pletykát.