Az MTI szombat reggeli értesülése szerint a pártelnökségen belül két tábor alakult ki: az egyik Bokros Lajos miniszterelnökségét, a másik Takács János jelölését – illetve ha ez nem működik – az előre hozott választásokat támogatta volna.
A nap folyamán Bokros Lajos – a Horn-kormány pénzügyminisztere, az MDF EP-listavezetője – bejelentette: nem vállalja a kormányfői posztot. „Olyan körülmények között, amikor ilyen távolság van, nemcsak a programban, hanem láthatóan értékrendben is, akkor szóba sem kerül annak a megfontolása sem, hogy én ezt az ajánlatot elfogadjam” – hangsúlyozta az MDF kampánynyitóján.
Szintén leiratkozott a jelöltek listájáról Glatz Ferenc. A Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke szombaton mondta el az MTI-nek, hogy már a hét közepén azt kérte levélben Gyurcsány Ferenctől, vegyék le nevét a kormányfőjelöltek listájáról.
Egy héttel azután, hogy a miniszterelnöki poszt várományosaként röppent fel a neve, szombaton délelőtt pártelnökjelöltként hozták hírbe Gráf József agrárminisztert, miután a Népszabadság Online arról írt az elnökségi ülés idején: Gyurcsány Ferenc felajánlotta, hogy lemond az MSZP vezetéséről a kormánytag javára, aki kevéssel dél előtt arról beszélt az MTI-nek: egyelőre nem hallott arról, hogy a neve bármilyen módon felmerült volna az MSZP délelőtti elnökségi ülésén, és meglepetésének adott hangot.
Nyakó István, az MSZP szóvivője arról beszélt újságíróknak: Gyurcsány Ferenc szerint nem válhat ketté a miniszterelnöki és az MSZP-elnöki pozíció, amennyiben a kormányfő „a pártból jön”.
Délutánra Bajnai Gordon gazdasági miniszter neve került a figyelem középpontjába, aki személyesen is megjelent az egyeztetésen, bár nem tagja az MSZP-nek. A székházból való távozásakor azonban újságíróknak nem erősítette meg, hogy ő lenne a miniszterelnök-jelölt.
Tegnap nem született döntés az SZDSZ ügyvivői testületének és frakciójának közös megbeszélésén – tudta meg vasárnap az MTI.
Információk szerint a szabad demokraták tegnap este vagy ma egyeztetnek az MSZP-vel.
Az Index információi szerint Az SZDSZ ülésén 6:6-ra végződött az ügyvivők informális szavazása arról, hogy a párt támogassa-e Bajnai Gordon miniszterelnökségét. A hírportál szerint a szavazáson nem vett részt Demszky Gábor, így most lényegében a főpolgármesteren áll vagy bukik Bajnai és a kormány sorsa.
A kormányfő-jelölési huzavona miatt szinte teljesen háttérbe szorult Gyurcsány Ferenc lemondásának taglalása. Mindenesetre már volt olyan MSZP-s megyei szervezet, amely támogatásáról biztosította a pártelnököt, és nem szeretné, ha távozna. A lemondás tulajdonképpen nem is kötelezi semmire, nemcsak azért, mert majd a vasárnapi választmány dönt róla, hanem azért sem, mivel Bajnai nem MSZP-tag, így nem is lehet érvényesíteni Gyurcsány elvét, miszerint a pártelnöki és a kormányfői funkciót egy személynek kellene betölteni.
Némely hírek szerint azonban a megyei elnökök késztették arra, hogy megváljon pártelnöki funkciójától is. Az 5-ei kongresszus tehát azért is érdekes lesz, mert múlt szombaton (még) 85 százalékos támogatottsággal választották ismét elnökké Gyurcsányt. Vajon mit hoz majd a hétvégi szavazás?
Hogy az MSZP két szárnya között nagy az ellentét, arra Suchman Tamás szavai utalnak. Az MTI-nek ugyanis péntek este azt mondta, hogy új elnököt kell választania, Gyurcsány Ferencnek pedig ki kell vonulnia a politikai folyamatokból. A kiemelt fejlesztésekért felelős kormánybiztos hangsúlyozta: elkerülhetetlen, hogy a miniszterelnök átadja a kormány vezetését a kancelláriaminiszternek, és ne vegyen részt az miniszterelnök-jelöltről szóló egyeztetéseken sem. Szerinte ezeken a „nagy többséggel megválasztott” elnökhelyettes tudna a helyére lépni. A képviselő kutyakomédiának nevezte az elmúlt napok történéseit. Az az ámokfutás, ami jelöltállítás címén zajlik, óriási károkat okoz az embereknek, a baloldalnak és az országnak is – fogalmazott.
Véleménye szerint Gyurcsány Ferenc is belátja, hogy amit a kongresszus elhatározott, az nem működik. Mint mondta, szocialista képviselőként fegyelmezetten várta, hogy végrehajtsák a kongresszusi döntéseket, de hiába.
Gyurcsány Ferencnek stratégiája nincs, a taktikából pedig nem kérünk – jelentette ki.
A képviselő az ATV-nek szintén pénteken adott telefoninterjújában arról is beszélt, hogy Magyarország így tovább nem kormányozható, mert a kormányfő már nem alkalmas a politikai folyamatok irányítására. Van egy határidő, ami be kell tartanunk, a lejtőn nem mehetünk tovább – hangoztatta.