2024. július 17., szerda

Megijedni (még) nem kell?!

Matolcsy György


A múlt heti, igencsak viharos magyarországi belpolitikai események közepette meglehetősen kevés figyelem jutott a gazdasági ügyeknek. Pedig ezen a téren is történtek érdekes dolgok.

Egy békésebb, nyugodtabb, államfői lemondástól mentes héten valószínűleg vezető hír lett volna, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy hetilapban 30 százalékos általános forgalmi adóról értekezik. Történt ugyanis, hogy a Heti Válaszban tett közzé egy könyvismertetőt Bruce Bartlettnek az Egyesült Államok adórendszeréről szóló kötetéről. Az írásban Matolcsy kiemeli: a szerző szerint le kell számolni azzal az illúzióval, miszerint minden adóemelés rossz, és minden adócsökkentés jó, hiszen „ha az adócsökkentések révén nő a költségvetési deficit, akkor nő az államadósság”. Aztán a magyar adóviszonyokat ismertetve kiemeli: jó lenne ötkulcsos áfarendszert bevezetni.

„Jobb volna öt kulcs – 5, 15, 20, 25, 30 százalékkal –, de az unió még nem engedi” – írja a miniszter. (Az EU-ban ugyanis szabály, hogy egy államban legfeljebb három áfakulcs létezhet.) A tárcavezető ugyanakkor kiemelte: Magyarország „egy ötkulcsos, élőmunkát terhelő adózás felé” halad, amely elismeri a magyar munkaerő kínálati és keresleti egyenlőtlenségeit.

A sajtó természetesen kíváncsivá vált, hogy az írásban szereplő adótervek tekinthetőek-e kormányzati álláspontnak. A Nemzetgazdasági Minisztérium a Portfolio.hu érdeklődésére közölte: Matolcsy György írásának 5 áfakulcsra és 30 százalékos legfelső kulcsra vonatkozó része „egy egészségesebb adószerkezetnek a képét” jelzi, „nem a mostani áfakulcs megemeléséről van szó”.

Megijedni tehát még nem kell. Aggódni viszont nem árt, hiszen a nemzetgazdasági minisztérium meglehetősen furcsa lépésekre ragadtatja magát időnként. Például a múlt héten történt az is, hogy a tárca közleményt adott ki, amelyben egy újságírót (jelesül a Magyar Hírlap munkatársát) figyelmezteti, hogy „felelőtlen az az ember, aki Magyarország és a magyar emberek sikerét megkérdőjelezi”. Szajlai Csaba, a Magyar Hírlap gazdasági újságírója ugyanis egyik cikkében arról értekezett: levelek írogatása helyett a gazdasági tárcának a gazdaságpolitikán kellene változtatnia. „Miközben gazdaságunk visszaesik az idén, vagy jobb esetben is enyhén a nulla fölötti növekedést produkálunk (…), illetve nincs olyan hónap, hogy ne kellene bejelenteni valamilyen pluszintézkedést a költségvetési hiánycél megtartása érdekében, szó sincs megszorításról, csak kiigazításról, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterünk pozitív államháztartási adatokról és fenntartható gazdasági növekedésről mint örömhírről győzködi Brüsszelt” – olvasható Szajlai cikkében. A szerző arra is kitér, hogy az egykulcsos adórendszer bevezetése „mintegy négyszázmilliárd forintot vett el a költségvetéstől – a sok rendkívüli intézkedés pont azért kell, hogy ezt a lyukat befoltozza az állam”. A tárca viszont közleményében – amelyet Kinek akar ártani Szajlai Csaba? címmel adott ki – éppen az egykulcsos adórendszer pozitívumait, valamint azt emeli ki, hogy tavaly a kormány a vállalt 2,94 százalékos államháztartási hiány helyett 2,43 százalékot tudott produkálni, s hogy 52ezer új munkahely létesült. De az igazán meglepő az a mondat, amely szerint Szajlai „a pozitív adatok lesajnálásával a magyar emberek erőfeszítését, a magyar vállalkozók munkáját értékteleníti el – amely egy magyar újságírótól tiszteletlenség a hazájával szemben is”.

Meglehetősen kínos, ha egy tárca egyetlen (egyébként kormányközelinek nevezett) lap újságírójával levelezik – miközben lenne bokrosabb teendője éppen elég. Minden bizonnyal azért akadnak olyanok is a minisztériumban, akik érdemi munkát végeznek, hiszen április közepén esedékes az újabb konvergenciaprogram közzététele – amelyből kiderül, hogy hosszabb távon milyen gazdasági intézkedésekre kell számítani Magyarországon.