2024. július 17., szerda

Kormányátalakítás és felelősségvállalás

Juhász Oszkár, Gyöngyöspata polgármestere (fotó: MTI – Földi Imre)

Budapesti tudósítónktól

A hét elején eloszlott a bizonytalanság az új államfő személyével kapcsolatosan (Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök Áder János EP-képviselőt javasolta, a Fidesz–KDNP frakciószövetség pedig az indítványt ellenszavazat nélkül elfogadta), így aztán a politikusok visszatértek szokásos tevékenységükhöz.

A kormányfő például ismételten elmondta: Magyarország érdeke, hogy minél hamarabb megkezdődjenek a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal, hogy az egyezkedés minél gyorsabban haladjon, s minél hamarabb legyen egy biztonsági háló a magyar pénzügyek mögött. A Debreceni Televíziónak nyilatkozva azt is egyértelművé tette: meglátása szerint az uniós pénz lényegében Magyarország pénze is, hiszen az EU-hoz való csatlakozással az ország lemondott vámbevételei egy jelentős részéről. És azt is hozzátette: közel a megállapodás.

Persze, szólt az esetleges kormányátalakításról is, mondván, ez nem kerülhető el, gondolkodik rajta, hogyan lehetne a munkát jobban végezni.

Konkrétumokról persze még nincs szó, a sajtó viszont javában cikkezik arról, hogy vajon melyik miniszter megy, melyik marad, ki hova kerül át… Az Origót idézi a lapok többsége, az internetes portál ugyanis egy teljes névsort közölt. Eszerint Fellegi Tamás IMF-ügyi miniszter helyére Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár kerül, akinek posztját Lázár János, a párt eddigi frakcióvezetője veszi át, majd a megüresedő képviselő-csoporti vezető helyébe Rogán Antal belvárosi polgármester kerül. Azt viszont több forrás is szinte kész tényként kezeli, hogy Réthelyi Miklóst a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma élén Balog Zoltán, a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár váltja.

Persze, hogy mindebből mi bizonyul igaznak, azt majd a jövő és a miniszterelnök dönti el.

S amíg egyesek a kormányátalakítás várható alakulásával bíbelődnek, az atv.hunak sikerült egy olyan ügyet kirobbantani, ami miatt azonnal össze kellett hívni az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát. A portál ugyanis birtokába jutott egy hangfelvételnek, amelyen Gyöngyöspata jobbikos polgármestere kampányfőnökével és szebb jövős polgárőrökkel gondolta végig egy előbb-utóbb bekövetkező polgárháború kimenetelét. Juhász Oszkár egy évvel ezelőtt, 2011 májusában, az időközi választásokat megelőzően beszélt erről társaival. A hangfelvétel tanúsága szerint a polgárháború kitörését az egyik polgárőr vetette fel, amire a kampányfőnök kijelentette: nyilvánvaló, hogy lesz polgárháború. „Ezzel nincs gond, mert előbb-utóbb úgyis megtörténik, de akkor kell megtörténnie, amikor a mi nyereségünkkel végződhet.” Juhász Oszkár ehhez annyit tudott hozzáfűzni: a polgárháborúnak akkor kell megtörténnie, „amikor megfelelően fölkészültek vagyunk létszámban, technikai felszerelésben, mindenben”. És erre az adott pillanatot nem látta megfelelőnek: „Most úgy lenyomnának minket, mint a bélyeget. Hétezer olyan rendőrük van, aki állig föl van fegyverezve, és hithű a Zsideszhez”. A tanácskozás résztvevői egészen komoly nemzetközi kitekintést is végeztek a polgárháború tervezgetésekor, amelynek szerintük három-négy nap alatt be kéne fejeződnie. Félretéve azt a nyilvánvaló tényt, hogy egy polgárháború, ha már kitör, éppenséggel nem egy tervezhető, irányítható folyamat, egy ilyen beszélgetést nem áll szándékunkban minősíteni – megteszik azt helyettünk a tárgyaló felek. De Juhász még arra is kitért, hogy milyen jó lenne már, ha a légierő irányítása a Jobbikhoz kerülne, meg arra, hogy a Jobbiknak vannak külföldi kapcsolatai, „ahonnan olyan pénzeket tudunk behozni Gyöngyöspatára, amiről nem is álmodtok, hogy honnan, meg mekkora pénzeket tudunk mozgósítani”.

Miután az atv.hu közzétette az értesüléseit, a polgármester előbb tagadta, hogy ilyen beszélgetést folytatott, majd egy nappal később azt mondta: a Véderő tagjaival beszélt a felvételen, még polgármesterjelöltként, vagyis magánemberként egy magánbeszélgetésen. Szerinte a polgárháború mellett azért használt olyan kifejezéseket, mint a dzsipszi vagy a zsidesz, mert tárgyalópartnerei nyelvezetét akarta használni, és meg akarta nyugtatni őket.

Azért a nemzetbiztonsági bizottság csak összeült megvitatni a dolgot. Magyarországot semmiféle veszély nem fenyegeti – szögezte le az ülés után Kontrát Károly belügyi államtitkár, majd hozzátette: a magyar hatóságok, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a terrorelhárítás és a rendőrség garantálják az emberek és az ország biztonságát, s a felvételt vélhetően jobbikos belharc miatt szivárogtatták ki. Az ülésen elhangzottakat azért másfél évtizedre titkosították, biztos, ami biztos, de azért a szolgálatok és a rendőrség csak nekiáll vizsgálódni.

Kár, hogy azt nem tudja egyetlen szolgálat sem elérni, hogy a politikusok megértsék: felelősek kimondott szavaikért. Azt pedig, aki polgárháborúra ácsingózik, akár el is lehetne küldeni a világ valamely háborús övezetébe, igaz, szigorúan önköltségen, hiszen épeszű ember ilyesmire az adófizetők pénzét nem pazarolja.