2024. július 17., szerda

Megkezdődhetnek a tárgyalások

A forint szinte percenként erősödött, a tőzsde szárnyalni kezdett a hírre
Orbán Viktor és José Manuel Barroso az eredményt hozó informális megbeszélés után

Budapesti tudósítónktól

Két hónapja nem volt olyan erős a forint az euróhoz viszonyítva, mint tegnap: szinte percenként erősödött a magyar valuta. Szárnyalni kezdett a tőzsde, ráadásul jelentősen esett Magyarország csődkockázata is. Mindez az után történt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök találkozott José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, az említett testület közleményt adott ki, amely szerint Magyarország megkezdheti a tárgyalásokat az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal.

Az Európai Bizottság ugyanis tegnapi ülésén megállapította: az Orbán–Barroso közötti megbeszélések egyértelműen garantálják, hogy „összhangba kerül a magyar jogszabály az uniós joggal”, ugyanis a jegybanktörvény az uniós elvárásoknak megfelelően módosul. Ugyanakkor a bizottsági ülésről kiadott közlemény megjegyzi, hogy az Európai Központi Bankkal Magyarországnak még tárgyalnia kell bizonyos nyitott kérdésekről. Ezt Orbán Viktor kedden Brüsszelben meg is erősítette.

Mindez gyakorlatilag azt jelenti, hogy Magyarország megkezdheti a tárgyalásokat a Valutaalappal arról a hitelkeret-kérelemről, amit még november közepén jelentett be a magyar kormány. Az egyeztetések pontos idejéről azonban még nem tudni semmit.

Az EU ugyanakkor közölte: mivel Magyarország nem engedett az adatvédelmi hatóság és a bírák nyugdíjazásának ügyében, pert kezdeményez, mert úgy látja: a magyar szabályozás sérti az uniós jogot.

A kezdeti örömet azonban hamarosan a kérdések fogják követni. Elsősorban azok, amelyek arra vonatkoznak: Mit kér a Valutaalap a hitelért cserébe? Elégedett-e Brüsszel a második Széll Kálmán Tervvel?

A magyar kormány, a sajtóhírek szerint 15 milliárd eurós hitelt szeretne kapni a Valutaalaptól. A szervezet januári jelentése és egyes kiszivárgott vélemények szerint az IMF nem ragaszkodik az egykulcsos személyi jövedelemadó eltörléséhez, ellenben elvárja, hogy azt a jövőben ne csak kétharmados parlamenti többséggel lehessen megváltoztatni. A már említett januári IMF-jelentés szerint a Valutaalap elvárja, hogy a kormány a tervezett reformokat vigye véghez, alakítsa át a szociális juttatások rendszerét, szervezze át a közösségi közlekedési vállalatokat, és mérsékelje vagy vezesse ki a válságadókat. A héten közzétett Széll Kálmán Terv értelmében a kabinet megfontolja ezeket az elvárásokat.

Annyi biztos: a piacok már arra a hírre is pozitívan reagáltak, hogy meg lehet kezdeni a tárgyalásokat. Ha az egyeztetés a megfelelő ütemben halad, további pozitívumokra is lehet számítani. Hogy azonban mi lesz, ha a tárgyalások elhúzódnak, egyelőre nehéz megmondani…