2024. július 17., szerda

Vegyünk végre egy nagyon nagy levegőt!

Budapesti tudósítónktól
Áder János a megválasztását követő első beszédében a durva politikai megosztottság ellen szólalt fel (Fotó: Hegedüs Róbert) Munkahétnek ugyan meglehetősen rövid volt az éppen vége felé közeledő, politikai eseményekben viszont felettébb gazdagnak bizonyult az eltelt néhány nap. A leglényegesebb esemény május 2-án történt, amikor a Magyar Országgyűlés több mint kétharmados többséggel megválasztotta Áder Jánost köztársasági elnöknek.

Ez a tény már önmagában is jelentős, az viszont kifejezetten érdekessé tette az egyébként formálisnak induló eseményt, hogy Áder János a megválasztását követő első beszédében a durva politikai megosztottság ellen szólalt fel, a tiszteletet, az elvégzett munka megbecsülését szorgalmazva. S noha kemény támadások érték a kormányzó pártszövetséget, hogy egy aktív pártpolitikust jelölt (egyedüliként) az államfői tisztségre, a megválasztott köztársasági elnök első beszéde nem hordozta magán a pártosság egyetlen jegyét sem. Háláját fejezte ki a támogatásért, de a bíráló szavakért is, mondván, a kritika mindig józanságra int, sokat és hangsúlyosan beszélt az összefogás jelentőségéről, kiemelve: a sokféleséget csak egy apró különbség választja el a széthúzástól, és ez a különbség a tisztelet. Említést tett arról, hogy ma szinte mindenki érezheti úgy, hogy az elmúlt években, évtizedekben sok méltánytalanság érte, de arra figyelmeztetett: nem lenne jó, ha arról szólna az élet, hogyan lehet a sérelmeket megtorolni a másikon. „Vegyünk végre egy nagyon nagy levegőt, és fújjuk ki magunkból múltunk minden belénk ivódott átkát és rossz szokását!” – kérte az új államfő.

És csak remélhetjük, hogy az ország eleget tesz kérésének.

Közben persze az anyagiakról is meglehetősen sok szó esett a politikában a héten. Orbán Viktor kormányfő bejelentette: a jövő évi költségvetés fő számait a parlament még a nyári szünet előtt elfogadja. A Széll Kálmán-terv 2.0-val kapcsolatban a Fidesz-frakció korábban már jelezte: nem ért egyet azzal, hogy az illetékesek szeretnék eltörölni a nagy végkielégítésekre kivetett 98 százalékos különadót, ezt a kormány végül elfogadta. A bevezetni kívánt telekomadó körül viszont egész érdekes játék kezd kibontakozni. Az elsődleges elképzelés az volt, hogy minden egyes perc telefonálás és minden elküldött SMS után két forint adót kell fizetni. A héten aztán záporozni kezdtek az elképzelések arról, hogy ki mindenkit kellene mentesíteni ez alól a kötelezettség alól. Egy ország tudta meg például, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nagymamája keveset telefonál, ezért aztán (az idősebbek védelmében) a tárcavezető szerint a telefonadót a hónap első tíz percnyi beszélgetésére nem vetnék ki. Aztán azt is hallottuk, hogy az adó havonta nem haladhatja meg a 700 forintot. Volt olyan javaslat, hogy egyes szociális csoportokra egyáltalán ne vonatkozzon – azaz, jó magyar szokás szerint, minden esély megvan arra, hogy többen kerüljenek ki a kötelezettség alól, mint amennyi emberre vonatkozik. A másik új adónem, a tranzakciós adó körül is kezd egyre homályosabbá válni a helyzet. A kormányfő szerint ezt a kötelezettséget a pénzintézetekre vetik ki, de hogy azok átháríthatják-e a többletköltséget a fogyasztókra, az a későbbi jogszabályokból derül ki.

A héten megkezdődött a kormányátalakítás is. Lemondott posztjáról Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter, a tárca új vezetőjének Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárt kérte fel Orbán Viktor miniszterelnök. A tárcavezető állítólag már 2010-ben jelezte, hogy félidőben lemond posztjáról. Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője szerint további személycserék is esedékesek, de egyelőre még nincsenek végleges döntések. A kormányfőhöz közeli, meg nem nevezett források állítása szerint a hónap közepéig lezárulhat a teljes átalakítás, vagyis ezután hivatalba léphet az összes az új miniszter és államtitkár.