2024. július 17., szerda

Gyurcsányi szakdolgozat 2.0

Budapesti tudósítónktól

Egyre érthetetlenebb mindaz, amit Gyurcsány Ferenc, illetve az általa vezetett Demokratikus Koalíció tesz és mond a volt kormányfő eltűnt szakdolgozatával kapcsolatban. A DK ugyanis bejelentette: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz fordul „hírhamisítás miatt”, amelyet a HírTv Célpont című műsorának készítői követtek el.

A HírTv stábja ugyanis már nem csak azt derítette ki, hogy Gyurcsány 1984-ben írt főiskolai tanári szakdolgozatának címe szóról szóra megegyezik akkori sógora diplomamunkájával. A stáb az exsógor, Rozs Szabolcs szakdolgozatát is megtalálta. És azt már igazán semmiség volt összevetni az exkormányfő munkájáról írt opponensi véleménnyel – amit ugyancsak felkutattak. A dokumentumokból az derül ki, hogy a két munka kísértetiesen hasonlít egymásra. Csak hát Gyurcsány Ferenc dolgozata eltűnt. A Pécsi Tudományegyetemről is, meg a DK-elnök régi könyveit, iratait tartalmazó, a házában őrzött dobozokból is. Nincs tehát lehetőség bizonyítani a plágiumvádat, hivatalosan legalábbis biztosan nem.

Ehhez képest Gyurcsány szokatlanul értelmetlen dolgokat tesz. Kinyilatkozza, hogy „kiperli a vagyonából” azt az újságírót, aki plagizálással gyanúsítja, megnyilvánulásaiban azt sejteti, hogy politikai ellenfelei tüntették el a szakdolgozatát az egyetemről, a volt sógorról minősíthetetlen hangnemben beszél (a „balatoni éjszakában ismert fiú” – mintha ez bármit is számítana…), ráadásul párttársai még azt is sejtetni engedik, hogy a Pécsi Tudományegyetem csak a HírTv számára teszi hozzáférhetővé dokumentumokat. A legviccesebb nyilatkozata pedig az, amit az ATV-ben tett, miszerint elképzelhető, hogy az ő „ellopott” szakdolgozata alapján, utólag állították össze Rozs Szabolcs diplomamunkáját, ismerve Gyurcsány szakdolgozatának ma is fellelhető bírálatát, illetve az abban megfogalmazott hibákat, hiányosságokat.

A HírTv stábja mindeközben vidáman teszi közzé újabbnál újabb felfedezéseit: legutóbb arról tudósított, hogy Gyurcsány annak idején nem vett részt a kötelező hospitáláson (hivatalos neve: kötelező tanítási gyakorlat), így nem is szerezhetett diplomát a tanárképzőn. Ebbe a történetbe belekeveredett egy nyugdíjas tanár is: annak az iskolának az egykori igazgatója, ahol hospitálni kellett volna, a Célpont stábjának beszélt ugyan Gyurcsányról, de nevét, arcát nem adta a sztorihoz – a csatorna mégis közölte, igaz ugyan, hogy kitakart arccal, de mégis. Az idős pedagógust eléggé kétségbe ejtette a dolog, néhány nappal később már az ATV-n névvel, arccal nyilatkozott, mondván, ő nem a hospitálás alól adott felmentést, hanem a tanévkezdéssel kapcsolatos ismeretek megszerzése alól, azt is ideiglenesen.

S miután így már jóval többet megtudtunk az 1980-as évek tanárképzési gyakorlatáról, mint amennyit valaha szerettünk volna, jött a DK és tegnap bejelentette: eljárást indít a HírTv ellen. Varju László országgyűlési képviselő a médiahatóság épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján közölte: amíg a televízió nem kér elnézést Gyurcsány Ferenctől és a pécsi iskola volt igazgatójától, addig a DK politikusai nem nyilatkoznak a HírTv munkatársainak. Mintha eddig szétbeszélték volna a műsoridőt…

Az igazi kérdés azonban nem ez. Hanem az, hogy mit tesz, mit kell tennie Gyurcsány Ferencnek. Merthogy ügye, ugyebár, kísértetiesen hasonlít Schmitt Pál volt kormányfő plágiumügyéhez – leszámítva azt az „apróságot”, hogy itt (szakdolgozat híján) hivatalosan nem lesz bizonyítható a plagizálás. A Schmitt-ügy precedenst teremtett a magyar politikai életben; így aztán arra kellene számítani, hogy Gyurcsány is visszalépjen a politizálástól. Csakhogy Gyurcsány az őszödi beszéd után sem vonult vissza, éppen ellenkezőleg. Most pedig nem is csak a saját bőrére megy a játék: pártja nélküle biztosan eltűnik a politikai süllyesztőben. Egzisztenciák, ideálok léte forog kockán, amit pedig nem hagyhat. Hátrálni tehát nem fog.

Csak hát, ahogyan arra Lánczi Tamás, a Századvég politológusa is rámutatott: a történetben az igazán érdekes az, hogy a többi ellenzéki párt hogyan viszonyul a jövőben a DK vezetőjéhez, hiszen „így még kínosabbá vált bárminemű ellenzéki együttműködés” Gyurcsánnyal. Egyedül megszerezni azt az 5 százalékot 2014-ben pedig piszokul nehéz lesz…