2024. július 17., szerda

Kárpát-medencei körút

KÜLHONI MAGYAR ÓVODÁK ÉVE

Budapesti tudósítónktól

Ahogyan azt Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára korábban már bejelentette, 2012 a Külhoni Magyar Óvodák Éve lesz. A meghirdetett rendezvénysorozat első programját tegnap tartották a horvátországi Kopácson.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság az esemény kapcsán emlékeztetett: tavaly novemberben fogadta el a MÁÉRT plenáris ülése a Magyar Nemzetpolitika – A nemzetpolitikai stratégia kerete című dokumentumot, amelynek egyik legfontosabb célja a külhoni magyar közösségek számbeli, szellemi, gazdasági és jogi gyarapodásának biztosítása. A dokumentum cselekvési területeket is kijelölt a cél elérése érdekében, s ezek alapján hirdette meg a Nemzetpolitikai Államtitkárság a külhoni magyar óvodák éve programot. A program (megálmodói szerint) felhívja a figyelmet annak fontosságára, hogy a külhoni magyar régiókban a szülők magyar tannyelvű óvodába írassák gyermekeiket, majd pedig a magyar tannyelvű iskolai intézményt válasszák. A cél elérése érdekében a szervezők olyan programelemeket dolgoztak ki, amelyek gyermekeket, pedagógusokat és szülőket egyaránt megszólítanak.

A program egyik eleme a magyarországi óvodapedagógiai jó gyakorlatok Kárpát-medencei körútja. A körút első két jó gyakorlata a meseszövés és a Timár-módszer. A meseszövés módszerét Fábián Éva népzenész pedagógus és Szabó Zoltán mutatja be. Fábián Éva immáron több mint 25 éve énekli a népi hagyományban gyökerező énekeket és tanítja a táncokat a kicsiknek. A dalok mellett mesékkel és játékokkal is elbűvöli a közönséget. Gyakori vendég anyaországi és határon túli óvodákban, ahol a gyerekekkel együtt mesél, énekel és táncol. Szabó Zoltán néprajzos, aki az Óbudai Népzenei Iskolában dudát tanít, a Hagyományok Háza osztályvezetője.

A Timár-módszert Timár Böske, a Csillagszemű Táncegyüttes művészeti vezetője és tanítványai mutatják be a határon túli óvodákban. Timár Böske a Kárpát-medencei körút során valamennyi régióban bemutatja a Táncegyüttesben alkalmazott Timár-módszert, amely által gyermekek már kicsi kortól elsajátíthatják tánc-anyanyelvüket.

A két jó gyakorlat azonban nem egyszerre lesz jelen a programban részt vevő intézményekben: a két csoport külön-külön, más-más helyszínekre látogat.

A csoportok Horvátországban Kopácsra és Zágrábba, a Vajdaságban Újvidékre, Bácskossuthfalvára, Nagybecskerekre, Torontálvásárhelyre és Székelykevére látogatnak. De természetesen az óvodajárásból nem marad ki a Felvidék, a Muravidék, Kárpátalja és Erdély sem.