2024. július 17., szerda

Jövőnk a magyar élelmiszer…

Borbás Marcsi és Pap Krisztián a megállapodást megkötésekor

Budapesti tudósítónktól

Érdekes esemény helyszíne volt tegnap a budapesti Millenáris: egy új, teljes egészében magyar élelmiszer-ipari vállalat alakulásának lehettek tanúi a jelenlévők. Ugyanis a Kézműves Magyar Ízek Kft. Cégvezetője, Pap Krisztián és Varga Mihály, a KÉSZ Csoport tulajdonosa tegnap írta alá ünnepélyes keretek között a Magyar Ízek Kereskedelmi Szövetség Zrt. Alapító okiratát. A MIKSZ minden eddiginél nagyobb lendülettel, szélesebb körben, hatékonyabb eszköztárral és lehetőségekkel tervezi népszerűsíteni a magyar termelőket és a magyar termékeket.

„Közel másfél évtizede vezetek egy, a gasztronómia és marketing területét ötvöző családi vállalkozást, amely rendezvények élelmezésével is foglalkozik. Amikor három évvel ezelőtt megpróbáltunk változtatni kínálatunkon és magyar élelmiszereket is beiktatni a kínálatba, eleinte egyértelmű visszautasításokban volt részünk. A megrendelőink számára szokatlanok voltak a hamisítatlan magyar ízek, ráadásul meggyőződésük volt, hogy sokkal drágábbak is, mint a megszokott, külföldi étkek. Aztán sikerült bebizonyítanunk, hogy lehet jó egy gyümölcsszörp a szénsavas üdítők mellett, lehet jó egy háztáji sajt a nagyipari sajtok mellett, s a húskészítményeknek sem kell Spanyolországból, Olaszországból érkezniük azért, hogy minőséget tudjunk felmutatni” – magyarázta Papp Krisztián, az új cég vezérigazgatója, hogy mi is késztette arra, hogy minőségi magyar termékekkel kezdjen foglalkozni.

Magyarországon évente 550 milliárd forintot költenek a polgárok élelmiszerre. „Ennek a pénznek a nagy része külföldi gazdaságokban landol. Mi azt szeretnénk, ha egy kereskedelmi cég önállóan is képviselhetné a magyar ízeket a piacon. Ezért hoztuk létre a MIKSZ-et” – hangsúlyozta Papp Krisztián. A vezérigazgató elmondása szerint ahhoz, hogy a magyar termékekben rejlő potenciál kiteljesedhessen, nemcsak tőkére, hanem egy, a cégépítésben és cégmenedzselésben évtizedes tapasztalattal rendelkező háttérre is szükség volt. Az új vállalkozás 85 millió forintos alaptőkével jött létre, és félmilliárdos árbevétellel kalkulál.

A Magyar Ízek Kereskedelmi Szövetség már nemcsak kézműves termékekkel foglalkozik, hanem általában a minőségi magyar élelmiszerrel. Célja, hogy a kézműves termékek mellett a minőségi, nagy mennyiségben termelhető, ezáltal országosan és nemzetközileg is teríthető és megfizethető magyar élelmiszert is népszerűsítse. A MIKSZ hosszú távú célja egy, a magyar termékekre támaszkodó élelmiszerlánc kialakítása, ahol csak minőségi magyar élelmiszer kapható. „Hiszünk a magyar minőségi élelmiszerben, és hisszük, hogy ennek fogyasztása és népszerűsítése, mind lelkünk, mind nemzeti értékeink és gazdaságunk jobbá tételéhez hozzájárul. Jövőnk a magyar élelmiszer” – emelte ki Pap Krisztián. A vezérigazgató hangsúlyozta: már most komoly és folyamatos az érdeklődés a teljes termékportfólió iránt Oroszországból, Amerikából, Kanadából, Csehországból, Dubaiból, Ukrajnából, valamint Romániából.

„A MIKSZ az eddigi legnagyobb és legprofesszionálisabb összefogás a magyar termelőkért és termékeikért, így pedig áttételesen a magyar gazdaságért. A vásárokon nemcsak a fogyasztókkal, hanem viszonteladókkal is találkozhatunk, ami hatalmas segítség nekünk”– mondta Józsa Béla tésztakészítő, a termelők képviselője a sajtótájékoztatón.

A bejelentés alkalmával a MIKSZ vezetője együttműködési megállapodást írt alá Borbás Marcsival is, aki a több mint 70 jelenlévő termelő és a MIKSZ vezetőségének társaságában elültette a Magyar Termelők Fáját. A hagyományos magyar jonatán almafa a magyar termelőkért és a magyar termékért született összefogást jelképezi.

A MIKSZ ősszel nyitja meg az első vidéki Kézműves Magyar Ízek boltját Szegeden, mert a cég a déli országrészben is népszerűsíteni szeretné a magyar termékeket a helyi lakosság és a turisták körében egyaránt. A szegedi után minden nagyobb magyar városban várható MIKSZ-bolt megnyitása.