2024. július 17., szerda

Levél az elnöktől

Budapesti tudósítónktól

Ha a Magyar Posta elég serény, akár már a héten megkaphatják az első leveleket a miniszterelnöktől Magyarország polgárai. Orbán Viktor ugyanis bejelentette: újabb nemzeti konzultációt kezd, s ha minden igaz, már ma megkezdődik a kérdőívek kiküldése.

A polgárok akár már a héten megkaphatják az első leveleket a miniszterelnöktől

A kormány ezúttal elsősorban a munkahelyteremtéssel kapcsolatos kérdéseket tesz fel mintegy nyolcmillió választópolgárnak. A miniszterelnök erről pénteken az MR1-Kossuth rádió 180 perc című műsorában beszélt először. Nem kis közmeglepetésre, hiszen eddig semmi sem utalt rá, hogy ismét nemzeti konzultációt tartana a kabinet – s nem is igazán érthető, hogy az országra nehezedő súlyos gazdaságpolitikai ügyekben miért nem inkább szakértőkkel egyeztet a kormány.

Orbán Viktor ugyanis elmondta: a kérdések között szerepel majd a méltányos tehermegosztás ügye (a banki és egyéb különadók összegző megnevezése) is. A válságadókat 2010-ben vetették ki, és azt ígérték, hogy három év múlva, 2013-ban ki is vezetik őket a rendszerből. A kormányfő viszont azt nyilatkozta: „Miután lejárt a három év, most ismét el kell döntenünk, hogy ezek csak egy átmeneti válságintézkedésnek voltak-e tekinthetőek, vagy pedig azt akarják a magyarok, hogy hosszabb távon is mindez maradjon része a magyar közteherviselés rendszerének. Én az utóbbira fogok szavazni, amikor kitöltöm a kérdőívet.”

Ez akár azt is jelentheti: a miniszterelnök nem törölné el a válságadókat. A kormány erről saját hatáskörben hozhat döntéseket. A munkahelyteremtéssel kapcsolatban pedig általában is borítékolható: az emberek elsöprő többsége támogatni fogja, hogy minél több munkahely jöjjön létre, s a kormány tegyen meg mindent ennek érdekében. Ehhez nem kell a választók véleményét kikérni. Éppen ezért nem is igazán világos, miért van most szükség erre a konzultációra. Amely, nem mellékesen, pénzbe kerül.

Ráadásul a nemzeti konzultációk kapcsán meglehetősen nagy vihart kavart korábban, hogy a kérdőívek vonalkóddal ellátottak voltak, így nem teljesen biztos, hogy valahol, valakik nem tudták a kódok alapján azonosítani, ki milyen válaszokat adott, egyáltalán visszaküldte-e a kérdőívet stb. Az adatvédelmi szabályok éppen a múlt héten módosultak, így a miniszterelnökség a jövőben kezelheti az állampolgárok személyes adatait. Orbán Viktor szerint erre azért volt szükség, mert az adatvédelemnek ma már azt a szempontot is figyelembe kell vennie, hogy „a kapcsolatba lépés, az érdeklődés, az adatok tárolása, a konzultációk” pozitív dolgok, amelyek segítenek a jövő alakításában, így nem tiltani, hanem inkább támogatni kell mindennek lehetővé tételét.

Az ellenzéki pártok egyike sem támogatja az újabb nemzeti konzultációt: az MSZP szerint az erre költött milliárdokat inkább munkahelyteremtésre kellene fordítani, annál is inkább, mert az „alibikonzultáció” annyiba kerül, amennyiből meg lehetett volna spórolni az akár havi több tízezer forintos bölcsődei díjak bevezetését. A Jobbik szerint „tragikus”, hogy a kormány kétévnyi kormányzás után is még mindig a helyes irányt keresi az ország számára. Gyöngyösi Márton frakcióvezető-helyettes szerint szomorú, hogy Orbán Viktor kormányzás helyett politikai marketinggel foglalkozik, noha azt is hozzátette: a Jobbik üdvözli a bank- és válságadó állandósításának tervét. Az LMP azt hangsúlyozza: a konzultáció gyakorlatilag „egy egymilliárd forintos pénzkidobás”, s annak beismerése, hogy megbukott a kormány munkahelyteremtő programja.

A nemzeti konzultáció mindenesetre ma megkezdődik – hogy végül hányan küldik vissza a kérdőíveket, s hogy a válaszokból mit lehet leszűrni, a jövő kérdése.