2024. november 23., szombat

Te itt nem lehetsz otthon!

Bős „háborús hangulatot” keltett, tegnap már Richard Sulík házelnök is felháborodott (Fotó: Fodor István)

A vendégszerető ember nyilván elégedetten és büszkén nyugtázza, ha vendége azt mondja: nagyon jól, vagyis otthon érezte magát nála. Nem így van ez a politikában, különösképp a szomszédságpolitikában, legfőképp pedig a szlovák–magyar viszonyban. Felbőszült ugyanis a szlovák ellenzék (a Fico vezette Smer és a Slota nevével fémjelzett SNS) Kövér Lászlónak, a magyar parlament elnökének számos megjegyzésén, amelyek a Hospodárske Noviny lapban közölt interjúban láttak napvilágot, és keddi számunkban mi is hírt adtunk róluk.

Némi meglepetéssel konstatálhatjuk: nem amiatt nyílt ki a bicska Ficóék és Slotáék zsebében, mert a házelnök úgy vélekedett, hogy az általuk igencsak gyűlölt Jobbiknál is radikálisabb a Smer és az SNS, hanem azért, mert például olyasmiket mondott, hogy ő otthon érzi magát Komáromban, és átmenve a hídon, Észak-Komáromban is, miként Kolozsvár főterén is. „Szellemi, kulturális vagy történelmi értelemben ez az én hazám is” – szögezte le Kövér László. És annak a véleményének adott hangot, hogy a nemzet egysége a határokra való tekintet nélkül is kialakítható, megtartható, főleg az egyesülő Európában.

S miként reagált erre Marek Maďarič, a Smer alelnöke? Hogy a magyar házelnök „ezzel megerősítette a magyar politika revizionista szellemét, és azt, hogy nem tisztelik a szuverén Szlovákiát”. Mintha azt üzenné: Te itt nem lehetsz otthon!

Semmi újat vagy sértőt sem mondott a házelnök, amikor kifejtette: Értjük, hogy nem mondhatnak le azokról a területekről, amelyeket a trianoni szerződésnek köszönhetően kaptak, s amelyeken Szlovákia létrejött. De a magyar nemzet sem mondhat le egyetlen részéről sem, a szlovákiai magyarok szellemi és kulturális értelemben hozzánk tartoznak. És szintén nem mondhat le történelmének és kultúrájának azon részeiről, amelyek ezzel a területtel kötik össze. Sőt arra is emlékeztetett: Magyarország a magyar–szlovák alapszerződés óta már sokszor, ismételten elismerte a mai államhatárok érvényességét.

Ezt azonban nem akarták meghallani a nacionalista pártvezérek, annál bőszebben reagáltak Kövérnek arra az állítására, miszerint a bős–nagymarosi vízmű egyoldalú felépítése által Pozsony megváltoztatta a magyar–szlovák határt, s ezt a helyzetet Magyarország a nemzetközi jog segítségével próbálta orvosolni, holott akár katonai erőt is alkalmazhatott volna.

A Smer alelnöke veszélyesnek és botrányosnak minősítette ezt a megállapítást, bár az idősebbek még emlékezhetnek, hogy annak idején mi minden hangzott el a bősi vízmű körüli vitákban – esetleg a katonai erőt nem emlegette senki nyilvánosan.

Slota paranoiás idegességgel reagált az interjúban elhangzottakra, fölemlegetve a fegyveres magyar veszélyt is: – A szlovák kormány és a diplomácia talán akkor sem reagálna, ha lőnének ránk Budapestről. Haladéktalanul vissza kell hívni a magyarországi szlovák nagykövetet, fel kell bontani a jószomszédsági szerződést, melyet a magyar fél durván és arrogánsan megsért.

Ezúttal is tapasztalhattuk, hogy nem kizárólag magyarellenességét nyilvánította ki a szlovák nacionalista ellenzék, hanem hatalmi ambícióit is – nem is csoda, hiszen a Smer továbbra is a legerősebb szlovák párt. A Dzurinda vezette külügy azonban kimérten és józanul reagált, mondván: a Smer csak olyan politikára képes, amely feszültséget kelt, s azt a Szlovák Köztársaság állampolgárai elutasítják. A külügyminisztérium pedig továbbra is felelős külpolitikát fog folytatni az erős és öntudatos Szlovákia nevében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás