2024. július 17., szerda

Ki az a tíz ember?

Mesterházy besokallt – Élesek-e Brad Pitt fegyverei? – Új Színház új vezetőkkel
Vonzás és taszítás: Mesterházy és Gyurcsány (Fotó: HVG)

Budapesti tudósítóktól

Nemes egyszerűséggel azt lehet mondani, hogy Mesterházy Attila besokallt. Elszakadt nála a cérna. Tele lett a hócipője. Mással ugyanis nem igazán magyarázható, hogy tartósnak bizonyult múltkori keménykedése; a héten ugyanis azzal „örvendeztette” meg a szocialista frakciót, hogy ultimátumot tett a képviselők elé. Egy nyilatkozat formájában, amelyet hétfőig vagy aláírnak, vagy nem. Ha valaki aláírja, akkor marad minden a régiben, a szignáló a képviselőcsoportban, és élheti tovább az életet. Aki viszont elutasítja az aláírást, az nagyjából kiírja magát az MSZP-ből.

A szocialisták elnökének abból van elege, hogy a párt Demokratikus Koalíció nevű platformja (Gyurcsány Ferenc expártelnök majdani pártja?) minden egyes megnyilvánulásával rúg egyet-egyet az MSZP-n, a szerveződéshez közel álló publicisták pedig vérmesebben anyázzák a pártot, mint a legradikálisabb jobboldali szerzők. Mi több, a platform egyik tagja már azt nyilatkozta a közrádióban: megvan az a tíz képviselő, akikre új frakció megalakítására szükség van. Mesterházy most azt szeretné tudni, ki ez a tíz ember…

Mondjuk, a parlamenti matematika elég érdekesen alakulhat, ha tényleg kenyértörésre kerül sor az MSZP-n belül. Tíz képviselő távozása nem kellemes. Ha azonban a kilépők száma eléri a 13-at, akkor az már komoly átalakulásokat okozhat a képviselőház munkájában is. Abban az esetben ugyanis már nem az MSZP lesz a legnagyobb ellenzéki frakció. Márpedig egy egész sor bizottsági elnöki, alelnöki poszt a legnagyobb ellenzéki képviselőcsoportot illeti, a bizottsági tagságok arányáról már nem is szólva.

A szocialisták belharcai azonban eltörpülnek a mellett az akció mellett, amelyet a héten a Terrorelhárítási Központ hajtott végre: a jeles testület tagjai ugyanis nemes egyszerűséggel lefoglalták azokat a kellékfegyvereket, amelyek Brad Pitt új filmjének forgatására érkeztek Magyarországra. Miután tavaly felesége, Angelina Jolie Budapestet szemelte ki első rendezése színhelyéül, idén a férj is látott fantáziát abban, hogy a forgatásra szánt pénze jelentős részét magyar kasszákba fizesse be. A hétvégén a híradókban még csak arról számoltak be, hogyan érkezett meg a híres amerikai színészházaspár gyermekeivel a magyar fővárosba, láthattuk az elmosódott felvételeket a gyorsan száguldó, lesötétített ablakú kocsikról meg a pár által bérelt ház füstölgő kéményéről. Aztán hétfőn jött a hír, miszerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében fekvő ipari park területén egy hatalmas, több cég által használt raktárépületben megjelentek a Terrorelhárító Központ munkatársai, és leltárba vették a Londonból érkezett szállítmányt, mondván, a közel száz lőfegyver nem volt szabályosan hatástalanítva, ezért nem lett volna szabad behozni őket az országba. A filmesek szerint a szállítmányt rendőrségi engedéllyel hozták Magyarországra, amúgy pedig a fegyverekben volt valami szűkítő, amitől csak vaklőszerrel voltak működtethetőek. Van ugyan valami eltérés a brit és a magyar szabályozás között, aminek illett volna utánanézni, mielőtt a szállítmányt meghozzák, de a dolog igazából olyan papírszagú, annyit biztosan nem ér, mint a kár, amit az okoz, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda lőfegyverrel való visszaélés miatt vizsgálatot indított egy filmes stáb ellen. Ráadásul az akcióval szinte az egész világon foglalkozott a sajtó, Indiától Ausztrálián át Amerikáig mindenhol beszámoltak róla, s bizony, a cikkek zöme meglehetősen gúnyos hangnemben szól a magyar hatóságok ügybuzgalmáról…

Tarlós Istvánnak ugyanakkor valószínűleg nem ez a legnagyobb gondja. Épp a napokban közölte: vagy kap a BKV még ebben a hónapban hatmilliárd forintot, vagy gubanc lesz. Megfogalmazása szerint ha nem fut be időben a tőkeinjekció, megeshet, hogy novemberben „a remízben maradnak a villamosok”. De ez csak egy része annak az adósságnak, amit rövid időn belül törleszteni kéne, csakhogy a főváros egyedül nem képes rá. És mindennek a tetejébe a főpolgármesternek ott van az Új Színház ügye is, ahová a szakmai testület ajánlása ellenére nevezte ki Dörner György színművészt igazgatónak. A színházi szakma felháborodott, a kormánypárti sajtó úgyszintén, az ellenzéki pedig egyenesen nyilasszínházról beszél. Utóbbi azért meglehetősen vaskos túlzás, még ha Csurka István lesz is a teátrum intendánsa. Sorra jelentek meg azok elhatárolódásai, akiket a nyertes pályázatában jövőbeni együttműködőként nevezett meg, a hibásan feltüntetett nevek pedig gúny tárgyává tették a pályázót… A dolog pikantériája, hogy a baloldali elhajlással igazán nem vádolható Márta Istvánt váltja Dörner. Az Új Színház január végén távozó igazgatója próbálta ugyan megtudni Tarlóstól, miért nem győzte meg eléggé a pályázata, de csak annyit derített ki: a főpolgármester bizalma nem benne, hanem „Dörner Györgyben, illetve intendánsában van meg”. Mártának Tarlós azt is mondta: egy éven belül kiderül, hogy ez a színház működőképes-e, és amennyiben a teátrum rosszul működik, levonja a következtetéseket. A színházkedvelőknek meg marad a remény, hogy Dörner színházat vezetni jobban tud, mint pályázatot írni…