2024. július 17., szerda

A magyarság legyen lényegadó karakter

A választójogi törvényről tárgyalt a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma
Horváth Ferenc, Izsák Balázs, Jakab Sándor és Korhecz Tamás a KMKF ülésén (Fotó: Mihájlovits Klára)

Budapesti tudósítónktól

Plenáris ülést tartott pénteken az Országgyűlésben a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma, ahol egyetlen napirendi pontot, a magyarországi választójogi törvény módosítását tárgyalták meg a résztvevők. Az ülést Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke nyitotta meg, bevezető előadást pedig Semjén Zsolt, a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes tartott.

– Továbbhaladunk azon az úton, amelyet az állampolgárság kiterjesztésével, a kedvezményes honosítás lehetőségének megteremtésével megkezdtünk, elérkeztünk ahhoz a ponthoz, hogy a választójogi törvényről is beszéljünk – mondta Kövér László. A házelnök kiemelte: a következő néhány hónap folyamán minden határon túli magyar közösség választási megmérettetés előtt áll, s az anyaország számára nem mindegy sem az, hogy melyik többségi nemzeti párt győz, sem az, hogy milyen kormányzó koalíciók alakulnak a környező országokban. „De a legfontosabbnak azt tartjuk, hogy erős magyar érdekképviselet legyen a szomszédos államok törvényhozásában” – tette hozzá Kövér László.

Semjén Zsolt bevezető előadásában emlékeztetett a nemzetpolitika azon alaptételére, amely szerint az erős és sikeres anyaország tudja érdemben segíteni a határon túli nemzetrészeket. Meglátása szerint a nemzetpolitika intézményrendszere egységes logikai rendszerben szerveződő ívet alkot. „Magyarország felelősséget visel a minden magyarért, bárhol éljen is a világban, ezt az alaptörvény ki is mondja” – szögezte le Semjén Zsolt, aki szerint az állampolgársági törvényből következik a választójogi törvény, amely kimondja: nincs A és B kategóriájú magyar állampolgár, s ebből következően minden magyar állampolgár választó és választható. A miniszterelnök-helyettes arra is felhívta a figyelmet: ahol nem etnikai alapú magyar párt képviseli a helyi magyarság érdekeit, ott „a magyarság csak egy jellemző jegy, nem pedig lényegadó karakter”.

Kövér László a plenáris ülést követő sajtótájékoztatón kiemelte: a Magyar Országgyűlés és a KMKF egyszerre, egyidejűleg tárgyalja a választójogi törvény tervezetét, így a KMKF tagjainak lehetőségük van arra, hogy módosító indítványokat nyújtsanak be a parlamenthez.

Potápi Árpád, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke kiemelte: javaslatokat, amelyeket a KMKF bármely tagja fogalmaz meg, az Országgyűlés elé ez a bizottság fog beterjeszteni bizottsági módosítóként. Gulyás Gergely, a Fidesz képviselője elmondta: a törvénytervezet előterjesztőjét képviselte a KMKF értekezletén. Megismételte: az előterjesztő szándéka, hogy az állampolgársághoz választójogot rendeljen, egyértelmű. „Ez összhangban van az EU országai többségének szabályozásával, az ET ajánlásával” – emelte ki, majd hozzátette: ha a szavazati jogot csak az kaphatná meg, aki Magyarországon adót fizet, akkor „a fél évig Magyarországon tartózkodó, ez alatt az idő alatt mintegy 20 család éves adózásával megegyező összegben adózó Angelina Jolie–Brad Pitt házaspárnak is szavazati jogot kellene adni”. Ugyanakkor megkérdőjelezhetetlen összefüggés van az állampolgárság és a szavazati jog között – hangsúlyozta Gulyás Gergely.

A sajtótájékoztatón Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt vezetője elmondta: módosító indítványt nyújt be ez a szervezet, amelynek értelmében a határon túli magyarok is szavazhatnának egy saját egyéni választókörzeti jelöltre. Kelemen Hunor elmondta: az RMDSZ egyetért a kormánypárti előterjesztéssel. Hasonló hangnemben nyilatkozott a KMKSZ vezetője, Kovács Miklós is. László Gyula a Magyar Remény Mozgalom képviseletében kijelentette: pártja üdvözli az előterjesztést. Tóth Tivadar kihangsúlyozta: a Vajdasági Magyar Szövetség nem óhajt beleszólni a törvényjavaslat országgyűlési vitájába, de megszületése után a jogszabályt üdvözölni fogja, s azon lesz, hogy ösztönözze a vajdasági magyarságot, hogy éljen szavazati jogával a majdani törvénnyel összhangban.

A magyarországi politikai pártok is véleményezték a törvénytervezetet. Szabó Vilmos szerint az MSZP a törvénytervezet teljes visszavonását szorgalmazza, annak belpolitikai vonatkozásai miatt. A Jobbik képviselője, Szávay István hangsúlyozta: pártja a választójogi törvényt nem támogatja, és ellene fog szavazni a parlamentben, de a határon túli magyarok szavazati jogának megadását támogatja. Mile Lajos, az LMP képviselője arról beszélt: rossz irányt jelöl ki az az elképzelés, amely csak jelöltlistákra való voksolást tenne lehetővé a külhoni magyarok számára, mert meglátása szerint a határon túli magyarok politikai képviseletét függetleníteni kellene a magyarországi belpolitikai küzdelmektől.