(Munkatársunk jegyzete)
Washington, júl. 4.
Háromszoros születésnapi ajándékot kapott függetlenségének 238. évfordulójára az Egyesült Államok: a New York-i tőzsde történelmi csúcson, 17 000 fölött köszönti július 4-ét, a munkanélküliség pedig 6,1 százalékra csökkent, ahonnan 2008 augusztusában elindult a gazdasági válság. Hab a tortán, hogy az első hurrikán sem okoz súlyos károkat: Arthur „meggondolta magát”, és az USA délkeleti partjának érintése után visszatért az óceán fölé.
Az első negyedévi tétovázás után a gazdaság – a nyári hőséggel együtt – erőteljes lendületet vett. Mi sem természetesebb hát, mint hogy a jobboldal Obamát vádolja a „helyzet” súlyossága miatt. Olyannyira, hogy – mint már beszámoltunk – a képviselőház elnöke egyenesen bíróságra viszi az államfőt, amiért „visszaélt hatalmával”, és elnöki rendeleteket ad ki, mert a felperes John Boehner egyszerűen nem hajlandó napirendre tűzni a szenátus által elfogadott törvényjavaslatokat, mert saját teadélutános fenegyerekeitől retteg a novemberi választások előtt. Fennáll ugyanis a veszély, hogy a törvények elfogadásával az elnök sikeres reformokat valósíthatna meg, amit egy valamirevaló fundamentalista meg nem engedhet.
Obama viszont újra elemében érzi magát. A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint ugyan az amerikaiak kerek egyharmada véli úgy, hogy a II. világháború óta ő az ország „legrosszabb elnöke”, de ezt nem kell komolyan venni: az amerikaiak többsége kétszer is megválasztotta őt, csak ez számít. Az elnök ezért ismét a „néphez fordul”: az országot járja, hogy rámutasson, kinek a makacs obstrukciója miatt nem haladnak a reformok. A küszöbön álló feljelentésre pedig ennyit mond: „Rajta, pereljetek csak!”
A függetlenség napi tortát nemcsak Obama nyelheti nehezen, hanem azt az amerikai nők számára is megkeserítette a legfelső bíróság nyári pihenő előtti utolsó ítélete. A már megszokott, 5:4-es konzervatív többség döntése alapján a több mint félezer barkácsáruházat fenntartó, 21 ezer alkalmazottal működő Hobby Lobby nem köteles fedezni munkásnői számára bizonyos terhességmegelőző szereket, amire egyébként a biztosítási reformtörvény kötelezte.
Az amerikai Biblia-övezet (a déli államok nagy részét nevezik így) keresztény fundamentalistái óriási győzelemként könyvelik el az ítéletet, nagy lépésnek tartják a mazgatelhajtás (sőt a terhességmegelőzés) teljes betiltása felé vezető úton. A legfelső bíróság történetében ez az első kilencfős összetétel, amelyben hat katolikus és három zsidó vallású bírón kívül egyetlenegy protestáns sincs – miközben éppen a protestánsok képezik az ország lakosságának többségét. Így történhetett meg, hogy a konzervatív többség 5 katolikus férfija leszavazzon három női (és egy negyedik férfi) főbírót.
Ez a szembenállás önmagában véve is szégyenletes, hiszen – vallási meggyőződéstől függetlenül – mégiscsak elsősorban a nők legintimebb ügyéről van szó, amibe az alkotmány egyáltalán bele sem szól. Arról nem is beszélve, hogy az óriáscég szenteskedő tulajdonosainak eszük ágában sincs a Viagra árának fedezését megtagadni – amit nyilván hiába is vinnének az öregedő taláros férfiúk konzervatív többsége elé. A bírósági indoklás nem is abortuszellenes érvre támaszkodik, hanem arra, hogy egy cégnek is lehet „őszintén gyakorolt vallásos meggyőződése”, amit a törvény meg nem csorbíthat, mert az „törvény és alkotmány felett áll”.
Pontosan ebben rejlik az ítélet legnagyobb veszélye. Miközben az USA váltig harcol a külföldi teokráciák ellen, addig otthon egyre nagyobb teret nyer a vallásos fundamentalizmus. Egyrészt már az is felháborító, hogy egy vállalatnak „vallásos meggyőződése” lehet, ám még nagyobb baj, ha ezt a legfelső bíróság következetesen be is tartatná. Mert hiszen léteznek vallások, felekezetek, vagy elismert szekták, amelyek teljesen elutasítják az adófizetést és a fegyvertartást, szertartásként kezelik az LSD-t vagy a kendert, elfogadják a feleségek fizikai fenyítését, a többnejűséget vagy a női körülmetélést. Sőt, olyan is akad, amelynek legszentebb előírásai között a „vétkes nők” halálra kövezése is szerepel.
Egyszóval, a tekintélyes főbírák nem tudják, mit tettek. Boldog felhős születésnapot, Amerika!