2024. november 23., szombat
FEGYVEREK ÉS JELÖLTEK HARCA

Lövöldöznek vagy vadásznak?

A fegyverlobbi fölényeskedik – Az elnök minden jelöltjét ellenzi a jobboldal? – Nem lanyhul az ellenállás Obama politikájával szemben

Munkatársunk jegyzete

Washington, január 11.

A közismerten joviális Joe Biden alelnök sem tudta mosolyra fakasztani a hírhedt Országos Puska Egylet (NRA) vezetőit. Hiába hívták meg a Fehér Házba a fegyverlobbi képviselőit, azok a megbeszélés után még makacsabb kijelentésekkel lepték meg a nyilvánosságot. Szerintük Obama és Biden a régi nótát fújja és a newtowni tömeggyilkosság után bejelentett törvényhozási akció „csak egy újabb támadás a második alkotmányfüggelék ellen”. Ráadásul a legnagyobb fegyver-kiskereskedő áruházlánc, a WalMart is sértődötten reagált: miután vezetői meggondolták magukat, hogy mégiscsak részt vennének a Biden-féle konzultáción (először azt üzenték a Fehér Háznak, hogy „nem érnek rá”, amikor az alelnök), már csak az igazságügy-miniszterrel tudtak találkozni – aki a világ legnagyobb szupermarket-hálózata számára „megalázó” társaság volt.

 Joe Biden (jobbról) a fegyverlobbi képviselőivel megtartott megbeszélésen (Beta/AP)

Mindebből nyilvánvaló, hogy a liberális fegyverkereskedelmet támogató érdekszövetségeket még véletlenül sem hatotta meg 20 ártatlan kisgyerek halála: továbbra is azt állítják, hogy „alkotmányos jogokat sértene”, ha a kongresszus megtiltaná, mondjuk, páncéltörő rakétafegyverek ellenőrizetlen árusítását. Mert hogy ők – hétvégi vadászat mellett, amihez nyilván nem kell percenként száz golyót kilőni – „a polgárok védelmét” kívánják biztosítani a „totalitarizálódó” állammal szemben.

Értelmes fegyverkorlátozás helyett ezek a körök azt javasolják, hogy minden iskolába fegyveres őröket kell állítani a diákok védelmére – ami legalább még néhány millió géppisztoly eladását biztosíthatná. Csakhogy az e heti „alacsony intenzitású” kaliforniai iskolai lövöldözés kétszeresen is bizonyította: nem a még több puskában kell bízni. A szóban forgó iskolának ugyanis volt saját rendőre, csak a rossz időjárás miatt nem jelent meg munkahelyén. Egy bátor tanár viszont pisztoly nélkül is szembenézett a lövöldöző diákkal és rávette, hogy letegye a fegyvert. A különbség: ennél a potenciális gyilkosnál sörétes puska volt, ami nem ugyanaz, mint a gyorstárral rendelkező géppuskák, amelyek csöve előtt kevesebb idő marad a higgadt gondolkodásra. Viszont ez pontosan az, amit az új korlátozások mellett érvelők követelnek: a katonai jellegű gyorstüzelők kivonását a polgári fegyvereladásból.

Ebben a tekintetben már egyes jobboldali törvényhozók is jobb belátásra tértek. Nem úgy a második Obama-kabinet jelöltjeivel kapcsolatban. A Hillary Clinton külügyminiszteri posztjára eredetileg pályázó Susan Rice jelöltetését még tavaly megakadályozták, s így John Kerry massachusettsi szenátor lett az elnök választottja – ami azért felel meg a republikánusoknak, mert megnyit egy demokrata szenátori helyet az új választásra. Ellenben hevesen tiltakoztak, mihelyt egy másik volt szenátort, ráadásul párttársukat, jelölte Obama a védelmi tárca átvételére: Chuck Hagel immár a második republikánus lenne a Pentagon élén, ám a jobboldal ennek a jelöltnek is nekiment, mondván, hogy Hagel „nem eléggé Izrael-barát”.

A negyedik miniszterjelölt sem felel meg a republikánusoknak: Jack Lew egykori bankár és jelenlegi elnöki stábfőnököt Obama a kincstár élére szeretné állítani, de öt perc sem múlt el ennek a bejelentésétől, vezető jobboldali honatyák máris tiltakoztak a jelölt bankár-múltja, sőt furcsa, sok-hurkos aláírása miatt(!), valamint amiatt, hogy szerintük Lew „túl közel áll az elnök politikájához”. Ez utóbbi nyilván túlmegy minden határon: a kabinet kifejezetten az elnök munkáját segíti, tehát magától értetődő, hogy tagjait nem az ellenkező elképzelések hirdetői közül toborozzák.

Csakhogy a jelenlegi jobboldalnak egyáltalán nem a jelöltek képeznek szálkát a szemében, hanem maga az elnök, aki két választást is megnyert republikánus ellenlábasa előtt. Obama az igazi céltábla, csak őt most nem ildomos közvetlenül támadni, hiszen mégiscsak rá szavazott a választók többsége.

Mindebből azt szűrhetjük le, hogy sajnos helyes volt a november 7-ei sejtés: Obama második mandátuma sem lesz könnyebb az elsőnél. Ellenzékének kétszer vesztes ultrakonzervatív jobbszárnya nem vaktában lövöldözik, hanem céltudatosan vadászik – bármire, ami a Fehér Házból felröppen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás