2024. szeptember 6., péntek

Iszlamista merénylők borították gyászba Srí Lankát

A vérfürdő miatt rendkívüli állapotot hirdettek – A hírszerzés tud(hat)ott a fenyegetettségről, de...

További vérontástól tartanak a ma rendkívüli állapotra ébredt Srí Lankán, ahol húsvétvasárnap helyi iszlamista öngyilkos merénylők keresztény templomokban, luxusszállodákban és egy magánházban robbantottak pokolgépeket. A fővárosban és vidéken nyolc helyszínen végrehajtott összehangolt támadásban legalább 290-en meghaltak, ötszáznál többen megsebesültek, köztük sok külföldi is. A rendőrség tegnap Colombóban 87 detonátort talált, és autóba rejtett pokolgépre is rábukkant, amely hatástalanítás közben felrobbant.

Katonák őrizték tegnap Srí Lanka fővárosában a nagyobb szállodákat, katolikus templomokat és egyéb fontos intézményeket. Ám nem csak Colombóban, hanem vidéken is megszigorították a biztonsági intézkedéseket. Elsősorban azokon a településeken, amelyeken húsvétvasárnap (reggel) öngyilkos merénylők összehangolt pokolgépes támadásokat hajtottak végre keresztény templomok ellen.

Hozzátartozók siratják a negombói támadás egyik áldozatát, a 12 éves Sneha Savindit (fotó: AP/Beta)

Hozzátartozók siratják a negombói támadás egyik áldozatát, a 12 éves Sneha Savindit (fotó: AP/Beta)

A Srí Lanka-i terrortámadásokban legalább 290-en meghaltak és mintegy ötszázan megsebesültek. Az áldozatok között 39 külföldit is azonosítottak: amerikai, ausztrál, brit, dán, holland, indiai, japán, kínai, portugál és török polgárokról van szó. Dánia leggazdagabb emberének, Anders Holch Povlsennek négy gyermeke közül három is életét vesztette a robbantásokban. Szerb vagy magyar állampolgárságú áldozatról nem tudni.

Az egész világot sokkoló vérfürdőt több támadó követte el nyolc helyszínen, ráadásul csaknem azonos időpontban. Az akció szervezői a Colombótól 32,5 kilométerre északra működő Bandaranaike nemzetközi repülőtérnél is robbantani akartak, ám a hatóságok megtalálták a majdnem kétméteres csőbombát és hatástalanították.

A PÁPA KÉTSZER IS ELÍTÉLTE

A terroristák a főváros hat pontján csaptak le. A Shangri-La luxusszállodában ketten robbantották föl magukat. A szintén helyi Cinnamon Grand Hotelban, a Kingsbury szállodában, a Dehiwala állatkertnél található hotelnál, a Szent Antal katolikus templomban és egy magánházban pedig egy-egy személy hajtott végre pokolgépes támadást, önmagukat is a levegőbe repítve. Magányos merénylő robbantott két vidéki helyszínen is: az ország nyugati részében található Negombo város Szent Sebestyén katolikus templomában és a Srí Lanka keleti partján elterülő Batticaloa település evangéliumi keresztény templomában.

Ferenc pápa kegyetlen erőszaknak minősítette a merényleteket, és „szerető közelségéről” biztosította a szigetország keresztényeit, az áldozatok családjait és a sebesülteket. Tegnap is elítélte a vérengzést. Vezető külföldi politikusok is így tettek.

A Srí Lanka-i hatóságok a történetek miatt korlátozták a hozzáférést az internethez, illetve a mobiltelefon-hálózatokhoz. A közösségi médiát és az üzenetküldő szolgáltatásokat pedig blokkolták.

POKOLGÉP LAPULT A KISTEHERAUTÓBAN 

Vasárnaptól éjszakai kijárási tilalmat is bevezettek a fővárosban.

A robbanás erejéről tanúskodik, hogy a negombói Szent Sebestyén-templom tetőszerkezete is komolyan megrongálódott (fotó: AP/Beta)

A robbanás erejéről tanúskodik, hogy a negombói Szent Sebestyén-templom tetőszerkezete is komolyan megrongálódott (fotó: AP/Beta)

Az országban pedig mától rendkívüli állapot lépett érvénybe Maitripala Sirisena államfő rendelete értelmében.  

A döntést hivatalosan a terrortámadásokkal indokolják, de nyilván azzal is összefüggésbe hozható, hogy Colombóban tegnap újabb pokolgépet találtak. (Más források szerint hármat is.) A Szent Antal-templom közelében egy kisteherautóba bukkantak rá(juk), ám hatástalanítás közben felrobbant(ak), óriási pánikot okozva a környéken.

A főváros egyik buszpályaudvarán ugyanakkor 87 detonátor is előkerült; ezek olyan szerkezetek, amelyeket kisebb pokolgépekhez használnak.

A 21 millió lakosú Srí Lanka 70 százaléka buddhista vallású, 12 százaléka hindu, 10 százaléka muszlim és 7 százaléka, vagyis 1,2 millió állampolgára katolikus. Az évtizedekig tartó polgárháború 2009. évi befejezése óta nem történt jelentősebb támadás vagy terrorcselekmény az országban.

NEMZETKÖZI HÁLÓZAT SEGÍTETT?

Félő, hogy a támadások miatt elharapózik a felekezetek közötti erőszak. Vasárnap este máris támadás ért egy mecsetet az ország északnyugati felében, a nyugati részében pedig ismeretlenek megpróbáltak felgyújtani két üzletet, amelyek tulajdonosai muszlimok.

A rendőrség nagy erőkkel nyomoz, s már huszonnégy gyanúsítottat vett őrizetbe a robbantás-sorozattal összefüggésben, mindannyian helyiek.

Radzsita Szenaratne egészségügyi miniszter szerint egy Srí Lanka-i iszlamista csoport, a Nemzeti Tovfik Dzsamaat (NTJ) tagjai hajtották végre a támadásokat. A hatóságok azt gyanítják, hogy az alig ismert helyi dzsihadista szervezet külföldi kapcsolatokkal rendelkezik, s egy nemzetközi hálózat is támogathatta. Srí Lanka külföldi segítséget kért annak kiderítésére, hogy az elkövetők kapcsolatban álltak-e nemzetközi terrorszervezetekkel.

A TITKOSSZOLGÁLAT TUDOTT VALAMIT

Médiahírek szerint a terrorakció kiötlője Moulvi Zahran Hashim hírhedt iszlamista hitszónok lehet, aki valószínűleg az NTJ tagja. Állítólag április elejére is tervezett egy terrormerényletet Colombóban, ám a terve meghiúsult.

A támadás után az államfő felkereste az egyik colombói helyszínt, tegnap pedig válságtanácskozást tartott az ország legfontosabb vezetőivel, köztük a hadsereg és a titkosszolgálat főembereivel és Ranil Wickremesinghe kormányfővel. A legfelsőbb körökben alighanem nagy a nyugtalanság, hiszen a hírszerzés tudhatott a fenyegetettségről, amely végül egy összehangolt, vérfürdőt eredményező merényletsorozatba torkollott.

Két miniszter ezért nyíltan bírálta a titkosszolgálatot. A kormányfő pedig elismerte: a hírszerzésnek voltak információi egy kevésbé ismert (Srí Lanka-i) szélsőséges iszlamista szervezetről, illetve vele összefüggésben templomok elleni lehetséges merényletekről. Hangsúlyozta: kivizsgálják, miért nem intézkedtek az illetékesek.

AZ INFORMÁCIÓ „ELAKADT”

Időközben kiderült, a rendőrség már április 11-én figyelmeztetett a templomok elleni lehetséges merényletekre. Prijalal Disszanajake rendőrfőkapitány-helyettes tájékoztatójában ugyanis azt írta: egy helyi iszlamista csoport katolikus templomok és az indiai nagykövetség megtámadására készül. A jelentésben több gyanúsított neve is szerepelt, akik a Christchurch-ben elkövetett március 15-ei támadás után más vallások ellen uszítottak. (Az új-zélandi városban egy 28 éves ausztrál férfi – a fehérek és a kereszténység érdekvédelmére hivatkozva – két helyi mecsetben lőfegyverekkel halomra gyilkolt ötven imádkozó muszlimot, s ugyanannyit megsebesített. Az iszlám fanatikusok a vérengzés után bosszút esküdtek.)

A tájékoztatót több rendőri egység megkapta, de az információ nem jutott el a kormányhoz, így semmilyen óvintézkedésre nem került sor.

A KORMÁNY BOCSÁNATOT KÉRT

A vasárnapi tragédia után a Wickremesinghe-kabinet bocsánatot kért mindenkitől, egyszersmind megígérte, hogy a támadás áldozatainak hozzátartozóit egymillió rúpia (5722 dollár) fájdalomdíjban részesíti és megtéríti a temetkezési költségeket. A sebesülteket pedig 570 és 1718 dollárnak megfelelő értékű rúpiával kárpótolja.

Bár a kormányfő azt ígérte, minden eszközzel igyekeznek küzdeni a terrorizmus ellen, sokan újabb merényletektől tartanak. Az amerikai külügyminisztérium ezért arra figyelmeztette a Srí Lankára utazó polgárait, legyenek elővigyázatosak a kedvelt turistalátványosságoknál, közlekedési csomópontoknál, bevásárlóközpontokban, szállodákban, imahelyeken, repülőtereken és más nyilvános helyeken, mert ezek a szélsőségesek célpontjai között szerepelhetnek.