2025. április 19., szombat

Hazádjáték

Csalással nyert Bolíviában a radikális baloldali Evo Morales, az ország első indián elnöke. Lett is ebből nagy ribillió, tüntetéssorozat, aminek hatására (a lázongó tömegek, no meg a hadsereg és a rendőrség vezetői múlt vasárnap) le is mondatták az októberben újraválasztott populista vezetőt, aki majdnem 14 évig töltötte be hivatalát. A kontinens egyik legszegényebb országát autoriter módon irányító Morales puccsnak minősítette a történeteket.

A népharag elől azonban a hét elején Mexikóba szökött, ahol politikai menedékjogot kapott. Elhagyott hazája irányítás nélkül maradt (hiszen Morales több közeli munkatársa is lemondott), s a polgárháború szélére sodródott. A bukott elnök hívei és ellenfelei közötti szembenállás miatt a végletekig megosztott 11 millió lakosú Bolíviában teljes a fölfordulás, bizonytalanság és a zűrzavar, tombol az erőszak. Az egymással rivalizáló politikai erők igyekeznek megkaparintani a hatalmat. Elvben ez új választással lehetséges, de annak időpontja még ismeretlen.

Morales elüldözését szinte mindegyik baloldali vezetésű latin-amerikai ország puccsnak minősítette. A kontinenst saját felségterületének tekintő Egyesült Államok azonban a népakarat megnyilvánulásának tartja a bolíviai államfő megfosztását hatalmától.

Morales 2006 januárja óta vezette megszakítás nélkül Bolíviát. Csakhogy már harmadik újraválasztása (2014-ben) is vitatott, sőt alkotmányellenes volt. Azt a trükközést azonban még megúszta. Negyedszerre belebukott abba, hogy a politikában hazardírozott. Nem csak a pozícióját veszítette el, hanem a hazáját is.

Kikényszerített lemondásával az utolsó ikonikus radikális baloldali vezető tűnt el a földrész politikai életéből. Bár ő a visszatérésben reménykedik, nyerő lapokat aligha osztanak már neki.

Pedig a kezdet egészen mást ígért. Amikor 2006-ban először megválasztották, óriási meglepetést keltett az eredmény, hiszen az ajmara indián őslakosság tagjaként került az elnöki székbe. Győzelmét példátlan sikerként könyvelték el a támogatói, hiszen Bolíviában addig kizárólag a gazdag fehérekből állt a politikai elit.

Sikerét részben annak köszönhette, hogy modernebb országot és igazságosabb rendszert ígért, az indiánoknak meg földet, illetve jobb megélhetést. Mandátuma alatt sikerült is látványos eredményeket elérnie: a gazdaság például átlag majdnem öt százalékkal növekedett évenként, a szegénységi küszöb alatt élők száma ugyanakkor a felére csökkent, az ország szegénysorú, indián őslakosai meg több jogot és képviseletet kaptak. A korábban magas írástudatlanságot pedig majdnem teljes egészében sikerült felszámolni.

Intézkedései egy részét – például a kőolaj- és földgázlelőhelyek államosítását vagy a külföldi tőke becsábítását az országba – sokan idegenkedve, elutasítóan fogadták, mások viszont üdvözölték. Neki mindenesetre az volt a meggyőződése, hogy helyesen cselekszik, és személye pótolhatatlan. Utólag kiderült, hogy nagyot tévedett. Népszerűsége már a harmadik elnöki ciklusban jócskán megkopott. Politikai sorsát a számára legutolsó, elcsalt választás pedig végleg megpecsételte.

A bolíviai fordulat akár bátorítást is adhat a kontinensen azoknak az (ellenzéki) erőknek, amelyek szintén választási csalással vádolják a hatalomtartókat. Alighanem a radikális baloldali Nicolás Maduro venezuelai elnök és rezsimje nyugtalankodik leginkább a történtek miatt. Madurót ugyanis 2018-ban fölöttébb gyanús, s ellenfelei által törvénytelennek tartott keretek között választották újra. Ennek ellenére az idén januárban letette hivatali esküjét, amit röviddel később hatalmas tiltakozási hullám követett.

Ellenzéki bírálói szerint ő és kormányzata is felelős az ország csődjéért, amelyet csak úgy lehet felszámolni, ha Maduro távozik, s vele együtt tűnik el radikális baloldali rezsimje is. A folyamatot egy önjelölt elnök, Juan Guaidó is siettetné Venezuelában. Az ellenzéki politikus januárban kiáltotta ki magát önhatalmúlag államfővé, s azóta sok ország el is ismerte „hatalmát”.

A hadsereg és a rendőrség azonban továbbra is Maduro irányítása alatt áll, pedig ellenlábasa áprilisban már megpróbálta a maga oldalára állítani a katonákat. (Akciója mögött sokan az Egyesült Államokat sejtik.) Próbálkozása akkor nem sikerült.

A bolíviai fordulat lehet, hogy újabb ösztönzést ad neki is. Maduro ezért most ismét aggódhat, hiszen a tábornokok hűségesküje ellenére nem tudhatja, hogy az ő hadserege nem követi-e a bolíviai mintát.

Válságjelek persze másutt is tapasztalhatóak a földrészen. Az idén sok országban tiltakoztak már arrafelé, Ecuadortól és Perutól kezdve Chiléig és a csőd szélén imbolygó Argentínáig. Néhol a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, az alapvető jogok szavatolása, a bérek és nyugdíjak emelése állt az utcára vonult elégedetlenkedők követelési listájának élén. Másutt pedig a gazdasági modell gyökeres megváltoztatása, új alkotmány elfogadása vagy épp szociális intézkedések bevezetése.

Szociális, és a demokrácia kiteljesítésére vonatkozó követelések azonban nem csak Latin-Amerikában hangzottak el az elmúlt hónapokban. Az elégedetlenség hullámai másutt is a magasba csaptak, sőt a látszólag semmiből jött mozgalmak évtizedes bizonyosságokat forgattak föl. Csak az utóbbi fél évben hatalmas tömegek vonultak utcára Algériában, Szudánban, Libanonban vagy épp Hongkongban, hogy változást követeljenek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel