2025. április 19., szombat

Részben visszavonta kegyelmi rendeletét a macedón államfő

A hetek óta tartó tiltakozások, valamint bel- és külföldi nyomásra visszavonta pénteken kegyelmi rendeletét huszonkét személy esetében Gjorge Ivanov macedón államfő - számolt be róla a vesti.mk macedón hírportál.

    A macedón köztársasági elnök - a majdnem két éve tartó belpolitikai válságot kezelendő -  április közepén 56 személyt részesített kegyelemben, a válságot okozó lehallgatási botrány gyanúsítottjait és érintettjeit. Habár a megkegyelmezettek között ellenzéki és kormánypárti kapcsolódású személyek is voltak, egyik oldal sem volt elégedett a döntéssel, és az Európai Unió, valamint az Egyesült Államok is a döntés visszavonására kérte Ivanovot.
    "Úgy döntöttem, hogy visszavonom a politikusokra vonatkozó kegyelmi döntést, a többiek pedig személyesen kérvényezhetik a döntés megsemmisítését" - jelentette be Gjorge Ivanov. Ez azt jelenti, hogy a lehallgatási botrány 34, nem politikával foglalkozó érintettjének külön kérelmet kell benyújtania, ha nem kíván élni a kegyelemmel.
    Az elnök bírálói szerint azonban most sem született jó döntés, ugyanis - szerintük - ahogy a kegyelemnek, úgy visszavonásának is minden érintettre vonatkoznia kellene.
    A macedón belpolitikai válság a 2014-es választások után kezdődött, amikor az ellenzék választási csalással vádolta meg Nikola Gruevszkit és a mögötte álló jobboldali koalíciót. Ez éleződött tovább tavaly év elején, miután a miniszterelnök államcsínnyel vádolta meg a legnagyobb ellenzéki párt, a Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) elnökét, Zoran Zaevet. Ezt követően Zoran Zaev közzétette Gruevszkinek és a kormány több magas rangú tisztségviselőjének illegálisan lehallgatott telefonbeszélgetéseit, amelyek a szociáldemokraták szerint azt bizonyítják, hogy a kormányzó jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) az elmúlt években több választáson is csalt, és törvényellenesen hallgatta le több mint 20 ezer ember telefonját.
    A válságot uniós közvetítéssel, nemzetközi nyomásra lehetett kezelni. A négy legnagyobb párt megállapodott abban, hogy április 24-én előre hozott választást tartanak - ezt halasztották később június 5-re, majd bizonytalan időre elhalasztották -, valamint a tíz éve hatalmon lévő Gruevszkinek is le kellett mondania.
    A macedón ellenzék a közelmúltban bizalmatlansági indítványt nyújtott be az államfő ellen, azt azonban csak 50 parlamenti képviselő írta alá, ez pedig nem elegendő ahhoz, hogy napirendre kerüljön az államfőről szóló indítvány.

Magyar ember Magyar Szót érdemel