Drámajáték-ábécé címmel szervez akkreditált képzést az elkövetkező hetekben a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet. A Vajdasági Pedagógiai Intézet engedélyével életre hívott, három hétvégét felölelő programsorozat célja a drámapedagógia eszköztárának alapjaival való személyes találkozás, illetve az alapozó drámajátékok és a gyakorlatok saját élményű elsajátítása.
A Drámajáték-ábécé című képzés az osztálytanítók, az általános- és középiskolai tanárok, a választott tárgyakat tanító tanárok, a segédtanárok, az óvónők, a szakmunkatársak és a kollégiumi nevelők számára akkreditált, akik a gyakorlatok segítségével az órákon való aktívabb részvételre, nagyobb fokú együttműködésre, nyitottságra, kivárásra, a kellő pillanatban való megszólalásra, gondolkodásra, kreatív hozzáállásra ösztönözhetik majd diákjaikat, hiszen olyan gyakorlatokat sajátíthatnak el, amelyeket később a tanórákon, illetve a tanórákon kívüli tevékenységekben is alkalmazhatnak. A képzés szakmai vezetője Hajvert Lódi Andrea drámapedagógus, további előadói pedig Bori-Fekete Ágnes színész-drámatanár és Mácsai Mónika óvónő, drámajáték-vezető.
– Egy gyakorlati jellegű képzésről van szó, ahol számítunk az aktív részvételre. A drámapedagógia eszköztárából kínálunk falatokat kóstolásra. Kollégáimmal, Bori-Fekete Ágnessel és Mácsai Mónikával fontosnak tartjuk, hogy mindenkit azzal kínáljunk meg, amit előzőleg mi magunk már megkóstoltunk. Ha ízlik, lehet tovább kínálni, ha viszont nem, akkor nem kell – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Hajvert Lódi Andrea, a képzés szakmai vezetője.
– Elsősorban arra a kérdésre keressük majd a résztvevőkkel közösen a választ, hogy milyen lehetőségeink vannak a diákjaink motiválására. Hogyan tudunk olyan légkört teremteni, amelyben mindannyian motiváltak vagyunk, vagy legalábbis miképpen tudunk törekedni efelé? Milyen módon tudjuk ráhangolni a diákokat a tanegységre, a közös munkára? Milyen lehetőségek vannak arra, hogy ők is aktív szereplői legyenek a téma körüljárásának? Hogyan tehetünk kísérletet arra, hogy bevonjuk őket, illetve, hogy maguk is érdekeltekké váljanak, hogy együttműködjenek? A cél ugyanis az, hogy elsajátítsák a tananyagot. A gyakorló pedagógus sokszor szembesül olyan helyzettel, hogy elutasítást tapasztal a diákok részéről, mert túl távol áll tőlük a téma, nem érdekli őket, stb. Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy megpróbáljunk utakat keresni hozzájuk – magyarázta Hajvert Lódi Andrea, hozzátéve, a képzés egyfajta kísérlet lesz.
– Nem fogjuk megmondani az egyetlen igazságot. Inkább egy közös kutakodásra, egy közös gondolkodásra hívjuk a pedagógusokat. Hátha többen okosabbak vagyunk. Elsősorban azokat a pedagógusokat várjuk, akik nyitottak egy efféle közös útkeresésre. Akiknek vannak kérdéseik: Hogyan lehet másképp? Hogyan lehet közösen? Hogyan lehet élményszerűbben? Hogyan lehet tartósabban? – fogalmazott Hajvert Lódi Andrea, aki elmondta, a képzés részvételi díja 3500 dinár, a jelentkezési határidő pedig március 13., hétfő, majd hozzátette, a jelentkezési lap letölthető a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet honlapjáról, amely a www.vmmi.org címen érhető el.
A három alkalomból álló képzést a zentai Alkotóházban tartják meg, az első összejövetelre március 18-án, a másodikra március 25-én, a harmadikra pedig április 1-jén kerül sor. A képzéssel kapcsolatban bővebb tájékoztatás Hajvert Lódi Andreától kapható, a 062/566-234-es telefonszámon vagy a lodiandi@gmail.com e-mail-címen.