2024. november 24., vasárnap

Nincs pénz és nincs rendes törvény

Továbbra sem rendeződött a Szerb Nemzeti Színházban a végletekig csökkentett bérek problémája – A színház működése szempontjából fontos, specifikus foglalkozások felismerése és törvényes ren

A felügyelőség január végén tartott egy átfogó ellenőrzést az újvidéki Szerb Nemzeti Színházban. A problémát a dolgozók bérei jelentették. Nem mintha túl magasak lettek volna a fizetések, de időközben a kormány meghozta a bérek csökkentéséről szóló rendeletét a művelődési intézményekben, mely a bérelszámolások esetében fontos koefficiensek csökkentését előirányzó döntést követte. A felügyelők átfésülték minden foglalkoztatott munkaszerződését e januári „bevetés” alkalmával – tudtuk meg a Szerb Nemzeti Színház egyik magát megnevezni nem kívánó, megfelelő besorolás híján műszaki részlegbe tartozó foglalkoztatottjától. Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy a szerződések átfésülése után a felügyelőség meghagyta a koefficiensek új döntéssel való összehangolását, ez, természetesen, alacsonyabb béreket eredményezett. A leginkább, mint közölte, éppen a műszakiaknak és a technikai kisegítőmunkásoknak a fizetése csökkent, ezek voltak egyébként is a legalacsonyabb bérek a színházban. Ma húsz százalékkal kevesebbet keresnek meg havonta, mint két hónappal ezelőtt. A színészek, rendezők, vagyis művészeti részlegbe tartozó foglalkoztatottak béreit, mint mondta, nem bántották, azzal, hogy jelenleg különféle átszervezések vannak folyamatban. Azt is elmondta, hogy számos olyan foglalkozás van jelen a színházban, amely nem a műszaki részlegbe sorolható, a törvényes előírások és meghatározások hiányának következtében azonban mégis muszáj ide sorolni. Néhány valójában művészeti foglalkozástípus is rosszul járt a koefficiensek összehangolásakor éppen emiatt.

Nagy volt az elégedetlenség a színház dolgozóinak körében, s hamarosan tiltakozni kezdtek az előállt helyzet miatt. Mint alanyunk arról beszámolt, a felügyelőség által kiadott utasítások teljesítését követően a foglalkoztatottak egy részének egy hét múlva megint felemelték a fizetését. Ez elmondása szerint olyan helyzetet teremtett a dolgozók körében, amely ellehetetlenített minden további komolyabb tiltakozást és együttes fellépést. A színház dolgozója lapunknak azt mondta, hogy a legnagyobb problémát mégis továbbra is egy megfelelő jogszabály hiánya jelenti, egy megfelelő besorolás kidolgozására lenne szükség, mely felismerné a színház működése szempontjából lényegesnek számító foglalkozásokat, és megfelelő bánásmódban részesítené az azokat végző személyeket. Félő, mint mondta, hogy a törvényes keret hiányában még sokáig aktuális marad a jelenlegi gond.

A JUTALOM: BÉRCSÖKKENTÉS

A foglalkoztatottak figyelmeztető sztrájkjára egy hónappal ezelőtt került sor. A Magyar Szónak nyilatkozva Momčilo Nenadović, a Függetlenség Ágazati Szakszervezetek Szövetsége művelődési kérdésekkel foglalkozó bizottságának elnöke kifejtette, hogy még a munkabeszüntetést megelőzően megkísérelték felhívni a problémára a tartományi művelődési és tájékoztatási titkárság figyelmét, eredménnyel azonban nem jártak. Slaviša Grujić titkárral és a színház vezetőségével a sztrájk után tárgyaltak. Mint arról Nenadović lapunknak beszámolt, a vezetőség a foglalkoztatottak pártján áll, a hatásköröket azonban a tartomány gyakorolja e témakörben. Néhány nappal ezelőtt a témával foglakozott a Tartományi Szociális-Gazdasági Tanács is, a szakszervezet képviselői arra hívták fel a figyelmet, hogy már a korábbi, novemberi bárcsökkentés és a holtmunkáért járó összegek csökkentése is az egzisztencia szélére sodorta a dolgozók nagy részét.

– A koefficiensek csökkentése még egy csapást jelentett, mert átlagosan hat-nyolcezer dinárral faragta lejjebb a béreket – még egyszer. További problémának számít, hogy sok egymástól eltérő foglalkozást egyenlítettek ki ezek az intézkedések, s a béreket 23 és 26 ezer dinár közé szorították valamennyi munkafeladat esetében – közölte Nenadović.

Mint mondta, a koefficiensek módosítása eddig nem létező új munkafeltételeket teremtett.

– A színház dolgozóinak nagy része egészen más feltételek mellett állt munkába korábban, az új rendelet most új feltételeket kényszerít rájuk, elsősorban a szakképzettség terén. Ezek az emberek harminc éve a színházban dolgoznak. Olyan szakmát űznek, amelyeket egyébként nem lehet sehol másutt megtanulni, a színházban szerezték a tudásukat. Kellékesekről, díszlettervezőkről, súgókról beszélek. Idő közben nyugdíjaztatás és szociális program révén sokan mentek el a színházból, a meglévő munkaerőre további feladatok hárultak ezáltal, nem növelhették a dolgozók számát. Sok esetben három feladatot is ellát egy személy, nincs más választás. A maszkkészítés, a sminkelés és a parókakészítés nem egy szakma, ahogyan a tűzvédelem és a biztonsági szolgálat is különbözik egymástól, mégis ugyanannak a dolgozónak kell a színházban ezeket a feladatokat elvégeznie. A jutalom bércsökkentés volt. Természetes, hogy helyzetük rendezését követelik most – hangsúlyozta a szakszervezeti vezető.

 IDEIGLENES MEGOLDÁSOK LENNÉNEK...

A szociális-gazdasági tanács ülésén egy olyan javaslattal fordultak a tartományi kormányhoz, hogy tegye lehetővé a bérek kiegészítését addig a pillanatig, amíg nem születik meg egy megfelelő bérosztályokat meghatározó elszámolási rendszer. Azzal is megbízták a tartományt, hogy forduljon a köztársasági kormányhoz egy a koefficienseket módosító döntés meghozása érdekében, mely a középfokú és alapfokú végzettséggel rendelkező színházi dolgozók esetében rendezné a bérek elszámolását. A szakszervezet egy olyan javaslatot is megfogalmazott, melynek értelmében a dolgozóknak a színház saját forrásaiból kifizetné a levonások révén keletkezett csökkentést, ám ez sem lehet tartós megoldás, hiszen nem garantálható, hogy a Szerb Nemzeti Színháznak minden hónapban lesz elég pénze arra, hogy ekképp járjon el. Kikérték a pénzügyminisztérium véleményét azzal kapcsolatban, hogy a színház mire fordíthatja saját bevételeit. Nenadović elmagyarázta, hogy a kollektív szerződés lehetőséget ad a munkásoknak bérük harminc százalékának megfelelő stimuláció kifizetésére, amivel szintén rendezni lehetne egy időre a problémát. Ezt sem lehet azonban rögtön megtenni, hiszen meg kell várni az illetékes tárca véleményét. Még egy megoldási lehetőség van: a tartomány magára vállalhatná a reprízrepertoár költségeit, felszabadítva egy jelentős összeg alól a színházat, s szavatolva a foglalkoztatottaknak a korábbi béreket.

Ami a koefficiensekről szóló határozatot illeti, Nenadović elmondta, azt legalább négyszer módosították már korábban, ami annyit jelent, hogy igenis lehet rajta módosítani, csak jó szándék kell hozzá. A szakszervezet a hét végéig szabott határidőt követeléseik teljesítésére, kérték a már említettek mellett egy belső munkahelyi besorolás alkalmazásának és az annak alapján történő bérezésnek a lehetőségét is. Újabb lépéseket tesznek, amennyiben a válasz ezúttal is elmarad.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás