2024. november 25., hétfő

Legyenek matematika- vagy fizikatanárok!

Pályázat van, pénz nincs? A Tartományi Oktatási Titkárság a matematika és fizika szakos tanárképzést külön támogatná
(Illusztráció)Kihirdették a tartományi oktatási titkárság 2010-re vonatkozó résztámogatását a felsőoktatási intézmények számára. Ennek értelmében felsőoktatási intézmények programjaira és projektjeire összesen mintegy 6,8 millió dinárt terveznek kiosztani.

Mint megtudtuk, a pénzek leosztása teljes egészében függőben van, mert ahogyan azt dr. Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár elmondta, nem tudja, hogyan valósítják ezt meg, pénz egyelőre nincs rá. A tartomány büdzséjének mostani elosztása ugyanis nagyon kevés pénzt irányzott elő az oktatási titkárság számára, de reményeik szerint a támogatások odaítélésének idejére megérkezik a tervezett összeg.

A támogatások három pályázatra vonatkoznak: egyrészt a felsőoktatással kapcsolatos projektekre, másrészt szociális segélyre, amely minimális összegre vezetődik vissza, valamint az intézmények karbantartására szánt összeg, ami szintén nagyon csekély.

– A hangsúlyt arra a pályázati részre tenném, amellyel tulajdonképpen azt szeretnénk megoldani, hogy többet ne legyen iskoláinkban hiányszakma a matematika és a fizika. Ezt persze nem tudjuk egyik napról a másikra megoldani, de ösztönözni tudjuk, hogy minél többen iratkozzanak be matematika és fizika szakra, hogy matematika- és fizikatanárok legyenek. Ezt a dolgot két szinten kell megoldani, az egyik a kétszakos tanárképzés bevezetése, amelyen végre elkezdtünk dolgozni a minisztériummal karöltve. A másik dolog pedig a leendő matematika- és a fizikatanárok ösztönzése. Ezt úgy oldjuk meg, hogy egyéni tanulmányi támogatást nyújtunk mindenkinek, aki matematika és fizika szakra iratkozik be az idén. A ranglistát az egyetem fogja meghatározni, úgyhogy mi nem veszünk részt abban, hogy ki fogja a támogatást kapni. Ez ez évben mintegy ötven-hatvan ezer dinárt fog majd jelenteni mindenkinek, aki az említett két szakot választja – magyarázta az oktatási titkár.

Változások történtek az iratkozásokkal kapcsolatban is. Jeges elmondta, hogy az akkreditációs kereteken belül bizonyos elmozdulást hoztak létre a termelői szakok irányába, és körülbelül 200 ilyen átirányítás történt.

– Vajdaságnak a jövőben mindig meglesz majd a költségvetési erőforrása az egyetemi hallgatókkal kapcsolatosan, és a létszámot úgy kell beállítani, hogy azt az erőforrást használjuk ki. Ha az csökken, akkor olyan irányba kell alakítani a költségvetési kereteket, hogy a fejlődési célokat meg tudjuk valósítani. Most a termelői szakmák irányába kell terelni azoknak a beiratkozóknak a számát, akik költségvetési támogatással szeretnének továbbtanulni az egyetemen – magyarázta Jeges.

Ezenkívül új törvény- és szabályzat került elfogadásra az egyetemi kollégiumokban való elszállásolásokról, Jeges Zoltán elmondta a Magyar Szónak, hogy az oktatási titkárság nem fog részt venni a férőhelyek elosztásában, viszont komoly ellenőrző szerepet fog kapni.

– Ez lehetőséget ad az abszolút kétszintűségre, ugyanis az egyetem egy pontos adatbázist kell, hogy létrehozzon, hogy kik laknak az egyetemi kollégiumokban, és ezekhez az adatokhoz a titkárságnak állandó hozzáférése kell, hogy legyen. A kritériumokban olyan változás történt, amely szerintem nagyon lényeges. A kritérium a minőség irányába fog változni, és az anyagi feltételek pedig megszűnnek. Így a pályázó anyagi helyzete csupán öt pontot jelent, és mindenki megkérdezheti azt is, hogy miért kapott bizonyos pontszámot. Hihetetlenül sok hamis igazolás volt arról, hogy valaki nulla dinárból él, ez tulajdonképpen egy értelmét vesztett tényező volt, viszont egy verseny megnyerése már nem volt pontozva. Most „egy verseny többet ér mint a szegénység”, és ez a minőség irányába tereli majd az elosztási listát, ami szerintem nagyon jó – mondta Jeges.

Habár a támogatások összértéke meg lett határozva, azok folyósításának a dinamikája a vajdasági büdzsé likviditásától függ majd a jövőben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás