– Színházainknak fontos, hogy olyan vidéki helységekbe is eljussanak, ahol igény mutatkozik rá. Ez a társulat, de a nézők számára is igen fontos – mondta többek között a házigazda társulat igazgatója.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke elégedetten nyugtázta a tavalyi szerződéskötés eredményességét, ami folytatásra késztette a nemzeti tanácsot. Az elmúlt évben ugyanis hasonló támogatásban részesültek a színházak, és Vajdaság számos helységébe vitték el előadásaikat.
– Az idén négy társulat egyenként közel 400 ezer dinárt kap a tájolási projektum keretében, azaz az MNT mintegy másfél millió dinárt választott ki arra, hogy a hivatásos színházak minél több vajdasági településre eljussanak egy-egy előadásukkal. A Tanyaszínházat sajátos jellegénél fogva külön támogatjuk, ez a társulat ugyanis pontosan a tájolásra épül. „Kőszínházainak” azonban, vagyis az Újvidéki Színház, a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, valamint a Zentai Magyar Kamaraszínház hozzávetőleg azonos összegben részesül, amivel a nemzeti tanács mintegy üzeni, hogy valamennyi egyaránt fontos a számára. Az erőfeszítés azért is fontos, mert ezáltal a színház eljut olyan nézőkhöz, akiknek csak ritkán nyílik alkalma effajta kulturális élményre – mondta többek között az elnök.
A négy hivatásos színház mintegy húsz vajdasági helységbe viszi el előadásait, többek között Tordára, Gombosra, Bezdánban, Nagybecskerekre, Magyarcsernyére, Bácskertesre, Kúlára, Óbecsére, Maradékra, Topolyára... Urbán András, a Kosztolányi színház vezetője szerint „jól működik a dolog faluhelyen is”, tehát a színház profiljától függetlenül minden előadás megtalálja közönségét. Vukosavljev Iván, a zentai kamaraszínház vezetője szerint az utóbbi húsz évben kimaradt a tájolás a vajdasági közönség és színházak életéből, mert nem volt olyan intézmény, mely az ügy mögé állt volna. A tájolás tavalyi újrakezdése után azonban máris érkeztek üzenetek, vagyis a szervezkedés megkezdődött a szerződés aláírása előtt. A zentai társulat két előadással járja majd a vajdasági településeket, csakúgy a szabadkai Népszínház Magyar Társulata. Mezei Zoltán társulatigazgató fontosnak nevezte a folyamatos gondoskodást a színházakról és közönségéről. Mint mondta a tájolási program lehetővé teszi a közönségnevelést, és megerősíti a színházakat abbéli szándékukban, hogy eljussanak központjukon kívül számos magyarlakta településre. A társulat a Hyppolit, a lakáj, és az Indul a bakterház előadásaival mutatkozik be Vajdasági több településén. Az Újvidéki Színház az Alabama Song, a kísérletező kedvű Kosztolányi színház pedig a One- girl show előadását viszi el több mint tíz helységbe.