A Vajdasági Magyar Szövetség nem titkolt optimizmussal adta át március végén a köztársasági választási listát. A párt tisztségviselői már nem egyszer közölték, hogy a négy évvel ezelőttinél jobb eredményre számítanak az idei választásokon, s a május hatodikai voksolás eredményeképp számításaik szerint két képviselővel többet bejuttathatnak a parlamentbe, négy helyett hatot. Az újvidéki belvárosi helyi szervezet jelöltjeként Vicsek Annamária logopédus, pedagógus szerepel az említett választási lista hatodik sorszáma alatt. Arról kérdeztük, hogy képviselői mandátumának megszerzése esetén mely kérdésekkel foglalkozna a legszívesebben, mely problémák rendezését tartja prioritásnak.
Ön szerint melyek ma Szerbiában, illetve a vajdasági magyar közösségen belül a legnagyobb gondok?
– Nehezen tudom megérteni és elfogadni a széthúzó erőket, az összetartás és együttműködés hiányát. Rengeteg olyan szervezetet látok, melyek célja talán megközelítőleg azonos is lenne, de már csak elvből is, nem működnek együtt hasonló szervezetekkel. Ezt a széthúzást tapasztalom gyakran a magyarok körében is, és ez nagyon fáj. Ugyanez érezhető sajnos az oktatás-nevelés terén is. Viszont abban a közegben, ahol tevékenykedem – konkrétan az újvidéki magyar oktatás területén – azért érzem nagyon sikeresnek, eredményesnek azt, amit teszünk, mert egy nagyon összefogott, együttműködő, egymást segítő és kiegészítő csapat dolgozik együtt ugyanannak a célnak az eléréséért. A helyi civil szféra, az egyéni aktivisták, a VMSZ helyi szervezete, annak Oktatási Bizottsága és a Magyar Nemzeti Tanács intenzív együttműködésének köszönhetőek az elért eredményeink. A VMSZ-en belül is ilyen erős összetartást és együttműködést látok: különféle képzettséggel, szakmai- és élettapasztalattal rendelkező emberek együttesen a Vajdaságért tevékenykednek, egy normális ország jövőképének megvalósítására törekedve.
A VMSZ parlamenti frakcióján belül milyen kérdésekkel kíván mindenekelőtt foglalkozni? A politikai élet mely területei érdeklik a leginkább?
– Végzettségem és szakmai gyakorlatom szerint az oktatás-nevelés az a terület, amihez értek, tehát az oktatáspolitikát tekintem sajátomnak. Az elmúlt évek során rengeteg iskolában és óvodában fordultam meg, szakmai továbbképzéseket tartottam, így jól ismerem az intézmények adottságait és korlátait, a pedagógusok lehetőségeit és nehézségeit, és a jelenlegi törvényes kereteket. Az oktatásügyi minisztérium nemrég tette közzé a 2020-ig szóló stratégia-javaslatát, melyhez várják a hozzászólásokat. Én is ott szeretnék lenni a parlamentben, amikor legközelebb napirendre kerül az oktatással kapcsolatos bármilyen módosítási javaslat.
Milyennek ítéli meg az újvidéki városvezetés elmúlt négy évét? Melyek a város legnagyobb problémái?
– A problémák helyett én inkább a megoldandó feladatokat és a városban rejlő adottságokat, lehetőségeket tekintem nagyon fontosnak. Újvidék sajátságos módon számít szórványnak és sajátságos módon kell a megoldásokat is keresnünk. Az elmúlt években keményen dolgoztunk az újvidéki magyar oktatás fenntartásán és minőségének a javításán. Megszerveztük az első magyar nyelvű bölcsődét, amely olya sikerrel működik, hogy már egy második csoportra is igény mutatkozik – jelenleg éppen ennek a beindításán fáradozunk. Az óvodai és iskolai oktató-nevelő munkának a minőségét szakmai képzések tartásával igyekszem javítani. Meggyőződésem ugyanis, hogy ezáltal motiváltabbak lesznek a szülők is arra, hogy magyar tannyelvű intézménybe írassák gyermeküket. Újvidéken és a szórvány nagyobb városaiban a magyar tannyelven is működő középfokú intézmények támogatására is kiterjed programunk. Továbbra is fenn kell tartani a gimnáziumot és minden más szakközépiskolát Újvidéken és a környékén is. Ennek eredményeképp várható, hogy megvalósul az MNT célkitűzése, amely szerint a magyar érettségizők és továbbtanulók száma is növekedni fog. Ezzel szorosan összefügg az Európa Kollégium építése, amely nem csak a térség egyetlen monumentális méretű diákotthona, de elsőosztályú lakás- és tanulási feltételeket, tehetséggondozó programokat is biztosítani fog Vajdaság jövendő fiatal magyar értelmiségének, ami hosszú távon a munkába állásuknak, sikerességüknek a záloga.
Visszatérve a képviselői mandátumra, milyen célkitűzésekkel lát majd munkához?
– Számomra nagy megtiszteltetés az a megelőlegezett bizalom, hogy tapasztalt, a politikában jártas szakemberek után hatodikként indulhatok a köztársasági listán. Velük együtt minden tőlem telhetőt meg fogok tenni azért, hogy ígéretünkhöz híven teljesítsük a választópolgárok elvárásait – a vajdasági magyarokért dolgozom majd, akik egy normális országban szeretnének élni a jövőben.