2024. november 23., szombat

Mi történik a napköziben?

Biztonságos, szeretetteljes és megértő légkörben tölthetik el a napjukat az iskolában az alsós kisdiákok, akik megtanulhatnak tanulni, eligazodni az információk rengetegében, amikor a szülő

Az általános iskolai törvény elfogadását követően minden iskolában kötelezően napközinek kell működnie az alsó tagozatos diákok számára. Jelenleg az iskoláknak csak egy része rendelkezik napközivel, egész napos iskolai tartózkodás csak kevés iskolában van. Ezen kevés intézmény közé tartozik a szabadkai Széchenyi István Általános Iskola, ahol évek óta van napközis foglalkozás az alsósok számára.

Arról, hogy miként működik, melyek az előnyei, mivel tölthetik itt a diákok az idejüket, Csíkos Tímea napközis tanítóval beszélgettünk, aki két és fél éve látja el feladatait a napköziben.

Mi a napközis tanító feladata?

– Év elején fel kell venni a gyerekek adatait, megbeszélni a napköziben való tartózkodásuk idejét és a hazamenetelük módját. Az év közben azután napi szinten evidentálni kell a jelenlétüket, figyelemmel kell kísérni a tanulók munkáját, kapcsolatban kell lenni a szülőkkel, tanítókkal, együtt kell működni velük a tanuló előmenetele céljából, s ha szükség van rá, az iskolai szakszolgálat (pszichológus, pedagógus) segítségét kell kérni. A napközis tanító feladata egy olyan biztonságos, szeretetteljes és megértő légkör biztosítása, amelyben minden gyerek jól érzi magát. Célunk egy önmagáért és másokért felelősséget vállaló gyermekközösség létrehozása. A napköziben tanulni, látni és nem csak nézni tanítjuk meg a diákjainkat.

Hogyan telik egy nap a napköziben? Mit csinálnak ott a diákok?

– Megcsinálják a házi feladatot. Korosztályonként és kisebb csoportokat alkotva dolgoznak a diákok, a munkájukat figyeljük, minden tanulónak az igényeihez mérten segítünk. Ezt követi a közös foglalkozás, amelynek a lényege a különböző korosztályú és anyanyelvű gyerekek eggyé kovácsolása. Olyan tevékenységeket végzünk, melyek az empátiát, toleranciát, egymásra figyelést fejlesztik. Ehhez előszeretettel alkalmazzuk az élménypedagógia eszközeit. Jut idő szabadaktivitásra is. A napközink rendkívül felszerelt: a tanulók válogathatnak a napközi kínálta játékok között, de CD/DVD-lejátszó, Digi Tv, számítógép és projektor is van. Ezek használata is színesíti a napközis létet. Használjuk ezeket, jelen vannak a mindennapi munkafolyamatokban, de a hangsúly a társas kapcsolatok fejlesztésén van.

Lehetőség van ebéd igénylésére is, a mostani tanévtől pedig minden napközibe iratkozó kisdiák ingyen uzsonnát fog kapni. A napközi nyitvatartási ideje 8-tól 18 óra, a délelőtti és a délutáni váltásba járó diákokat is felöleli. A tanulók a szülőkkel egyeztetett időpontig tartózkodnak a napköziben.

Véleményem szerint napközis tanítónak lenni jó, de nagyon nehéz, mert minden tananyagot követni kell. Én igazi álommunkának élem meg, rendkívül kreatív és kihívásokkal teli.

Mi a véleményed a napközis foglalkozásról? Hogyan hat a gyerekekre?

– Tartalmas időtöltést jelent, és segíti mind a diákok előmenetelét, mind a tanítók munkáját. Az osztálytanítók és a napközis tanítók segíthetik egymás munkáját. Például az osztálytanító elmondja a napközis tanítónak, hogy melyik tanulónál mire kell figyelni, mit kell gyakorolni vele, ki hol szorul felzárkóztatásra. Ezzel pedig természetesen a diákokat is segítjük. Mindig van olyan időszaka a napnak, délelőtt és délután is, amikor individuálisan foglalkozunk a speciális tanulási igényekkel rendelkező tanulókkal is.

A diákokat igyekszünk megtanítani tanulni, eligazodni a rájuk zúduló információhalmazban. A diák itt szakemberekkel tanul, s mivel egyeztetünk a tanítókkal, így nincs eltérés a tanítási módszerekben.

A napközi segít a közösségbe illeszkedésben is, ez ilyen többnemzetiségű közösségben, mint a miénk, nagyon fontos. Egymás nyelvét szinte játszva, észrevétlenül tanulhatják meg, toleránssá nevelődhetnek.

Előnye még, hogy a szülő biztonságban tudhatja a gyerekét, s mivel a diákok itt tanulnak, elkészítik a házi feladatot is, otthon a családdal tölthetik az idejüket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás