Halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek számára nyílt meg a Holdsugár-klub a hét végén Horgoson, azzal az alapelvvel, hogy ha a gyerekek tudnak együtt játszani, akkor a konfliktusokat könnyebben tudják majd kezelni az iskolában és az iskola falain kívül egyaránt.
Pénteken este vidám zsibongás töltötte meg a horgosi iskola folyosóját: itt helyezték el azokat a játékokat, amelyeket a Holdsugár Alapítvány pályázatán nyert a Pharo Drom roma civil szervezet a Házi Tanítói Szolgálattal és a horgosi Október 10. Általános Iskolával együttműködve, valamint a Fornetti cég által adományozott játékeszközöket.
Pingpongasztal, csocsó és darts körül tobzódtak, szurkoltak egymásnak az újonnan megnyílt klub újdonsült tagjai. Néhány felnőtt is akadt köztük, tanító és szülő, de őket is ugyanúgy magával ragadta a közös játék öröme, mint a gyerekeket.
– Amikor értesültünk róla, hogy Horgoson gondok vannak a roma diákok felzárkóztatásával, a Házi Tanítói Szolgálat még a tavasszal kidolgozott egy felzárkóztatási programot. Beszéltünk Goran Nikičić iskolaigazgatóval, a Pharo Drommal, a horgosi helyi közösséggel. A programot elküldtük a magyarkanizsai önkormányzatnak, elmondtuk, hogy mi kijönnénk, foglalkoznánk a roma gyerekekkel. A programunkra nem kaptunk választ. Júniusban kidolgoztunk egy nyári programot, arról értesített az önkormányzat, hogy jónak tartják, de az iskolát kérték fel a nyári program végrehajtására. Amikor megjelent a Holdsugár Alapítvány pályázata, májusban a roma civil szervezettel együtt úgy gondoltuk, hogy ez a program beleillik a magyarkanizsai roma cselekvési tervbe, de Magyarkanizsán nem tudták vállalni, hogy segítenek megírni a pályázatot. Az MNT-től kértünk segítséget, és adott is pályázatírót. A pályázatot megírták, a Holdsugár Alapítvány 160 ezer dinárért vásárolt játékeszközöket, továbbá csocsót, pikádót és egy évig uzsonnát kapunk a Fornettitől – közölte Ágyas Sándor, a Házi Tanítói Szolgálat vezetője.
Az első megbeszélésen 17 jelentkező volt, pénteken valamivel kevesebben jöttek el a klubba, de bizonyára nő majd a létszám, ha híre megy, milyen jól érezték itt magukat a gyerekek. A szervezők velük együtt dolgozták ki a házirendet, az elsődleges házirend persze iskoláé, és elfogadták a Holdsugár feltételeit, hogy minden hónap utolsó hétvégéjén pénteken vagy szombaton az esti órákban 4 órát nyitva tartanak.
A klub nyitott, a tagok hozhatnak magukkal egy-két vendéget – de felelnek érte, mint ahogyan a vendég is felelősséget vállal a klubtagért.
Vannak a klubtagok között a harmadikosoktól a nyolcadikosokig minden korosztályból diákok, és egy elsős is. A kicsik este 6-tól 8 óráig, legfeljebb fél 9-ig maradhatnak, a felsősök 10-ig.
Az első összejövetelre szülők is elkísérték a gyerekeket, sőt, ők is részt vehettek a játékban. Ágyas Sándor elmondta, hogy sokat segít Dimovics Zoltán segédtanító, és önként jelentkezett Szekeres Valentin, az iskola pedagógusa is.
A Holdsugár Alapítvány pályázati kikötése az volt, hogy Szabadka községen kívüli civil szervezet jelentkezzen. A horgosi Pharo Drom a Házi Tanítói Szolgálat közreműködésével megtette, és lám, meglett az eredménye.