2025. január 22., szerda

Az ifjú generációkért, a családokért

A külhoni magyar gyermekpszichológusok képzését tartották meg a szabadkai Szekeres László Alapítványban

Szabadkán tartotta meg a külhoni magyar gyermekpszichológusok képzését a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Magyar Nemzeti Tanáccsal együttműködve. A tegnapi rendezvény kezdetén az egybegyűlteket Fremond Árpád, az MNT elnöke köszöntötte. Az esemény végén Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke fordult a megjelentekhez.

A képzést a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Magyar Nemzeti Tanáccsal együttműködve valósította meg (Molnár Edvárd felvétele)

A képzést a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Magyar Nemzeti Tanáccsal együttműködve valósította meg (Molnár Edvárd felvétele)

A találkozót első ízben szervezték meg Vajdaságban. Több magyarországi rendezvény előzte meg, amikor is a gyermekpszichológusok részéről igény mutatkozott a bővítésére, kiterjesztésére más régiókra is. A vajdasági képzés fő témája a figyelemhiányos hiperaktivitás volt. A szakmai eseményen mintegy harminc szakember vett részt – Vajdaság egész területéről –, a rendezvény ugyanakkor az ADHD témájában érintett szülőkhöz is szólt, számukra foglalkozásokat tartottak, az érdeklődés pedig a vártnál is nagyobb volt. A Szekeres László Alapítványban megtartott képzésen, a rendezvény partnere, a magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórház szakemberei osztották meg tudásukat a résztvevőkkel.

A megnyitón az egybegyűlteket Fremond Árpád, az MNT elnöke köszöntötte:

– Nagyon fontos az, hogy az elmúlt időszakban megerősíthettük a Nemzetpolitikai Államtitkárság és az MNT közti együttműködést, kiszélesíthettük a palettát. A Nemzetpolitikai Államtitkárság nagy figyelmet fordít a határon túli magyarokra, beleértve a szakemberek képzését, aminek köszönhetően az egész közösségünket felvértezhetjük tudással és segíthetünk a családoknak. Igyekszünk az együttműködésünket kiterjeszteni az élet szinte minden területére. Ezúttal a pszichológusokkal, gyermekpszichológusokkal foglalkozunk, de ugyanúgy fontos, hogy az ADHD-val küzdő gyermekek szülei felé is forduljunk, mert ez a rendellenesség kihat az egész családra. Elsődleges az, hogy mihamarabb felismerjük a tüneteket, és a szakemberek kezébe kerüljenek a gyermekek. Sok esetben ugyanis a szülők nem nyitottak arra, hogy szakmai segítséget kérjenek, ezért is fontosak e téren a pszichológusok – iskolákban, más intézményekben vagy magánpraxisban dolgozók egyaránt – hiszen ők veszik leginkább észre az árulkodó jeleket, és meggyőzhetik a szülőket arról, hogy fogadják el a szakmai segítséget. Sok család hullik szét azért, mert a szülők nem tudják kezelni a problémát, gyakran egymást hibáztatják, holott egyikük sem tehet róla.

Ez a program sikeresen zajlott a korábbi években, mindig túljelentkezés volt, és most is nagy iránta az érdeklődést. Több alkalommal Budapesten tartották meg, és külön öröm, hogy ettől az évtől kezdve regionális szinten is megszervezik. Számunkra fontos az, hogy Vajdaságban is legyen képzés, ne csak Budapesten találkozzanak a szakemberek – emelte ki Fremond Árpád.

A megnyitó után dr. Komlósi Piroska, a Bethesda nyugalmazott szakembere, családterapeuta tartott előadást:

– Azért helyeztük az ADHD-t a képzés középpontjába, mert egyre gyakrabban észleljük a tüneteit, amelyek nem csupán a gyermekeket érintik, a hanem a családokat, a közösséget is. Fontos, hogy a családok ezt felismerjék, elfogadják, tudjanak alkalmazkodni ehhez a helyzethez. Legyenek tisztában azzal, hogy ez egy rendellenesség, tehát nem betegség, és nem is arról van szó, hogy a gyerek rossz. Ha ezt sikerül elérni, akkor talán változtathatunk a hozzáálláson is. Sok gyermeknél áll fenn ez a rendellenesség, és nagy létszámú osztályokban nem is lehet velük mit kezdeni. Ugyanakkor a szülők közt is tapasztaljuk, hiszen transzgenerációsan jelenik meg, és egyre erősebb a következő generációkban – fejtette ki dr. Komlósi Piroska.

A továbbiakban Zsindely Katalin gyógypedagógus, pszichológus, pszichoterapeuta, a Bethesda KIDSZ vezetője, a kora gyermekkori diagnosztikáról és a csoportos foglalkozásról, vizsgálásról, kezelésről tartott előadást:

– A Bethesda KIDSZ-ben a kora gyermekkori nehézségekkel, fejlődésbeli problémákkal, autizmussal foglalkozunk. Vizsgálatokat is tartunk, az egyéniek mellett olyanokat, amelyek keretében több családdal vagyunk egy térben. Az előadásom azt taglalja, hogyan lehet így megfigyelni a fejlődésbeli eltéréseket, egyáltalán mit érdemes megvizsgálnunk. Megtörténik, hogy a gyermekeknek és a szülőknek is szükségük van komplex segítségre, ezért igyekszünk egy helyen lenni – hallottuk Zsindely Katalintól.

A rendezvényen többek között jelen volt Hajnal Virág, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője, Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, valamint Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatással megbízott tagja.

A mentálisan egészségesebb jövőért

A képzés záróeseményén Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár szólt az egybegyűltekhez:

– Nagyon fontosak az ilyen jellegű programok. Ha megnézzük, hogy miket jelölhetünk ki nekünk, magyaroknak a következő évtizedek céljaiul, miben tűnhetünk ki, miben lehetünk versenyképesebbek akár a környező nemzeteknél is, akkor azt látjuk, hogy a magyar tehetség az, amely már évszázadok óta jelen van a nemzetünkben, a szorgalom, a magyar rafkóság, a csavaros észjárás. Ugyanakkor viszont mentálisan is erősebbeké kell válnunk, hogy olyan fiatalokat, gyermekeket neveljünk, akik megállják a helyüket a munkaerőpiacon, családosként, párkapcsolatban, elköteleződésekben, barátságokban, és a nemzet építőkövei lehetnek. Fontos, hogy Magyarország Kormánya, a Nemzetpolitikai Államtitkárság által is, évek óta a gyermekpszichológusok képzését, hálózatba rendezését támogatja, az egész Kárpát-medencében. Erre van igény, és ez a rendezvény is ezt bizonyítja. Köszönet a Bethesda Gyermekkórháznak, Velkey György főigazgató úrnak – akivel sok közös projekten dolgoztunk együtt –, amiért a projekt mellé állt, hogy közösen gondolkodjunk, közösen legyünk egyre okosabbak, és a gyermekeink, a nemzetünk jövőjéért tevékenykedjünk. Nagyon jó, hogy ez év első képzésére épp Szabadkán került sor, hiszen Pásztor elnök úrral közösen, a Magyar Állandó Értekezleten úgy döntöttünk, hogy ez az év a jövő nemzedék éve lesz a nemzetpolitikában, és kifejezetten a fiatalokra, a gyermekekre, a családokra helyezzük a hangsúlyt. Ebben pedig az is fontos, hogy a külhoni magyar gyermekek, családok is biztonságban legyenek, olyan jövő elé nézzenek, amelyben megkapják a szükséges egészségügyi ellátást, és közösen haladunk a mentálisan egészségesebb jövő felé. Örömmel támogattuk ezt a programot, és ennek nincs vége, szeretnénk további programokban részt venni, szervezni, hiszen a magyar nemzet alapját a magyar családok alkotják – fejtette ki Nacsa Lőrinc.

A továbbiakban dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke osztotta meg az egybegyűltekkel a gondolatait:

– Örülök, hogy ez a képzés megvalósulhatott, és köszönet a Bethesda szakembereinek, hogy az itteni pszichológusokat és szülőket felvértezték tudással, amelynek hasznát vehetik a mindennapokban. Az is öröm, hogy Nemzetpolitikai Államtitkárság jóvoltából Vajdaságba, ide Szabadkára jutott el először ez a program. Mindent, amit teszünk, azt azért tesszük, hogy a magyarok, a magyar családok a szülőföldjükön boldogulhassanak. Ehhez fontosak a szakmai szervezetek, és fontos az is, hogy mindenki a saját hivatásában, szakmájában versenyképes legyen, a tudást átadja és a közösséget építse. Fontos, hogy megfelelő vállalkozói réteggel is rendelkezzünk, ezt most azért emelem ki, mert az államtitkár úr ezt a programot követően a Prosperitati mentorgáláján vesz részt, amelynek e rendezvényhez hasonlóan a tudásátadás a lényege, amely keretében a nagyvállalkozók átadják a tudásukat a kevésbé tapasztaltaknak. Mindkét rendezvény a közösségépítésről szól, és egyik sem valósulhatna meg a magyar kormány, a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatása nélkül – hallottuk dr. Pásztor Bálinttól.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: E képzést első ízben tartották meg Vajdaságban (Molnár Edvárd felvétele)