2025. április 20., vasárnap

„Azért a víz az úr!”

A templomok külső és belső megrongálódásáról tartott műemlékvédelmi szakmai napot az MNT és a Teleki László Alapítvány

Nemrég a Magyar Nemzeti Tanács és a budapesti székhelyű Teleki László Alapítvány A határon túli magyar épített örökség felmérése és megóvása című program keretében műemlékvédelmi szakmai napot tartott a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. A továbbképzésen az előadók alapvetően négy témát jártak körbe: a műemléki épületek, elsősorban a templomok megrongálódási, karbantartási, javítási, megóvási kérdéseit, beleértve a műemléki értékeket, ehhez kapcsolódóan a papírrestaurátori problémákat – hiszen a plébániákon nagyon sok a dokumentum –, a textilrestaurálást, gondolva például a miseruhákra, zászlókra, valamint a farestaurálást, amely nemcsak a templomok bútorzatát, hanem az épület ácsszerkezetei meghibásodásit is számba vette.

A szakmai nap moderátora Paskó Csaba kelebiai plébános, az MNT Végrehajtó Bizottságának a tagja volt, akinek elmondása szerint ez a továbbképzés nemcsak nagyon sürgős volt, hanem már húsz-harminc évet el is késtek vele. A plébánosok képzése ugyanis alapvetően filozófiai, teológiai irányultságú, nem terjed ki arra, hogy például hogyan kell a textíliát szakszerűen karban tartani, a fabútorokat ápolni, a levéltárakra vigyázni, holott nemcsak a közösség van rájuk bízva, hanem sokszor a műemléki épületek és azok berendezései is, beleértve a történelmi értékeket is.

A Teleki László Alapítvány 1986 óta kutatja, dokumentálja a határon túli magyar vonatkozású épített örökséget, és lebonyolítja ezen épületek felújítását. A Magyar Kormány 2015-ben indította útjára a Rómer Flóris Tervet, amelynek megvalósításával a Teleki László Alapítványt bízta meg, ennek köszönhetően az elmúlt három évben megközelítőleg 100 Kárpát-medencei műemlék újult meg. A továbbképzés egyik előadója Káldi Gyula építész, műemlékvédelmi szakember, a Teleki László Alapítvány munkatársa volt, aki a műemléképületek helyreállításának gyakorlati kérdéseiről tájékoztatta a résztvevőket és ezzel kapcsolatban beszélgettünk vele mi is.

Milyen állapotban vannak a templomaink? Mi a legnagyobb baj?

A napi karbantartás súlyos hiánya. Találkoztunk pozitív példákkal is, de sok helyen igencsak szakszerűtlen beavatkozások történtek. Tipikus probléma, hogy dohosak a templomaink, mert a falak nedvesek és penészesek. Ezt évtizedekre visszamenőleg rosszul kezelték. Több helyen tapasztaltunk súlyos tetőproblémákat, beázott tetőket is. A vajdasági templomok általában nagyon masszívak, szakszerűen megépített épületek, ez sokat számít a jelenlegi állapotaikban. Viszont az elhanyagolás és a műszaki problémák néhány helyen oda vezettek, hogy szerkezeti, statikai problémák, repedések is megjelentek és süllyedések is előfordultak. A probléma nagyon sokrétű, és ennek csak egy része a szakszerűség és az anyagiak hiánya. A másik nagyon jelentős probléma a templom rendszeres használatára irányul.

A templomok rongálódásánál mi okozza a fő problémát?

Petőfi Sándor szavaival élve: „Azért a víz az úr!”. Persze nagy nemzeti költőnk a Föltámadott a tenger… című versében ezt más kontextusban használta, viszont kétségtelen, hogy szó szerint is igaz. A műemléki épületeink legnagyobb ellensége a víz. Ha egy templom túlvizesedik, a falai alá kerül a víz, a talaj elkezd süllyedni és megrepednek a falak. Az épületeink állaga szempontjából, a víz távol tartására számos megoldás létezik. Függ persze attól is, hogy mi okozta a nedvesedést. Ennek sokféle formája van, nemcsak az esővíz, lehet például jég, talajvíz vagy a páratartalom hirtelen megnövekedése is. Ha ezek megakadályozása szakszerűen történik, akkor sokat javíthatunk a műemlékeink állapotán. Ez a szakmai nap azt is szolgálta, hogy felhívja a plébánosok figyelmét, mennyire fontos feladatot látnak el a templomok megőrzésében, de amellett, hogy a karbantartási tudást erősítette, a támogatási lehetőségekről is informált.

Mit vesz figyelembe a Teleki László Alapítvány a támogatásokat illetően?

A Teleki László Alapítvány tevékenysége az egész Kárpát-medencére kiterjed. Elsősorban a történelmi egyházakkal foglalkozunk, ennek fő oka a közösségépítés és a hit ápolása. A támogatási irányokat mindenekelőtt a műemléki érték határozza meg, de függ a közösség helyzetétől és egyéb nemzetpolitikai szempontoktól is. Ez egy olyan feladatkör, amit alaposan kell mérlegelni. A Teleki László Alapítvány karöltve dolgozik a Nemzetpolitikai Államtitkársággal. Az elmúlt években a délvidéki templomok állagának a felmérésével is foglalkoztunk, köztük a zsablyai templommal, amelynek szeretnénk támogatni a felújítását. A teteje beomlott, viszont nagyszerű épület, és egyébként jó állapotban van. Ha a tetőt helyreállítanánk, az épület hosszú időre megmenekülne. Tisztában kell lenni, milyen épületekről van szó. Istentől valósultak meg az ember által. Összefüggésben állnak a lélekkel. Minden kor a saját lehetőségei és meglátása szerint formálta. Ez nem múltba révedés. Az épületek nem tudnak beszélni és kiabálni, de ha valakinek szeme és füle van hozzá, akkor megérti.

Magyar ember Magyar Szót érdemel