2024. november 23., szombat

Történelmi és mai hősök

Jónás Gabriella színművésznővel az Ébren álmodik a magyar – Zrínyi feltámadása? című produkcióról beszélgettünk

Négyszázötven éve, 1566. szeptember 8-án halt hősi halált Zrínyi Miklós és a magyar sereg a törökök által ostromlott Szigetvárnál. Az évfordulóra való tekintettel idén a szokásosnál gazdagabb volt a hagyományos Zrínyi Napok programja Szigetváron. Az egy hétig tartó, több helyszínen, párhuzamos programokkal zajló nemzetközi rendezvénysorozat része volt az Ébren álmodik a magyar – Zrínyi feltámadása? című produkció a Szín-Dó Art Társulás előadásában. A jeles évfordulóra készült ősbemutatóról van szó, Dóczy Péter rendezésében. Az előadás szereplői: Jónás Gabriella, Szemerédi Bernadett, Dóczy Péter, Széplaky Géza színészek, Czakó Gábor néptáncos és Várai Áron, aki az előadásban dudán, kabalon és tilinkón játszott. A budapesti születésű, de négy évtizede Szabadkán élő Jónás Gabriella és a hódegyházi (jazovói) származású Szemerédi Bernadett színművésznők révén vajdasági vonatkozása is van az előadásnak, amelynek a szigetvári rendezvénysorozat török napján volt a bemutatója.

A jelenkor és a történelem ötvöződik az előadásban, amelyben Jónás Gabriella színművésznő Róza mama, a kocsmárosné szerepében egy időutazásra viszi a színpadi társakat és a nézőket.

– Minden városban van kocsma és mindenhol vannak olyan jellegzetes figurák, akik nélkül szinte nem is működik a város. Esetünkben ez a szigetvári Nylon kocsma, Róza mama, a kocsmárosné, a helybeli irodalomtanár, a helyi hentes és egy cigány zenészfiú, akiről kiderül, hogy tulajdonképpen lány, csak az édesapja fiúnak nevelte. A helybeliek a kocsmában összejönnek, és a városvezetésnek arról a felhívásáról beszélgetnek, hogy ki-ki tehetségéhez mérten járuljon hozzá az ünnepség színvonalának emeléséhez, gazdagításához. Róza mama, akinek van egy olyan képessége, hogy egy kicsit a múltba, talán a jövőbe is el tudja vinni az embereket, a múltba repíti ezt a három, önmagát kereső embert. A tanár önmagát keresi, a hentes a párját szeretné megtalálni, a fiatal lányka is szeretne a fiúbőrből kibújni. Az időutazás által visszakerülnek 1566-ba, a várból való kitörés előtti éjszakára, de megtalálják önmagukat, egymást, a szerelmet, és az előadás végén természetesen visszakerülnek a jelenbe, de már más emberként – kapunk röpke betekintést az előadásba Jónás Gabriellától.

A szigetvári hősök magatartása, bátorsága a jelenkorban a mindennapok túléléséhez, a problémák megoldásához is lelki erőt ad?

– Az előadás párhuzamba állítja őseinket, azokat a hősöket, akikre büszkék lehetünk, akikből erőt meríthetünk, és a mi kis mindennapi „szürke” hőseinket, akikről lehet, hogy csak később derül ki, hogy milyen nagy hősök voltak. Hősök, mert nem vesztették lelkesedésüket az egyre fogyatkozó osztálylétszám hatására, és továbbra is ugyanazzal a hittel, lelkesedéssel tanítanak, vagy azért, mert vállalják az otthonmaradást egy-egy fogyatkozó közösségben. Tulajdonképen ezért vontunk párhuzamot a tegnap és a ma között. Lehet, hogy egyszerűbb lett volna egy történelmi játékot előadni, de olyan produkció már nagyon sok volt. Szigetváron és mindenütt, ahol játsszuk majd ezt az előadást, a megmaradást szerettük volna és szeretnénk erősíteni a nézőkben – emelte ki a művésznő.

Vajdaságban láthatjuk esetleg ezt az előadást?

– Ha hívnak bennünket, nagyon szívesen megyünk mindenhova. Az előadás nagyon kis díszlettel készült el, ami megkönnyíti a szállítást is. Ami már biztos, az ősz folyamán a budapesti Gózon Gyula Színházban játsszuk három alkalommal az előadást, és Magyarországon minél több középiskolába szeretnénk eljutni, amelyek tornaterme, díszterme nagyon alkalmas, de máshova is szívesen megyünk, ahova hívnak bennünket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás