2024. november 25., hétfő

Színházzá vált a színház

Az új évadban Moliére, Szabó Magda és Agatha Christie művei is színpadra kerülnek majd a Zentai Magyar Kamaraszínházban

Izgalmasnak ígérkezik a Zentai Magyar Kamaraszínház 2013/2014-es évadja, hiszen az intézmény most már hivatalosan is saját társulattal rendelkezik, amelynek tagjai az újvidéki Művészeti Akadémia idén végzett színinövendékei, akiknek fiatalos lendülete a kedden bemutatott évadtervben is fellelhető, hiszen az intézmény a három új színházi bemutató mellett egyéb produkciókat is tervez, valamint a színészeknek a Művészeti Akadémián készült előadásai közül is műsorára tűz majd néhányat.

– Elérkezett az a pillanat, amit nagyon régóta vár Zenta, a Zentai Magyar Kamaraszínház, de nemcsak ez az intézmény, és nemcsak ez a város, hanem azt hiszem, az egész térség is, hiszen történelmi pillanatról van szó – hangsúlyozta a Zentai Magyar Kamaraszínház keddi évadnyitó sajtótájékoztatóján Vukosavljev Iván, az intézmény igazgatója, hozzátéve, ennek a történelmi pillanatnak az előkészületei nemcsak március óta folytak, hanem az azt megelőző négy évben is folytak, amióta a Zentai Magyar Kamaraszínház létrejött. – Most végre elérkezett az a momentum, amitől igazán színházzá vált a színház, amikor is saját társulata lett – fogalmazott az igazgató, majd kifejtette, általában nem olyan időkben születnek színházak, amikor mindenütt a leépülés jelei tapasztalhatóak, de éppen ezekben az időkben rendkívül fontos az, hogy legyenek, akik megpróbálják megállítani a leépülés folyamatát, és megpróbálják megfordítani az ilyen irányú tendenciákat.

Az igazgató bejelentette, a 2013/2014-es évadban három színházi előadást fog készíteni a Zentai Magyar Kamaraszínház, valamint további két olyan produkciót, amelyek színházi eszközökkel kívánják nevelni a fiatalokat. Az első bemutatót a tervek szerint november 15-én tartják majd, Moliére: A fösvény című darabját Solténszky Tibor rendezésében állítják színpadra. A következő bemutatót márciusra tervezik, Szabó Magda Sziget-kék című művét Szalóky Bálint Dániel rendezi majd. Az előadást az óvodás és a kisiskolás korosztálynak szánják. A következő bemutatót április végére vagy május elejére tervezik, Agatha Christie Egérfogó című művét Kálló Béla rendezésében viszik színre. A színház ezenkívül a korábban bemutatott előadásai közül is többet repertoáron tart, de a fiatal színészeknek a Művészeti Akadémián készült előadásai közül is műsorra tűz majd néhányat.

A sajtótájékoztatón jelen voltak a színház társulatának tagjai, Dévai Zoltán, Kucsov Borisz, László Judit, Lőrinc Tímea, Nagyabonyi Emese, Nešić Máté, Papp Arnold, Rutonić Róbert és Virág György, valamint az első előadás rendezője, Solténszky Tibor is, aki kifejtette, nagyon örül annak, hogy Vajdaságban rendezhet, hiszen nagyon szeret itt lenni. Mint mondta, úgy érzi, az a csaknem harminc év, amióta rendszeresen ide jár, őt is némiképp vajdaságivá tette, most pedig, azáltal, hogy itt rendezhet – ahogyan fogalmazott – a hajszálgyökerek talán vastagabb gyökerekké is fejlődhetnek majd. A készülő előadás kapcsán hangsúlyozta, ha az ember elkezd kutakodni, milyen is volt Moliére, a színházcsináló óriás, akkor egyszer csak közel kerül hozzá, hiszen a sorok között érezni kezdi magát az alkotót, valamint azt az egészen fantasztikus viszonyát is a világhoz, amelyet egyszerre jellemez kritikai hozzáállás és életszeretet.

– Vannak örök érvényű darabok, amelyeket, ha tízévente újraolvasunk, mindig egy kicsit másról szólnak. A fösvény is ilyen. Az olvasó érzékenysége jelentős mértékben befolyásolja, hogy mi kap hangsúlyokat a darabban. Így történt ez A fösvénnyel is, ami most nemcsak arról a fura figuráról, Harpagonról kezdett el nekem szólni, aki olyan öntörvényű, mint egy természeti jelenség, és olyan kőkemény, olyan zsarnok is, hanem pontosan erről a zsarnokságról, hogy a családja, a körülötte lévő emberek milyen automatikusan engedelmeskednek, ha valaki egyszer csak parancsolgatni kezd, és hihetetlenül keménnyé válik. Nekem tehát legalább annyira szól Harpagon környezetéről is ez a darab, mint magáról Harpagonról – fogalmazott a rendező, majd hozzátette, külön örül annak, hogy fiatal színészekkel dolgozhat, hiszen nagyon jók a tapasztalatai a fiatalokkal való munkáról, majd hozzátette, az előadásnak kicsit róluk is kell majd szólnia, illetve arról a helyzetről is, miszerint most éppen Moliére-t játszanak.

A Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatója végezetül kifejtette, azt a lehetőséget, amit az intézmény alapítóitól, a Magyar Nemzeti Tanácstól és Zenta község önkormányzatától kaptak azáltal, hogy a 2013/2014-es évadtól kezdve az intézménynek saját társulata lehet, elsősorban a munkájukkal kívánják majd megköszönni, majd hozzátette, abban bíznak, hogy előadásaik a közönség tetszését is elnyerik majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás