Pénteken kezdődik Magyarország egyik legnagyobb, évente megtartott színházi seregszemléje, a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválja, a szakmai programban az idén huszonhat előadás szerepel, közülük tizenhetet a versenyprogram keretében láthat a közönség – közölték a szervezők az MTI-vel.
Az érdeklődők a művészetek házában, a zsinagógában és a Refi Színpadon élvezhetik a vígjátékokat, nagyoperetteket, drámákat, monodrámákat és musicalt. A versenyelőadásokat öttagú zsűri értékeli, amelynek tagjai Elek Tibor irodalomtörténész, Lőkös Ildikó dramaturg, Nagy Katica színésznő, Pataki András rendező és Tapasztó Ernő színész-rendező lesznek, akiket az előadások utáni szakmai beszélgetéseken is lehet majd kérdezni – olvasható a közleményükben.
A tizenhét versenyelőadás mellett kilenc szórakoztató darabot láthat a közönség, a szakmai zsűri által, a különböző kategóriákban odaítélt díjakat pedig a fesztivál zárónapján, június 29-én adják át.
A versenyelőadások között négy vajdasági produkció szerepel: az Újvidéki Színház Történt egyszer Újvidéken című előadása, Urbán András rendezésében, a Zentai Magyar Kamaraszínház a Handabasa, avagy a fátyol titka című produkcióval szerepel Kisvárdán, az előadás rendezője László Sándor. A Kosztolányi Dezső Színház a Keszég László által színpadra állított Árpád-ház című produkcióját viszi Kisvárdára, a Szabadkai Népszínház magyar társulata pedig azt az előadását, amely Molière Tartuffe című műve alapján készült, Ricz Ármin rendezésében.
A seregszemle idei díszvendége a megalapításának 25. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház lesz. A jeles alkalomhoz kapcsolódóan Felvonásokon át az idő címmel a színház elmúlt negyedszázadáról készült dokumentumfilmet vetítik le, illetve fotókiállítást is rendeznek.
Ünnepi esemény lesz Farkas Ibolya színművész 85. születésnapja és színészi pályájának 65 éves jubileuma. A művésznő tiszteletére műsorra tűzik Tatár Rózsa Ady és Adél című monodrámáját, a marosvásárhelyi Spectrum Színház előadásában. Bemutatják Nagy B. Sándor dramaturg beszélgetőkönyvét Nemes Levente színművésszel, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház egykori igazgatójával. Az érdeklődők emellett megtekinthetik a Semmelweis című filmet is, amelyet közönségtalálkozó követ az alkotókkal.
Az aktív pihenést kedvelőknek interaktív helytörténeti sétákat kínálnak a szervezők: a résztvevők különleges perspektívából ismerhetik meg Kisvárda zsidó vonatkozású emlékeit és emlékhelyeit, valamint a fesztiválnak helyet adó város történelmi múltját.
Nyitókép: Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválja