2025. április 19., szombat

Tíz férfi a színpadon!

Kovács Dániel Ambrus rendezésében, Tesztoszteron címmel készít előadást a szabadkai Népszínház Magyar Társulata

Nemrég elkezdődtek a szabadkai Népszínház Magyar Társulata új előadásának a próbái. Az évad második felének első produkciója Andrzej Saramonowicz Tesztoszteron című műve alapján készül és a férfiakra irányul, ezután pedig a nők kerülnek középpontba. A Tesztoszteron bemutatója március 27-én, a színház világnapján lesz. Az előadás szereplői Csernik Árpád, Hajdú Tamás, Nyári Ákos, Pálfi Ervin, Ralbovszki Csaba, Rókus Zoltán, Kovács Nemes Andor, Baráth Attila, Szilágyi Nándor és ifj. Kucsera Géza. A dramaturg Brestyánszki Boros Rozália, a jelmeztervező Pesitz Mónika, a rendező és díszlettervező pedig Kovács Dániel Ambrus. A budapesti rendezővel a készülő előadás kapcsán beszélgettünk.

Miért esett a választás erre a darabra?

– Ez egy kortárs lengyel színdarab, amelynek a szereplői kizárólag férfiak. Pontosan emiatt választotta a társulat, az ezt követő előadásban ugyanis csak nők játszanak majd.

Miről szól a Tesztoszteron?

– Egy meghiúsult esküvő után történteket kísérhetjük végig, amikor is a ceremóniára hivatalos férfiak egy része összeverődik és azt fejtegetik, miért is maradt el a házasságkötés. Közben az események továbbgyűrűznek, az indultatok pedig elszabadulnak. A darab egyebek közt kitér arra is, hogy milyenek a férfiak, hogyan tekintenek önmagukra és a nőkre, mi hajtja a férfiakat a nők felé, hogyan működik ez a belső késztetés, ennek mennyire kiszolgáltatottak, esendőek a férfiak. Ebben sok a keserűség, de a szépség is.

Milyen lesz az előadás?

– A reményeim szerint szórakoztató, ugyanakkor elgondolkodtató is. A műfaját tekintve ez egy komédia, de nem az úgymond habkönnyű fajtája, inkább fekete humorú.

Kovács Dániel Ambrus (Fotó: Lukács Melinda)

Kovács Dániel Ambrus (Fotó: Lukács Melinda)

Férfiakról és nőkről beszélünk. Érinti-e az előadás a sztereotípia témakörét?

– Mondhatni, hogy vannak benne elrajzolt figurák és helyzetek, szándékosan sztereotipikus vagy közhelyszerű megfogalmazások. Bízom benne, hogy miután mindezt kimondjuk –, sikerül ennek a fonákját, a viszonyok bonyolultságát is megmutatni. Világossá válik, hogy mennyire leegyszerűsítőek ezek a vélemények és ez a fogalmazásmód.

Felvonultat-e a produkció ún. férfitípusokat?

– Megjelennek majd benne az alfahímek, a nagy macsók, de ezek ellenkezője, a másik véglet, a papucsoknak csúfolt férfiak is, továbbá szobatudósok, könyvmolyok, melósok, tehát egy érdekes kaleidoszkóp rajzolódik ki.

Ön szerint másképp látják-e majd az előadást a nők és másképp a férfiak?

– Szerintem egy kicsit különbözőképpen fogják nézni, de ez egyáltalán nem baj. Más lesz a ráismerés jellege, hogy egy-egy pillanatban önmagunkra vagy a párunkra ismerhetünk.

Esetleg lehet-e a nőknek olyan érzésük, mintha meglesnék a férfiakat?

– Az előadásban lesznek tipikus férfitársaságbeli pillanatok, amik akkor jönnek elő, ha a nők nincsenek jelen. Ilyen szempontból talán kicsit betekintést lehet majd nyerni abba, hogy milyenek a férfiak egymás közt.

Először rendez Szabadkán?

– Tavaly már voltam itt, akkor az Oreszteia című előadás látványtervezőjeként, de ez az első alkalom, hogy itt rendezek. A Népszínház Magyar Társulatának a nagy részét tehát már ismerem és a helyi körülményeket is. Már tavaly megtetszett ez a társaság és az egész közeg, úgyhogy nagyon szívesen jöttem vissza.

A rendezés mellett ezúttal is vállalta a díszlettervezést…

– Ez mindig így van, az általam rendezett előadások díszlet-, látványtervezője is vagyok. Érdekel ez a vonal. Valójában erről az oldalról kerültem bele a színház világába. Valahogy egyértelmű a számomra, hogy a saját látványtervemet készítem el. Amikor elkezdek készülni a rendezésre, gyakran ezzel párhuzamosan a tér, a látvány is formálódik bennem, az egész együtt áll össze.

Rendezett-e már előadást ennyi férfiszereplővel?

– Még nem, ráadásul beleírt szerepek is vannak, a mi történetünk három szereplővel bővült, összesen tíz férfi lesz az előadásban. Nem egyszerű, oda kell figyelni, hogy a szereplők különbözzenek egymástól, mindegyiknek meglegyen a maga személyisége, a szerepíve és a saját története. A színészeknek is kihívás, hiszen szinte folyamatosan tízen lesznek jelen a színpadon, így az előadást egyfajta hullámzás is jellemzi, hogy épp ki, mikor és mennyire kerül előtérbe. A tíz férfiszínész számára ez egy nagy, folyamatos együtt létezés. Azon viccelődtünk, hogy ez egy permanens tömegjelenet…

Tavalyelőtt Budapesten Marie Curie-ről készített monodrámát, egy női szereplővel dolgozott, most pedig tíz férfivel…

– Igen, ez mondhatni a másik véglet. Ráadásul ott hangsúlyos volt a női történet, hiszen a női emancipáció nagyon fontos, ikonikus alakjáról beszélünk, aki elsőként szerzett nőként Nobel-díjat, ráadásul kétszer is. Ez korábban a férfiakra sem volt jellemző. Azután viszont, javarészt szakmai féltékenységből a magánélete, a magánügyei miatt támadták, és majdnem tönkre tették az életét és a karrierjét.

A szabadkai rendezés után mik a további tervei?

– Amint hazatérek Budapestre, még két rendezői munka vár rám, mindkettő független színházi produkció lesz. Az egyik előadást én is írom, úgyhogy sok dolgom lesz az évad folyamán.

Magyar ember Magyar Szót érdemel