Az Almási cukrászda zentai marcipánját, az Arator kézműves sörfőzde Zentai csata sörét, és a Dibonis borászat 1697 fantázianevű vörösborát már sokan ismerik és elismerik zentaikumként, ahogyan az igényes zene kedvelői is egy-egy nagyobb koncert erejéért ellátogatnak a messze földön híres Mojo klubba, azt viszont kevesen tudják, hogy a gasztronómia és az italkultúra fentiekben említett remekművei mellett az informatikai technológia terén is két zentai vállalat fiatal munkatársai, egymással együttműködve, előállítanak egy, a maga nemében eredeti zentai terméket, amely, ellentétben a fentiekkel, nem az ízlelőbimbóinkra hat, hanem a hőenergiát termelő, a fogyasztók körében egyre népszerűbb hőszivattyúk kezelését, illetve beállítását teszi egyszerűbbé és kényelmesebbé.
KETTEN EGYÜTT
A zentai BES Heat Pump Kft. vállalat több mint négy évtizede foglalkozik hőszivattyúk gyártásával. Ahogy a fűtéstechnika dinamikusan fejlődik, ezzel törekszenek tartani a lépést, viszont annak érdekében, hogy a termék piacképes maradjon, s hogy a többi gyártóval szemben labdába tudjanak rúgni, ezért a berendezések intelligens vezérlése és konformitása terén is törekedtek fejlesztésekre, magyarázta Bíró Magyari Tas, a zentai cég igazgatója, aki elmondta még, hogy mindezért a Soft Tronic úgyszintén zentai vállalattal karöltve egy teljesen új vezérlőegység kidolgozásába vágtak. A hőpumpák előző generációinál ugyanis az átlagos felhasználó nem a legegyszerűbb módozattal állíthatta be a számára legmegfelelőbb hőmérsékletet, vagy pedig kommunikálhatott a készülékkel.
Tas szerint az új vezérlőberendezéssel nemcsak az átlagos felhasználó boldogulhat könnyebben, hanem egy ethernet modul segítségével, a világ bármelyik pontjáról az okosmobilja segítségével is kommunikálhat a hőszivattyújával, beállíthatja a kívánt hőmérsékletet, valamint a jellemgörbék kiválasztásával optimalizálni tudja a hőpumpa fogyasztását is azáltal, hogy a rendszer automatikusan követi a külső hőmérséklet változásait és ehhez igazítja a rendszerben keringő víz hőmérsékletét.
– Régebben a hőpumpák kezelése főként reléautomatika segítségével történt, ami elektromechanikus módon, időzítőkkel kapcsolta az egyes funkciókat, s ezt a technológiát váltotta ki a szoftveres megoldás, ahol közvetlenül a hőpumpák vezérlésére gyártott vezérlőegység indítja el, vagy zárja le a munkafolyamatok egyes komponenseit – ecsetelte a BES igazgatója, aki egyben elmondta azt is, hogy a felhasználóik rendkívül elégedettek a cég termékeivel, hiszen egy egyszerű hőmérsékletváltoztatás végett nem kell különböző menükbe és almenükbe belépniük, hanem egy lefelé, illetve egy felfelé mutató nyíl segítségével tudják beállítani a kívánt hőmérsékletet az otthonaikban.
Az új, két zentai cég közreműködése által kifejlesztett vezérlőegységnek s az okosmobiljukra telepített alkalmazásnak köszönhetően a külföldön élők vagy telelésből hazatérők egy nappal hazautazásuk előtt előre beállíthatják a hőmérsékletet. Emellett a vezérlőegység egy szervergéppel is kommunikálni tud, így amennyiben távollétünkben ne adj isten valamilyen meghibásodás, vagy fáziskiesés történik, akkor a fennálló problémáról a vezérlőegység a felhasználó mellett a BES karbantartóit is értesíti, így elkerülhetők a fűtésleállás okozta nagyobb anyagi veszteségek.
A Soft Tronic vállalatnál a BES-szel közös projektum vezetője Pece Róbert volt, aki elmondta, hogy tőlük nem állnak távol az ilyen jellegű felkérések, mivel ők lassan három évtizede foglalkoznak programozással és számítógépekkel.
– A közös célunk az volt, hogy egy zentaiakból álló csapat tervezzen meg egy olyan vezérlőegységet, amit Zentán terveztek, mi találtuk ki, a mi gyermekünk és mi valósítjuk meg – mutatott rá a számítástechnikai cég szakmunkatársa, aki kihangsúlyozta, hogy számukra ennek a megtervezése és legyártása egyben óriási kihívás is volt, mivel olyan termékek mellett kell helyt állnia ennek a hőpumpának, mint egy kínai GREE vagy éppen egy dán Danfoss.
– Az érzésem szerint ezidáig, ennyi idő alatt, amit meg lehetett valósítani, azt mi maximálisan ki is hoztuk ebből a projektumból – emelte ki Róbert.
AZONNALI REAGÁLÁS
–Fontos kiemelni, hogy ez nem egy Keletről beáramló dömpingtermék, illetve egy univerzális vezérlő, mivel az univerzális dolgok sem használhatók mindenre. A mi vezérlőegységünk céltudatosan a BES hőszivattyúk vezérlésére készült. Egy helyi termék, ezért az alkatrészek beszerzése mindössze órák kérdése, és nem vagyunk kiszolgáltatva a behozatalnak, a piac változásainak és a szállítási körülményeknek, hanem amennyiben netán valahol valamilyen probléma merül fel a berendezéssel, akkor azon nyomban be tudunk avatkozni, s mivel mindkét terméket zentai cég fejleszti, ezért dinamikus összhang tud lenni a speciális igények kielégítésekor, példának okáért egy szálloda, tömbház fűtésének a megoldása esetén – magyarázta a BES igazgatója, és egyben elmondta, hogy egész Szerbia és Magyarország területén is jelen vannak, így hazánkban a BES Heat Pump, vagyis a zentai cég gyártja és forgalmazza ezeket, míg Magyarországon BES Pump Kft. végzi ugyanezt a tevékenységet.
– A cégünk úgy ítélte meg, hogy mi Vajdaságot terítjük, a szűkebb szerbiai piacon pedig viszonteladók árusítják a termékeinket – jegyezte meg Bíró Magyari Tas, majd pedig rámutatott, hogy az Európai Unióhoz közeledve az itt élő emberek is egyre inkább igyekeznek környezettudatosan élni és egyre lényegesebbnek tartják az energetikai hatékonyságot, így jó és megbízható, de egyben takarékos és környezetkímélő berendezések beszerzésére törekednek.
– Így az elmúlt tíz évben egyre nagyobb érdeklődés övezi ezeket a hőszivattyúkat és ez a tendencia még hosszú ideig tartani fog, hiszen Magyarországon már nem lehet lakhatási engedélyt szerezni a szilárd tüzelésű fűtésrendszerekkel ellátott új ingatlanokra, és idő kérdése, hogy Szerbiában is mikor teszik kötelezővé az energiahatékony otthonok építését.
A két zentai cég által elkészített vezérlőegység kapcsán Bíró Magyari Tas elmondta azt is, hogy egy dinamikusan fejlődő terméket tettek le az asztalra, és sikerült egy kiforrott készüléket előállítaniuk, de ettől függetlenül a jövőben tovább szándékozzák ezt fejleszteni, hogy a felhasználók maximális igényeit kielégítsék, extra funkciókkal is ellátják, hogy egy háztartáson belül egyre több berendezés vezérlésére is alkalmas legyen.
AZ OKOS OTTHONOKBA
– Rá lehessen csatlakoztatni az okosotthonok vezérlőegységeire: a Google Home-ra, vagy az Alexára, hogy a legnagyobb kényelmet biztosítsa a felhasználóink számára – jegyezte meg Tas, aki egyben azt is kihangsúlyozta, hogy a piacon számtalan gyártó kínál hasonló termékeket, azt viszont mindig figyelembe kell vennie a vásárlóknak, hogy a helyi gyártók szükség esetén hamarabb tudnak intézkedni és az esetleges meghibásodásokat elhárítani.
– A külföldről importált berendezéseknek legtöbb esetben Belgrádban, vagy valamelyik szerbiai nagyvárosban van hivatalos javítóközpontjuk, és ezért sokáig kell várni a szervizelő munkatársaik megérkezésére és az intervencióra. Velük szemben a lokális cégek sokkal dinamikusabbak – jegyezte meg a BES Heat Pump Kft. igazgatója.
A két zentai vállalat a vezérlőegységüket egyébként a Belgrádban közelmúltban megrendezett energetikai kiállításon is bemutatták, ahol termékük igencsak nagy érdeklődést váltott ki a hazai és külföldi befektetők körében, mert magán a hőpumpán már nem lehet sok új dolgot feltalálni, ehelyett mindenki azt nézi, hogy a már meglévő informatikai rendszerébe be tudjon integrálni. Példaképpen egy szálloda számára a hőpumpa teljesítménye változtatható legyen annak függvényében, hogy mennyi szobát adtak ki, vagyis az üresen álló szobákba a hőmérséklet csak egy minimális szinten legyen, s csak, amikor a vendég interneten keresztül bejelentkezik, akkor az érkezése előtt fűtse fel az adott szobát – jegyezte meg végül a BES Heat Pump Kft igazgatója.